Teknotomy Dosya

En İyi Bilim Kurgu Filmleri Top 10

En iyi bilim kurgu filmleri sinema tarihinde rekor kırmaya devam ediyor. Sinema severler yeni vizyona giren ya da eski filmlerden birini izleyeceği zaman ilk tercihleri genellikle bilim kurgu türündeki filmler oluyor. Bu filmlerin bu kadar çok tercih edilmesinin sebebi son zamanlarda insanları memnun edecek kaliteli ürünlerin çıkması diye tahmin ediliyor. İzleyiciler izledikleri filmde başka bir dünyaya geçiyor ve bu yeni dünya da yaşanan olayları gözlerini kırpmadan takip ediyor. Gelin hep beraber bir saniyesini bile kaçırmak istemeyeceğiniz en iyi 10 bilim kurgu filmini inceleyelim.

En İyi Bilim Kurgu Filmleri Top 10
En İyi Bilim Kurgu Filmleri Top 10

En İyi Bilim Kurgu Filmleri Listesi

Bilim kurgu filmleri genellikle yaşadığımız dünyadan farklı bir dünyayı anlatıyor. Teknolojinin üst düzeylere çıktığı ya da yeni dünya düzeninin oluştuğu bir dünya görebiliyorsunuz. Bu tür dünyalarda yaşanan gelişmeler sizi daha çok içine çekiyor ve gözünüzü kırpmadan filmin her saniyesinin tadını çıkarmak istiyorsunuz. Listede de yer alan filmler izleyiciler tarafından kült eser olarak nitelendiriliyor. Ayrıca filmleri IMDb puanlarını da sizinle paylaşacağımız için ne kadar iyi filmler olduğunu sizlerde anlıyorsunuz.

Filmin İsmiFilmin Vizyon TarihiIMDb PuanıYönetmenOyuncular
Mr. Nobody20097.9Jaco Van DormaelJaco Van Dormael,
Carlo Mestroni,
Jared Leto
Avatar20097.9James CameronMichelle Rodriguez,
 Zoe Saldana,
Sam Worthington
The Martian20158.0Ridley ScottJessica Chastain,
Matt Damon
Edge of Tomorrow20148.0Doug LimanEmily Blunt,
Tom Cruise,
Kate Mara
Gravity20138.0Alfonso CuarónGeorge Clooney,
 Sandra Bullock,
Emily Blunt
Twelve Monkeys19958.1Terry GilliamBrad Pitt ,
Madeleine Stowe,
Bruce Willis
Aliens19868.4James CameronMichael Biehn,
Sigourney Weaver,
Carrie Henn
Eternal Sunshine of the Spotless Mind20048.4Michel GondryKirsten Dunst,
 Jim Carrey,
Charlie Kaufman
Star Wars19808.7George LucasCarrie Fisher,
 Mark Hamill
Inception20108.8Christopher NolanCillian Murphy ,
 Joseph Gordon-Levitt,
Leonardo DiCaprio
En İyi Bilim Kurgu Filmleri Listesi

10-Mr. Nobody (Bay Hiçkimse)

Bilim kurgu filmleri izle dediğiniz zaman karşınıza milyonlarca film karşınıza çıkıyor. Peki bunlar arasında hangisini izlyeceğinizi bilmiyorsanız kesinlikle Mr. Nobody fragmanını izlemenizi tavsiye ediyoruz. Filmin fragmanını izlediğiniz zaman kaliteli bir yapım olduğunu anında anlayabiliyorsunuz. Filmin karakteri 117 yaşında ve 2092 yılında yaşayan tek ölümlü insan fakat oda ölüm döşeğinde ve ölmek üzere. Nemo hasta yatağında yatarken gençlik yıllarında tren istasyonunda bir anısı aklına geliyor. İstasyonda annesi ile gitse nasıl bir hayatı olacaktı ya da babası ile kalsa nasıl bir hayat yaşayacağını merak eden Nemo hayaller kurmaya başlıyor. Milyonlarca olasılığın olduğu filmde sizlerde bu olasılıkların sonuçlarını merak etmeye başlıyorsunuz.

Bilim Kurgu Filmleri İzle Mr. Nobody

9- Avatar

Sinema severler en iyi bilim kurgu filmleri listesi oluşturmak isterse kesinlikle bu listede her zaman yer alacak Avatar filmi ile devam ediyoruz. Film çok popüler bir film fakat hala izlemeyen çok fazla insan bulunuyor. Eğer Avatar filmini izlememişseniz fragmanını izledikten sonra kesinlikle izlemenizi tavsiye ediyoruz. Dünyaya çok yakın bir gezegen bulunuyor. Bu gezegenin adı Pandora ve bu gezegende dünyada çok nadir olan bir element bulunuyor. Bu elementi bu gezegenden almak hiç kolay olmuyor. Çünkü bu gezegenin mavi tende 3 metrelik Na’vi adı verilen yerlileri bulunuyor ve bu yerliler dünyalılar istedikleri şeyler kolayca verecek gibi durmuyor.

Bilim Kurgu Filmleri Avatar

8-The Martian (Marslı)

En iyi bilim kurgu filmleri izleyicisini anlatmak istediği olayın içinde kaybolmasını sağlayan filmlerdir. The Martian filmi de izleyicisini etkileyen nadir kült eserler arasında yer alıyor. Film de NASA en iyilerin yer aldığı bir ekibi Mars’a gönderiyor. Bu ekip Mars’ta araştırmalar yaparken bir anda kum fırtınası çıkıyor. Bu fırtına da Mark Watney ekibinde ayrı kalıyor ve ekibi Watney’in öldüğü düşünüyor. Ekip Watney’i almadan dünyaya dönüyor. Watney uyandığında kimsenin olmadığını görüyor ve hayatta kalması için bir şeyler yapması gerekiyor. Karakter bu saatten sonra hem hayatta kalmak için çabalarken hem de NASA’ya hayatta kaldığına dair sinyaller göndermesi gerekiyor. Watney bunu başarabiliyor mu?

Bilim Kurgu Filmleri The Martian

7- Edge of Tomorrow (Yarının Sınırında)

En iyi Deja Vu filmleri arasında yer alan film bilim kurgu alanında da en iyi filmler arasında yer alıyor. Filmde dünya uzaylıların saldırısı altında ve dünyada var olan bütün ülkeler birleşip uzaylıları yenmeye çalışıyor. Fakat bunu pek başaramıyorlar. Daha sonra filmin ana kahramanı bu ordunun içine katılana kadar. Filmin karakteri ilk savaşına katılıyor ve hiç hesap etmediği bir olay ile karşılaşıyor. Bu karşılaştığı olay sonrasında diğer askerlerden farklı bir özellik kazanıyor. Bu özelliği ile uzaylıları yenmeye çalışan asker bir ekip kurması gerekiyor.

Bilim Kurgu Filmleri Edge of Tomorrow

6- Gravity (Yerçekimi)

En güzel bilim kurgu filmleri arasında yer alan Gravity klasik NASA’nın araştırma yaparken yaşadığı bir problemi anlatıyor. Filmde ilk görevine çıkan Dr. Stone ile bu görevden sonra emekli olacak astronot Kowalsky uzaya bir araştırma yapmaya gidiyor. Araştırmalarına yapan ekip bir anda hiç beklemedikleri bir olay ile karşılaşıyor. Mekikleri bozulan ekip NASA iletişim kuramıyor. Uzayın boşluğunda savrulan ekip zamana karşı mücadele edip tekrardan Dünya’ya ulaşması gerekiyor.

Bilim Kurgu Filmleri Gravity

5- Twelve Monkeys (12 Maymun)

En iyi bilim kurgu filmleri 2020 yılında yaşananları önceden tahmin etmiş gibi duruyor. Twelve Monkeys filmi bunun en büyük örneği. Filmde Dünya’da çok hızlı bulaşan bir virüsle mücadele ediliyor. Filmde olduğu gibi 2020 yılında da insanlar virüs ile mücadele ediyor. Filmde karakterler bu virüsü en başında durdurmak için zaman makinesi icat ediyor. İcat edilen zaman makinesine tutuklu olan James Cole seçiliyor. Cole ilk önce çok yanlış bir tarihe gidiyor. Daha sonra bir kez daha denen makine Cole’ü doğru tarihe götürse de yer olarak akıl hastanesine gönderiyor.

Bilim Kurgu Filmleri Twelve Monkeys

4- Aliens (Yaratığın Dönüşü)

Fantastik bilim kurgu filmleri izlemeyi seviyorsanız Aliens filmini de seveceğinizi düşünüyoruz. Filmin ana karakter olan Ripley’in başı dertten hiç kurtulmuyor. Nostromo’da yaşananlardan tek sağ kurtulan Ripley uzay boşluğunu 50 yıldan fazla sürükleniyor. Daha sonra diğer dünyalardan insanlar Ripley’i kurtarıyor. Ripley onlara yaşadığı olayları anlatınca onu kurtaranlar ona inanmıyor. Daha sonra kurtarıcıların kolonisine yerleşen Ripley bir anda o koloniyle de iletişimini kaybediyor. Ripley’in koruyucu kostümün sahibi olan şirket Ripley’den artık ordularına katılmasını istiyor. Fakat Ripley yaşadığı olaylardan sonra bir daha orduya katılmak istemiyor.

Bilim Kurgu Filmleri Aliens

3- Eternal Sunshine of the Spotless Mind (Sil Baştan)

En İyi Bilim Kurgu filmleri dendiği zaman akla direk Eternal Sunshine of the Spotless Mind filmi akla geliyor. Film Dünya’da ve ülkemiz de çok seviliyor. Filmin karakterleri Clementine ve Joel Barish birbirini çok seven bir genç olarak karşımıza çıkıyor. Fakat bu genç çiftin arası bozuluyor ve ayrılıyor. Clementine’de Joel’i unutmak için hafızasını sildirmeye gidiyor. Buna çok kırılan Joel’de Clementine’yi unutmak için hafızasını sildirmeye gidiyor. Joel daha sonra Clementine’i çok sevdiğini ve bu anıları sildirmemesi gerektiğini anlıyor. Fakat iş işten geçiyor.

Bilim Kurgu Filmleri Eternal Sunshine of the Spotless Mind

2- Star Wars (Yıldız Savaşları Serisi) 

En İyi Bilim Kurgu filmleri arasında herkesin çok iyi bildiği bir film serisi yer alıyor. Bu film serisini daha izlemediyseniz olayları iyi anlamak için belli bir sıraya göre izlemeniz gerekiyor. Eğer sırasına göre izlemez ve karışık izlerseniz kült eser olarak nitelendiren filmi beğenmeyebiliyorsunuz. Filmin konusu uzayda geçiyor ve uzayda tüm gezegenleri yok etmek isteyen şeytani bir imparator bulunuyor. Bu imparatoru durdurmak isteyen direnişçilerin bir şeyler yapması gerekiyor.

Bilim Kurgu Filmleri Star Wars

1- Inception (Başlangıç)

Bilim kurgu filmleri öneri isteyenlere bu türdeki en iyi filmi izlemesini öneriyoruz. Inception sadece fragmanıyla kendisine milyonlarca hayran kazandırmayı başarıyor. Filmde çok yetenekli bir hırsız bulunuyor. Bu hırsızın en büyük özelliği insalar uykudayken onların bilinç altına girip önemli olan şeyleri çalıyor. Fakat son işi onun istediği gibi geçmiyor. Son işinde yaşadığı olaydan sonra kendisini kötü hisseden hırsız yeniden eski haline dönmek için bir şeylerden vazgeçmesi gerekiyor. Peki bunu başarabiliyor mu?

Bilim Kurgu Filmleri Inception

En iyi bilim kurgu filmleri yazımızın sonuna geldik. Bu tarz öneri filmleri okumayı seviyorsanız en iyi 3 Deja Vu filmini de okumanızı tavsiye ediyoruz. Bu liste de yer almasını gerektiğiniz bir film olduğunu düşünüyorsanız yorum yaparak belirtmenizi istiyoruz.

Muhammet Ali Bademkıran

Küçüklüğünden beri film, oyun ve futbola ilgisi olan Muhammet Bademkıran, bu konulara ilgisi olan kişiler ile sohbet ediyormuş gibi yazılar yazmayı seviyor. Muhammet Bademkıran, okuyuculara zevk veren ve bir daha okuma isteği uyandıran yazılar yazma konusunda isteği ve çalışmaları ile birlikte Teknotomy sitesinde yazarlık yapıyor.

İlişkili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu