Güncel

En Hızlı Wi-Fi 6E Ağı Bu Yıl Gelecek

Wi-Fi teknolojisi çok daha iyi yerlere gelmek için hazırlanıyor. Bu seneki yeni çıkan telefonların, laptopların, televizyonların, yönlendiricilerin ve çok daha fazlasından pek çoğu, kablosuz bağlantıyı iki şeritli bir yoldan sekiz şeride büyütmek gibi yeni bir Wi-Fi yükseltmesiyle yani Wi-Fi 6E desteğiyle gelecek. Bu, son 20 senede ki en büyük Wi-Fi yükseltmesi ve bu sebeple bağlantılar aşırı hızlı ve sanıldığından daha güvenilir olacak.

En Hızlı Wi-Fi 6E
En Hızlı Wi-Fi 6E

Wi-Fi’yi denetleyen endüstri çapında bir grup olan Wi-Fi Alliance, şu anda Wi-Fi 6E’yi destekleyen ilk ürün dalgasını onaylamaya başlamakta. IDC araştırma grubuna göre 2021 senesin ilk aylarında destek verilen telefonlar, bilgisayarlar, televizyonlar ve laptoplar piyasaya çıkmaya başlayacak ve destekli televizyonlara VR cihazlarının yıl ortasına kadar gelmesi beklenmekte.

İlk cihazlardan bazılarının ileri haftalarda duyurulması planlanıyor. 11 Ocak tarihinde başlayacak olan CES sırasında, yönlendirici şirketler sene boyunca geleceklerini kontrol edecek. Samsung aynı zamanda bir sonraki amiral gemisi telefonlarını yani Galaxy S21 ailesini duyurmayı planlıyor ve hepsi olmasa bile bazılarının Snapdragon 888 işlemci tarafından Wi-Fi 6E’yi desteklemesi muhtemel kılıyor. Çip, bunun için destek içerdiğinden, Wi-Fi 6E bu senenin en iyi Android telefonlarının çoğunda bulunmalıdır.

En Hızlı Wi-Fi 6E
En Hızlı Wi-Fi 6E Ağı

Wi-Fi 6E çok büyük bir yükseltme olacak. Nedeni ise tüketici cihazlarının kullanabileceği kablosuz hava dalgalarının önemli ölçüde genişlemesi yüzünden. 2020 Nisan ayında, Federal İletişim Komisyonu ABD’de bu geniş yeni spektrum alanını açmış bulunmakta. Yalnız bundan faydalanmak için yeni donanım gerekmekte. Ortalama bir sene sonra, bu özellikler bulunan cihazları görmeye başlayacağız.

En Hızlı Wi-Fi 6E Youtube

Wi-Fi 6E Teknolojisi Nedir?

Günümüzde bulunan Wi-Fi cihazları, 2.4 GHz ve 5 GHz olmak üzere iki farklı spektrum bandında çalışır. Wi-Fi 6E, üçüncüsünü (6GHz) daha ekler ve çok fazlası da bulunur. Tipik Wi-Fi için kullanılan toplam hava dalgası miktarını tam tamına dört katına çıkarır. Bu, aşırı büyük ve çok daha yüksek bağlantılara sahip olabileceğiniz ve hava dalgalarında tıkanma ihtimalinin daha düşük olduğu anlamına gelir. Örnek vermek gerekirse bir apartmanda, komşularınızın Wi-Fi ağları sizin Wi-Fi ağınızı engelleyebilir. Fakat Wi-Fi 6E ile, etrafta dolaşmak için çok daha fazla bant genişliği bulunur. Bundan dolayı aynı yayın dalgaları üzerinde savaşma ihtimaliniz daha nadir denilebilir.

Yine de, pek çok yeni cihazın Wi-Fi 6E ile çıkması birazcık zaman alacak. Henüz tüm yeni cihazlar standart Wi-Fi 6 ile çıkmıyor ve Wi-Fi’nin bu sürümü ortalama olarak iki sene önce piyasaya çıkmaya başladı. 2022 senesinin başında IDC, Wi-Fi 6 ürünlerinin sadece %20’sinin Wi-Fi 6E’yi destekleyeceği düşünülüyor.

Son olarak Wi-Fi şifre değiştirme işlemlerini detaylıca anlattığımız habere de göz atabilirsiniz.

Furkan Köprülü

Oyun oynamayı ve teknoloji hakkında bir şeyler öğrenmeyi seven biri.

İlişkili Makaleler

Bir yanıt yazın

Bunu da Gör
Kapalı
Başa dön tuşu