Güncel

En Değerli Kripto Paralar Listesi 2021

Kripto paralar nedir? Bu soru son dönemde birçok insanın kafasını kurcalayan bir konu olarak öne çıktı. Son dönemde yaşanan boğa piyasası kripto paralara ilgiyi arttırırken herkes kripto paralar ne işe yarar gibi sorular sormaya başladı. En değerli kripto paralar listesi 2021 yazımızı okuyarak bu konu hakkında detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz.

En Değerli Kripto Paralar Listesi 2021
En Değerli Kripto Paralar Listesi 2021

Kripto Paralar Nedir?

Kripto paralar yeni bir ödeme yöntemi alternatifi üretmek için oluşturulmuş tamamen dijital varlıklardır. Merkeziyetsiz oluşları ile dikkat çeken kripto paralar alınıp satılmak için herhangi bir banka veya aracı kuruma ihtiyaç duymazlar. Bu nedenle oldukça kolay bir kullanım sağlayan kripto paralar çoğu kişi tarafından geleceğin paraları olarak nitelendirilmektedir.

Kripto Paralar Ne İşe Yarar?

Kripto paraların hepsi kendi içerisinde özelleşmiş eşsiz birer yazılımdır. Bu nedenle bütün kripto paraların kullanım amacı farklıdır. Bu nedenle bir amaçtan söz etmek yerine birden çok amaç için yaratıldıklarını söylemek mümkündür. Ama temel olarak para transferini kolaylaştırmak ve sürdürülebilir hale getirmek için üretildiğini söylemek mümkündür.

En Değerli Kripto Paralar Listesi 2021
En Değerli Kripto Paralar Listesi 2021

Kripto Paraların Çeşitleri Nelerdir?

Kripto para birimleri temelde 3 gruba ayrılır. Bunlar Bitcoin, altcoin, ve tokenlardır. Bitcoin ilk üretilen kripto para olması ile birlikte en çok bilinen ve değeri en yüksek olan kripto paradır. Altcoinler insanların elindeki Bitcoin sayılarını arttırmak için üretilmiş sanal para birimleridir. Fakat kripto para piyasasının gelişmesi ile birlikte altcoinlerde gelişim göstermiş ve kendi başlarına birer yatırım aracı haline gelmişlerdir. Tokenlar ise altcoinlerin bir alt kümesi olarak ortaya çıkmış yatırım araçlarıdır. Halen gelişmekte olan tokenler gelecekte altcoinlerin yaptığı etkiyi gösterebilir.

Kripto Paraların Değeri Neye Göre Belirlenir?

Bu konuda bütün dünyanın kullandığı bir site olan Coinmarketcap adresine bakmak yeterli olacaktır. Sitede yer alan listelerle coinleri istediğiniz kategoriye göre sıralayabilirsiniz. Kripto paraların piyasa değerinin kıyaslaması ise satılan varlığın değerine göre ölçülür. Örneğin Bitcoin güncel piyasa değeri olarak 683 milyar dolar seviyesinde bulunmaktadır. Bu değer insanların elinde 683 milyar dolarlık Bitcoin olduğunu gösterir. En değerli kripto paralar ve kullanım amaçları şu şekildedir:

1) Bitcoin

En değerli kripto paralar listemizin ilk sırasında yer alan ve 3 Ocak 2009 tarihinde Satoshi Nagatomo önderliğinde hayata geçirilmiş olan Bitcoin günümüzün en değerli kripto parasıdır. Şu an dolaşımda barındırdığı 683 milyar dolar ile en değerli kripto para unvanını elinde bulunduran Bitcoin’in güncel satış fiyatı ise 37 bin dolar civarındandır. Bitcoin’in yaratılış amacı ise BTC ağı denilen para transfer ağını kullanarak para aktarımını hızlı ve kolay hale getirmektir. Buna ek olarak Bitcoin mucidi Satoshi Nagatomu’nun gerçek adının bilinmediğinin ve gizemli ismin elinde yaklaşık 1 milyon adet Bitcoin bulunduğunun düşünüldüğünü belirtelim.

En Değerli Kripto Paralar Listesi 2021
En Değerli Kripto Paralar Listesi 2021

2) Ethereum

En değerli kripto paralar listemizin ikinci sırasında yer alan Ethereum 2014 tarihinden beri piyasada var olan oldukça değerli bir kripto paradır. Ethereum’un kurucu takımı Vitalik Buterin, Mihai Alisie, Anthony Di Iorio ve Charles Hoskinson olarak bilinirken Vitalik Buterin şirketin CEO’su olarak çalışmaktadır. 266 milyar dolarlık piyasa değeri bulunan kripto paranın şu an ki satış fiyatı ise 2 bin 305 dolardır. Ethereum’un kuruluş amacı ise tıpkı Bitcoin gibi para transferini hızlandırma ve kolaylaştırmaktır. Bunun içinde Ethereum ağı kullanılır.

En Değerli Kripto Paralar Listesi 2021
En Değerli Kripto Paralar Listesi 2021

3) Tether

En değerli kripto paralar listemizin üçüncü sırasında yer alan Tether 2014 yılının Temmuz ayında Tether Limited tarafından kurulmuştur. 58 milyar dolar işlem hacmine sahip olan Tether’in şu anki satış fiyatı 1 dolardır ve piyasada çok büyük hareketler yaşanmadığı sürece de 1 dolar olarak kalacaktır. Bunun nedeni Tether’in dolara endekslenmiş bir kripto para olmasıdır. Tether yetkilileri düşüş sırasında tether yakarak ( yok etmek anlamındadır) yükseliş sırasında ise Tether üreterek Tetherin değerinin sabit kalmasını sağlamaktadır. Tether’in üretim amacı ise kripto para ticaretlerinde belirli bir ücretin oluşmasını sağlamaktır. Buna ek olarak Tether transferlerinde TRC 20 ağı olarak bilinen Tron ağı kullanılır bu ağ rakiplerine göre hem daha ucuz hem de daha hızlıdır.

En Değerli Kripto Paralar Listesi 2021
En Değerli Kripto Paralar Listesi 2021

4) Binance Coin

En değerli kripto paralar listemizin dördüncü sırasında yer alan Binance Coin 3 Temmuz 2017 tarihinde üretilmiştir. Dünyanın en ünlü kripto para borsası olan Binance’ın ürettiği bir coin olan Binance coin Binance’da yapılabilen ICO, ön satış ve staking işlemlerinde kullanılabiliyor. Ayrıca bu kadar büyük bir borsanın kripto parası olmasından dolayı oldukça popüler olan coin şu an 47 milyar dolarlık bir işlem hacmine sahip. Bir adet Binance coin satın almak için ödemek zorunda kalacağınız ücret ise şu an için 305 dolardır. Ayrıca Binance Coin’in Binance’ın kendi kripto parası olmasından dolayı para transferinde kullanılmadığını belirtelim.

En Değerli Kripto Paralar Listesi 2021
En Değerli Kripto Paralar Listesi 2021

5) Cardano

En değerli kripto paralar listemizin beşinci sırasında yer alan Cardano 2015 – 2017 yılları arasında Charles Hoskinson tarafından üretilmiştir. Güncel değeri 46 milyar dolar olan Cardano’nun bugünkü satış fiyatı ise 1,52 dolardır. Cardano, akıllı sözleşmeler için halka arz edilmiş bir blockchain platformu olmayı amaçlayan bir kripto para birim ağı ve açık kaynaklı bir projedir.

En Değerli Kripto Paralar Listesi 2021
En Değerli Kripto Paralar Listesi 2021

Aradığınız her türlü bilgiyi Teknotomy Dosya adresinde bulabilirsiniz.

Berkay Yıldız

Bilgisayar mühendisliği 1.sınıf öğrencisidir. Teknolojiye ilgi duyuyor ve insanları bu konuda bilgilendirmeyi seviyor.

İlişkili Makaleler

Bir yanıt yazın

Bunu da Gör
Kapalı
Başa dön tuşu