Teknotomy Dosya

En Güvenli Kripto Para Borsaları Top 5

Kripto Para Borsası Nedir? Kripto para borsaları insanların Bitcoin ve çeşitli altcoinleri alıp satması için üretilmiş platformlardır. Bu platformları kullanarak almak istediğiniz kripto parayı alabilir ve onu dijital cüzdanınızda saklayabilirsiniz. Günlük işlem hacimleri milyar dolarlara ulaşan bu borsaların birçoğu güvenli olmasına rağmen birçoğu da güvensiz olabilmektedir. Borsalarda bazı istenmeyen durumlar yaşanabilmekte ve insanlar mağdur olmaktadır. Yakın zamanda ülkemizde de tanık olduğumuz bu olaylardan kaçınmak için kullanabileceğiniz en güvenilir ve en iyi kripto para borsalarını bu yazımızda bulabilirsiniz.

En Güvenli Kripto Para Borsası
En Güvenli Kripto Para Borsası

Yerli Borsalar Kullanışlı Mı ?

Ülkemizde faaliyet gösteren birçok yerli kripto para borsası bulunmaktadır. Bunların en büyük örnekleri Paribu, BTCtürk ve Bitexxendir. Bu borsalar her ne kadar yüksek hacimli ve güvenilir de olsalar da bazı sıkıntıları bulunmaktadır. Bu sıkıntıların en büyükleri yeterli kripto paraların bulunmaması ve ani fiyat hareketlerinde yaşanan site çökmeleridir. Bu ve buna benzer birçok nedenden dolayı kripto yatırımlarında yerli borsaları kullanmak dezavantajlıdır. Kripto para yatırımcılarının Binance adı verilen dünyanın en büyük kripto para borsasına yatırım yapması önerilir. Gerek işlem hacmi gerekse de yıllardır süre gelen güvenlik şartları nedeniyle Binancen en güvenilir borsa konumundadır.

Kripto Para Borsa Eğitimi Neden Önemlidir?

Diğer birçok alanda olduğu gibi kripto para (coin) borsalarında da eğitim oldukça önemlidir. Neredeyse bütün borsaların çalışma şekli benzer olmak ile beraber dikkat edilmesi gereken farklılıklar da vardır. Bu nedenle kullanmak istediğiniz borsanın eğitimini alarak borsa hakkında bilgi sahibi olabilir ve borsanın kullanıma sunduğu bütün imkanları kullanabilirsiniz.

En Güvenli Kripto Para Borsaları Listesi

1- Binance

En güvenli kripto para borsaları listemizin ilk sırasında yer alan Binance günlük 166,423,717,358 TL işlem hacmiyle günlük işlem hacmi en fazla olan borsa konumunda yer almaktadır. Uzak doğu merkezli olan şirketin güvenilirliği birçok defa tescillenmiştir. Şirket 2017’nin Temmuz ayında kurulmuş olup o günden bu güne kadar inanılmaz bir gelişme göstermiştir. Borsanın BinanceCoin (BNB) adında bir coin’i de bulunmaktadır. Güncel değeri 310 dolar olan coin 2021 yılında güzel bir yükseliş göstermiştir.

En Güvenli Kripto Para Borsası
En Güvenli Kripto Para Borsası

2- Gate.io

En güvenli kripto para borsaları listemizin ikinci sırasında yer alan Gate.io günlük 4,079,365,131 TL işlem hacmiyle 9. sırada yer almaktadır. Diğer birçok rakibi gibi uzak doğu merkezli bir borsa olan Gate.io en çok kullanıcı çeken özelliği ise hiç şüphesiz borsada bulunan altcoin çeşitliliğidir. Zira Gate.io en çok kripto para bulunan borsa konumunda yer almaktadır. Bu kadar çok kripto para bulundurmasının en büyük nedeni ise 2013 yılında kurulmuş olup piyasanın en eski kripto para borsalarından bir tanesi olmasıdır.

En Güvenli Kripto Para Borsası
En Güvenli Kripto Para Borsası

3- Huobi

En güvenli kripto para borsaları listemizin üçüncü sırasında yer alan Huobi günlük 42,727,005,470 TL işlem hacmiyle 3. sırada yer almaktadır. Huobi’de rakipleri gibi uzak doğu merkezli bir borsadır. Kripto para borsaları arasında en eski isimlerden bir tanesi olan Huobi 2013 yılında faaliyetlerine başlamıştır. Türkiye’de de oldukça popüler olan bu borsa piyasanın güvenli borsaları arasında yer almaktadır. Borsanın kendi coini bulunmakla beraber coinin adı Huobi Token (HT)’dir. HT’nin güncel piyasa değeri ise yaklaşık 10 dolardır.

En Güvenli Kripto Para Borsası
En Güvenli Kripto Para Borsası

4- Coinbase

En güvenli kripto para borsaları listemizin dördüncü sırasında yer alan Coinbase günlük 21,836,620,676 TL işlem hacmiyle 3. sırada yer almaktadır. Rakiplerinin aksine Amerikan merkezli bir borsa olan Coinbase Amerika’nın en popüler kripto para borsası konumunda yer almaktadır. Borsa’nın kendine ait bir kripto parası olmamak ile beraber borsanın şirket olarak hissesi bulunmaktadır.

En Güvenli Kripto Para Borsası
En Güvenli Kripto Para Borsası

5- Kraken

En güvenli kripto para borsaları listemizin beşinci sırasında yer alan Kraken günlük 8,924,282,219 TL işlem hacmiyle 5. sırada yer almaktadır. Kraken’de birçok rakibi gibi uzak doğu merkezli bir borsa konumundadır. Ülkemizde adı sıklıkla duyulmasa da Dünya çapında tanına bir borsa olan Kraken’in kuruluş yılı ise 28 Temmuz 2011’dir. Oldukça köklü bir yapısı olan Kraken oldukça popüler ve güvenilir bir borsa konumundadır.

En Güvenli Kripto Para Borsası
En Güvenli Kripto Para Borsası

Bu türde ve farklı türde birçok içeriğin bulunduğu Teknotomy Dosya bölümünü ziyaret etmeyi unutmayınız.

Berkay Yıldız

Bilgisayar mühendisliği 1.sınıf öğrencisidir. Teknolojiye ilgi duyuyor ve insanları bu konuda bilgilendirmeyi seviyor.

İlişkili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu