Güncel

Yeni Teknolojiyle Üretilen Özel Boya ile Emisyon Azaltılabilir

Yeni teknolojinin sunduğu gelişmelerden yararlanarak elde edilen yeni bir boya türü, binaların sıcaklığı üzerinde oldukça etkili oluyor. Yansıtıcı özellikli bu boya türü, standart muadillerine kıyasla binanın içerisindeki ısıyı 1,7 derece daha düşürebiliyor. Üstelik bu özel boya güneş ışığının %95,5’ini geri yansıtabiliyor. Yeni yansıtıcı boyanın yaratıcısı olan bilim adamları, farklı boyutlarda kalsiyum karbonat parçacıkları ekleyerek bu etkiye ulaştıklarını belirtti.

Özel Boya
Özel Boya ile Emisyon Azaltılabilir

Binalar en büyük CO2 emisyon kaynaklarından biri olmaya devam ediyor. Gezegenimiz ısındıkça ve yaşayan nüfus zenginleştikçe, çevre için bina soğutma ücretlerinin önümüzdeki yıllarda oldukça artacağı tahmin ediliyor.

Dünya üzerinde bulunan her türden binanın aydınlatılması, ısıtılması ve soğutulması küresel CO2 emisyonlarının yaklaşık 28’ine neden oluyor. Bu durum binaların fosil yakıtlarla veya gazla ısıtılmasından kaynaklanıyor. Binaları ısıtmak, aydınlatmak ve soğutmak için gereken enerjinin %75’i yenilenemeyen kaynaklardan geliyor.

Özel Boya ile Emisyon Nasıl Azaltılabilir?

Indiana’da bulunan Purdue Ünivesitesi’nden Prof. Xiulin Ruan, yapmış oldukları bir araştırmada, boyanmış bir yüzeyi dışarıda doğrudan güneş ışığı altına koyduklarında yüzeyin ortam sıcaklığının 1,7C altına kadar soğuduğunu gözlemlediklerini söylüyor. Ayrıca deneyde kullandıkları aracın gece boyunca ortam sıcaklığının 10 C derece altına kadar soğuduğunu da gözlemlediklerini belirtiyor. Bu durumun tipik binalar için klima ihtiyaçlarının çoğunu karşılayabilecek önemli miktarda soğutma gücü olduğunu ifade ediliyor.

Yapılan gözlemlerin neticesinde, yeni üretilen bu özel boya çok yakında laboratuvarı terk edecek ve binalardaki yerini alacak gibi görünüyor. Araştırmacılar birden fazla patent başvurusunda bulundular ve boyanın lisanslanması konusunda üreticilerin büyük ilgisinin olduğunu belirtiyor. Yine de boyanın uzun vadede ne kadar güvenilir olduğunu anlamak için kapsamlı testlere ihtiyaç vardır.

Kaynak
Special Paint Could Cut Emissions By Cooling Buildings

Ayşenur Köprülü

Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik öğrencisidir. Gazeteciliğe ve yazı yazmaya olan tutkusu Teknotomy aracılığıyla bilim ve teknoloji alanında birleşiyor. Tutkusunu ve ilgi alanlarını birleştirip hayatının sonraki dönemlerinde daha başarılı olmak istiyor.

İlişkili Makaleler

Bir yanıt yazın

Bunu da Gör
Kapalı
Başa dön tuşu