Güncel

Emojilerin Anlamları Hakkında Daha Çok Şey Bilmek İster Misiniz?

Bu günlerde, genellikle bir metin yalnızca bir metinden ibaret olmuyor. Son on yılda akıllı telefonlarla beraber ortaya çıkan emojiler, bize iletişim kurmamız için gülümsemeler, göz kırpmalar ve kalplerle dolu yeni bir dil verdi. Peki, bu emojilerin anlamlarını hakkında daha çok şey bilmek istemez misiniz? Emojilerin, kökleri 1980’lerin başlarındaki ifadelere kadar uzanabilir.

emojilerin anlamları ne
Emojiler Günümüzde Adeta Yeni Bir Dil Oldu

Eğer akıllı telefonlardan önceki zamanları hatırlayacak yaştaysanız muhtemelen iki nokta üst üste, tire ve kapanış parantezinden oluşan şu 🙂 gülen yüz ifadesini kullanmışsınızdır. Ancak günümüzde emoji iOS, Android, Windows ve MacOS’ta kullanılabilen devasa karakter kümeleridir. Bazı kişiler mesajlarda az miktarda emoji kullanırken, diğerleri neredeyse günümüz hiyeroglifleri gibi emojilerin anlamlarını kullanarak ifade iletişiminde ustalaşmıştır.

Emojilerin Anlamlarını Öğrenmenin Kolay Bir Yolu Var

Bir gülen surat veya bir kalp anlaşılabilecek kadar basittir, ancak sadece bir stiletto ve bir rakun içeren bir metin mesajını anlamak için emojilerin anlamını bilmek gerekir. Elbette, zamanla tüm bu ifadelerin anlamları mesaj bağlamına ve kültürel akımlara bağlı olarak öznel hale geldi. Baş aşağı gülen yüz neyi ifade ediyor? Dil çıkaran hangi emoji en az tuhaf olanıdır? Bu gibi 3.521 emojinin ne anlama geldiğini öğrenmenin bir yolu var: “Emojipedia”.

Emojipedia, emojilerin anlamlarını içeren çevrimiçi bir emoji ansiklopedisidir. Web sitesi, emojileri “Gülen Yüzler ve Kişiler”, “Nesneler”, “Aktivite” gibi sekiz ayrı kategoriye ayırır. Örneğin; Gülen Yüzler ve Kişiler kategorisine tıklamak yüz ifadelerinin, insanların, el hareketlerinin, giysilerin ve aksesuarların dâhil olduğu bir emoji listesini açar. Bu listeden “terli sırıtan yüz” adlı “?” emojiyi seçerseniz, Emojipedia size emojinin kısa bir açıklamasını, ne zaman resmi bir emoji haline geldiği ve diğer olası isimlerini gösterir.

emojilerin anlamları
Emojipedia’ya Göre En Popüler Emojiler ve Anlamları

Emojipedia, karakterlerin görünümü genellikle cihazınıza bağlı olarak değiştiğinden her emojinin farklı platformlardaki çizim stillerini de gösteriyor. Ayrıca, mümkünse size Github ve Slack için emojilerin kısa kodlarını da veriyor. Evrensel bir karakter kodlama standardı olan Unicode Standard, yeni emojiler oluşturmaktan sorumludur ancak herkes yeni bir emoji için fikir gönderebilir. Her Temmuz ayının 17’sinde Dünya Emoji Ödülleri’ne ev sahipliği yapan Emojipedia’yı buradan inceleyebilirsin.

Kaynak
Confused by emoji meanings? Here's a simple trick for getting it right

Semanur Karaca

Bilim ve sanata büyük ilgi duyuyor. Sanat, sağlık, bilim ve teknoloji okumaları yapmaktan hoşlanıyor ve öğrendiklerini paylaşmak için Teknotomy'de yazıyor.

İlişkili Makaleler

Bir yanıt yazın

Bunu da Gör
Kapalı
Başa dön tuşu