Güncel

Elon Musk’dan İnsan Beyni İçin Yeni Teknoloji

Elon Musk düzenlediği Neuralink etkinliğinde bilim dünyasında çığır açacak yeni buluşu tanıttı. Bütün dünyanın merakla takip ettiği etkinlikte uzun süredir beklenen bir gelişme yaşandı. Artık insan beyini ile bir teknolojik araç birleşebilecek. Buluş şu şekilde insan beynine yerleştirilen saç telli kalınlığında elektrotlar sayesinde insanlar ve yapay zekanın simbiyotik yaşamına devam etmesi amaçlanıyor. Buluş, Elon Musk’a göre v2 aşamasına geçti ve ilk deneme için hazır.

Elon Musk
Elon Musk Neuralink

Neuralink Nedir?

Bilindiği üzere Elon Musk’ın en büyük korkularından biri gelecekte yapay zekanın insanların yerini alma ihtimali. Neuralink de bunun için geliştirilmiş bir ürün. Ürünün amacı insan robot birlikteliği yaratarak gelecekte böyle bir durum olmasını engellemek. Elon Musk bu doğrultuda da insan zihninin gelişmesi gerektiğini düşünüyor. Neuralink temel olarak bu işi yapıyor. Yani insan zihnini, insanüstü bir seviyeye getiriyor. Geliştirilen ürünün insanlığa sağlayacağı diğer faydalar ise şu şekide;

İnsanların beynine takılan çipler görme ve işitme engelli insanların tekrar görüp duyabilmesini sağlayacak. Elon Musk’ın özellikle bunu çok istediği söyleniyor.

Neuralink çipleri Parkinson hastalığına da tedavi olacak gibi gözüküyor. Çünkü beynin içine gönderilen elektrotlar 10 yıl içerinde hasarlı beyin damarlarının yerini alarak onları onarmaya başlayacak. 

İnsan beynine takılacak olan elektrotların hipokampus bölgesine takılması planlanıyor. Bunun amacı yaşlılığa bağlı hafıza kaybını önlemek. Çünkü hipokampus beynin kısa süreli belleğinin uzun süreli belleğine aktarılmasını sağlayan kısım takılacak olan elektronlar hipokampusun hasarlı nöronlarını dijital sinir ağlarıyla değiştirecek. Bu da yaşlanmaya bağlı hafıza kayıplarını en aza indirecek.

Elon Musk’ın tanıttığı Neuralink insanlık için oldukça büyük gelişmelere yol açacağı benziyor. Hatta belki de insanlık tarihi için yeni bir döneme geçileceğini bile söyleyebiliriz.

Berkay Yıldız

Bilgisayar mühendisliği 1.sınıf öğrencisidir. Teknolojiye ilgi duyuyor ve insanları bu konuda bilgilendirmeyi seviyor.

İlişkili Makaleler

Bir yanıt yazın

Bunu da Gör
Kapalı
Başa dön tuşu