Güncel

Elon Musk Ödül Töreninde!

Space X ve Tesla’nın kurucusu olan Elon Musk, insanların Mars’a ne zaman seyahat edebileceğine dair gerçekçi bir tarih verilmesi istendiğinde altı yıl sonrası için kendine oldukça güvendiğini dile getirdi. Ayrıca iki yıl içerisinde Mars’a vidasız bir araç göndermeyi denemek istediklerini de belirtti. Elon Musk, insanların çoklu gezegen ile yaşamasını mümkün kılan teknolojiler geliştirmek istediğini de söyledi.

Elon Musk Ödül Töreninde Plak Aldı
Elon Musk Ödül Töreninde Plak da Aldı

Elon Musk Ödül Töreninde Şirketlerini Değerlendirdi

Almanya’nın en büyük medya şirketlerinden birinin ismini taşıyan Axel Springer Ödülü’nü almak için 1 Aralık 2020 tarihinde Berlin’de bulunan Elon Musk ödül töreninde Axel Springer CEO’su Mathias Doepfner ile görüştü. Musk bu görüşmede, insanların Mars’a yerleşmesiyle ilgili hedeflerinden bahsetti.

Elon Musk Ödül Töreninde
Elon Musk Ödül Töreninde Mathias Doepfner ile Sohbet Etti

Musk, Mars projesinin insanlığın B planı olmadığını ve dört gözle beklenilmesi gereken heyecan verici bir durum olduğunu dile getirdi. Elon Musk’ın SpaceX’i, uzay hedefleri söz konusu olduğunda mükemmel olduğunu kanıtladı. NASA, Uluslararası Uzay İstasyonunu iki astronot gönderdikten sonra SpaceX’in Falcon 9 ve Crew Drago için insan uzay uçuşu sistemi onaylandı. Mars’a seyahat için altı yıl, tam otonom arabalar için on yıl veren Musk, arabaların yüzde 70-80’inin on yıl içinde elektrikli hale geleceğini belirtti.

Tesla’nın piyasa değeri Volkswagen, BMW, Audi ve diğer Alman otomobil üreticilerinden çok daha büyük. Bundan dolayı Musk’a bir Alman otomobil firmasını satın almayı düşünüp düşünmeyeceği sorulduğunda net bir şekilde hayır cevabını vermedi. Herhangi bir düşmanca ele geçirilme yaşanmasını istemeyeceğini vurgulayarak doğru bir teklifle yaklaşıldığında Tesla’nın tartışmaya açık olacağını ifade etti.

Elon Musk ayrıca yapay zekâ konusundaki genel endişelerini dile getirerek insan güvenliğinin sağlanması için yapay zekâ gelişmelerinin hükümetler kontrolünde olması gerektiğini söyledi. Musk dijital süper zekanın nükleer bombadan daha tehlikeli olma potansiyeline sahip olduğunu düşündüğünü de dile getirdi.

Son olarak Tesla ve SpaceX’in başarılarının nasıl değerlendirileceğine dair konuşan Musk, geçmişe dönüp bakıldığında Tesla’nın temel faydasının sürdürülebilir enerjinin gelişini hızlandırdığını, SpaceX’in ise insanlığın uzaya seyahat eden medeniyet olma olasılığını artırdıklarını söyledi.

Kaynak
ELON MUSK SAYS HUMANS WILL TRAVEL TO MARS IN SIX YEARS, HAVE FULLY AUTONOMOUS CARS IN 10 YEARS

Ayşenur Köprülü

Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik öğrencisidir. Gazeteciliğe ve yazı yazmaya olan tutkusu Teknotomy aracılığıyla bilim ve teknoloji alanında birleşiyor. Tutkusunu ve ilgi alanlarını birleştirip hayatının sonraki dönemlerinde daha başarılı olmak istiyor.

İlişkili Makaleler

Bir yanıt yazın

Bunu da Gör
Kapalı
Başa dön tuşu