Girişim YatırımGüncel

Elon Musk’un Sunumundan Sonra Tesla’da Beklenmeyen Düşüş

 Batarya Günü adlı etkinlikte konuşan Tesla elektrikli araç şirketinin kurucusu Elon Musk, etkinliğe katılan yatırımcılar için şirketin gelecek planları ve yeni üretilecek batarya konusunda bilgi verdi. Musk’un açıklamalarına göre Tesla önümüzdeki 3 yıl içeresinde yeni geliştirilecek batarya ve bataryanın üretim maliyetinin düşüklüğü sayesinde 25bin dolardan piyasaya çıkacak ve tamamen otomatik bir araç üretecek. Fakat bu Tesla’da beklenmeyen düşüş yaşanmasını engelleyemedi

Tesla Hisseleri %7 düştü

Tesla Hisseleri Düşüşte
tesla otomobil

Elon Musk’un yaptığı bu açıklamalar. Teslayı takip eden insanlarda heyecan yaratsa da Elon Musk’ın yatırım planları ve üretim stratejisinin yatırımcıları tatmin etmediği öğrenildi. Bu nedenle sunumdan birkaç saat sonra 50 milyar dolarlık hisse satışı geldi. Buda Tesla hisselerinin önce %5,6 düşmesine daha sonra ise %6,9 düşmesine sebep oldu. Roth Capital Partners analisti yaptığı açıklamalarda Musk’ın piller hakkında belirttiği hiçbir şey bitmiş durumda değil. Açıklamalarında somut bir şey yok¨ dedi”.

Bu hisse düşüşünün bir diğer sebebi ise yatırımcıların milyon pil açıklaması beklentisiydi. Bu açıklama ile birlikte elektrikli otomobillerin en büyük maliyet kalemi olan bataryaların maliyetinin düşeceği ve gelecekte elektrikli araçların şu an kullandığımız içten yanmalı motora sahip araçlarla aynı mali seviyeye gelebileceği düşünülüyordu. Fakat Elon Musk böyle bir açıklama yapmadı. Bunun yerine önümüzdeki birkaç yıl içerisinde maliyeti yarı indirilmiş ucuz bir araç sözü verdi.

Ayrıca etkinlikte 840 km menzile sahip olan Model S Plaid modeli de tanıtıldı. Bu araç 320km/s hıza kadar çıkabilecek. 2021 yılı içerinde teslimata hazır olacak aracın Amerika satış fiyatı ise 140 bin Dolar olarak belirlendi.

Berkay Yıldız

Bilgisayar mühendisliği 1.sınıf öğrencisidir. Teknolojiye ilgi duyuyor ve insanları bu konuda bilgilendirmeyi seviyor.

İlişkili Makaleler

Bir yanıt yazın

Bunu da Gör
Kapalı
Başa dön tuşu