Teknotomy Dosya

En İyi Edit Programları Listesi 2021

Son zamanlarda iyi edit programları bulmak zor oluyor. Düzenleme işine yeni girenler ya da bu iş hakkında bir şey öğrenmek isteyenler iyi bir program arıyor fakat milyonlarca düzenleme araçları bulunuyor. Bu araçlar arasında sizin için en uygununun bulmak baya bir zaman alıyor. Çünkü bazı programlar kısıtlı özellikler sunuyor ve önemli özellikleri ücretli sunuyor, bazı programlar temel araçları sunuyor fakat bu araçlar yeteri kadar iyi değil, bazı programlarda temel araçları dışında farklı hizmetler de sunuyor fakat yüksek bir ücret talep ediyor. Bu tür düzenleme uygulamaların bulunması en iyi uygulamaları bulmayı zorlaştırıyor. Teknotomy ailesi olarak sizlere en iyi programları iki ana ayrı başlık altında sunuyoruz.

En İyi Edit Programları Listesi 2021
En İyi Edit Programları Listesi 2021

Fotoğraf düzenleme programı ve video düzenleme programları olarak sunduğumuz iki ana ayrı başlığın altında yer alan programlar binlerce uygulamanın arasında kendisini ön plana çıkaran özellikleri bulunuyor. Bu işle uğraşan uzmanlar bu uygulamaları en iyi olarak görüyor ve bu işe yeni başlayacak arkadaşlara bu uygulamaları tavsiye ediyor. Ayrıca uzmanlar fotoğraf için ayrı video için ayrı bir program kullanılmasını tavsiye ediyor. Fakat listedeki herhangi bir uygulama ile her ikisi içinde kullanabiliyorsunuz. Gelin hep beraber en iyi edit programları listesinde yer alan uygulamaları inceleyelim.

En İyi Fotoğraf Düzenleme Programları

Fotoğraf düzenleme programı şeklinde araştırma yapmaya başladığınız zaman karşınıza milyonlarca program çıkıyor fakat hangisi en iyisi ya da istediğiniz özellikler hangi uygulamada bulunuyor? Bütün uygulamaları indirip tek tek kontrol etmek baya bir zaman alıyor. Zamanınızı boşa harcamak istemiyorsanız listede yer alan uygulamaların özelliklerini inceleyerek sizin için en iyisini bulmanızı tavsiye ediyoruz.

7- InPixio

Fotoğraf düzenleme programları ücretsiz hizmet veriyorsa önemli özelliklerini kullanıcılarına sunmak istemiyor. Kullanıcılarına uygulama içi satın alıma yönlendirmeye çalışan uygulamalar bütün özelliklerini sunmadığı için aslında kullanıcıda kaybedebiliyor. InPixio programı da bunu bildiiği için kullanıcılarına önemli özelliklerin çoğunu sunuyor. Pro özelliği de sunuyor fakat bunun için ücret ödemeniz gerekiyor. InPixio uygulamasını kullanmaya başladığınız zaman pro özelliği satın almak istemiyorsunuz. Uygulama zaten ihtiyacınız olan tüm özellikleri ücretsiz olarak sunuyor.

Fotoğraf Düzenleme Programları Ücretsiz InPixio
Fotoğraf Düzenleme Programları Ücretsiz InPixio

En iyi fotoğraf düzenleme programları arasında yer alan uygulama bu işe yeni başlayanları tam isteyeceği bir uygulama. Kullanıcı dostu uygulama binlerce içinde efekt bulunduruyor. Ayrıca binlerce doku, bulanıklaştırma aracı, ton kaydırıcı, yaratıcı çerçeve ve fotoğrafa metin eklemek isteyenler içinde binlerce yazı stili barındırıyor. Eğer manuel düzenleme yapmayı istiyorsanız uygulamayı kullanmanızı tavsiye etmiyoruz. Uygulama kısıtlı manuel düzenleme işlemi sunsa da geniş yelpaze manuel düzenleme istiyorsanız pro özelliğini satın almanız gerekiyor.

6- Pixlr

Online fotoğraf düzenleme programı arıyorsanız Pixlr tam size göre. Program hem uzmanlar tarafından hem de kullanıcıları tarafından online fotoğraf düzenleme araları arasında en iyisi olarak lanse ediliyor. Uygulamanın özelliklerine baktığımız zaman düzenlemek istediğiniz fotoğrafı programa 3 farklı yol ile yükleyebiliyorsunuz. İsterseniz kullandığınız teknolojik cihazdan, isterseniz URL yolu ile isterseniz de Facebook’dan yükleyebiliyorsunuz. Mevcut fotoğrafları anında düzenlemek isteyen kişilerin en çok aradığı özelliği anında ve ücretsiz olarak program sunuyor.

Online Fotoğraf Düzenleme PIXLR
Online Fotoğraf Düzenleme PIXLR

Fotoğraf düzenleme programı bu özelliğinin dışında profosyonel özellikleri ücretsiz olarak sunuyor. Adobe’nin ara yüzüne benzeyen bir ara yüze sahip olan program kapandı. Adobe’nin Flash Player’a desteğini çekti. Kapanan programın sahipleri de HTML tabanlı yeni bir program kurdu. Pixlr Editör olarak kullanılan yeni program eski uygulamaya göre daha fazla özellik sunsa da şirket artık kullanıcılarında aylık 5 Dolar gibi bir ücret talep ediyor. Diğer ücretli uygulamaların fiyatlarına baktığınız zaman ücreti çok düşük. Eğer profesyonel işler yapmak istiyorsanız uygulamayı kullanmanızı tavsiye ediyoruz.

5- GIMP

En iyi edit programları arasında yer alan GIMP, Adobe Photoshop’un yan sürümü olarak düşünülüyor. Program Adabo’ye benzese de sunduğu özellikler ile kendine has bir program olduğunu gösteriyor. Program açık kaynaklı yazılım kullanıyor ve bu sayede her zaman kendini güncelliyor. Yeni güncellemeler ile yeni özellikler kazanan uygulamayı kendi flashınıza yükleyerek yanınızda taşıyabiliyorsunuz. Program ayrıca basit bir ara yüz sunuyor ve sizlere bu ara yüzü zenginleştirme ve değiştirme şansı sunuyor. Fotoğraf düzenleme programı yeni başlayanlar ve ileri seviye kullanıcıları için fayda sağlayacak özellikler sunuyor.

Yeni başlayanlar için;

  • Otomatik görüntü iyileştirme,
  • Renk ayarlama,
  • Kırpma özellikleri yardımcı oluyor.

İleri seviye kullanıcıları için;

  • Katman maskeleri,
  • İçeriğe duyarlı ölçekleme,
  • Canlandırılmış GIF’ler,
  • Kıvrımlar,
  • Yüz değiştirme,
  • kişiselleştirilebilir fırçalar gibi özellikler yardımcı oluyor.
En İyi Edit Programları GIMP
En İyi Edit Programları GIMP

4- BeFunky

En iyi fotoğraf düzenleme programı pc için ve akıllı telefonda bu işi yapmak isteyenler için iki ayrı sürüm piyasa sürüyor. İsterseniz web’de programı kullanabilir isterseniz İOS ya da Android telefonunuza indirip kullanabiliyorsunuz. BeFunky kullanıcılarının daha rahat kullanması için 3 ayrı bölüme ayırıyor. Tasarım, kolaj oluşturucu ve fotoğraf editörü olarak 3 bölüme ayrılan program her seviyedeki kullanıcıya hitap etmek istiyor. Kolay kullanıma sahip olan program ara yüzünü kullanıcıların daha rahat kullanması için düzenli biçimde sunuyor.

En İyi Fotoğraf Düzenleme Programı Pc BeFunky
En İyi Fotoğraf Düzenleme Programı Pc BeFunky

Ayrıca program fotoğraf düzenleme işlemi yapılırken kullanılan araçları ve işlemleri kullanıcısına gösteriyor. Bu saye de fotoğraf ya da katmanlar üzerinde yaptığınız işlemi sırasına göre görebiliyor ve istediğinizi sorunsuz şekilde değiştirebiliyorsunuz. Uygulamanın çok fazla özelliği bulunuyor. Fakat bu özellikler pro seviyesine yükselttiğiniz zaman görebiliyorsunuz. Uygulama kullanıcıları pro seviyeye yükseltmeden önce demo olarak özelliği sunuyor. Özelliğin demosunu kullandıktan sonra pro kullanıma isterseniz geçebiliyorsunuz.

3- PhotoScape X

Ücretsiz fotoğraf düzenleme programları arasında en çok beğenilen PhotoScape X binlerce araç barındırıyor. Bu araçların neye yaradığını ve nasıl kullanacağınızı da anlatan videolar sunuyor. Program ileri seviye kullanıcılar için öneriliyor. Çünkü yeni başlayanlar binlerce araç içerisinde kayboluyor ve hiç bir şey öğrenemeden uygulamayı silmek zorunda kalıyor. Basit ara yüze sahip. Program da çok fazla aracın olması avantaj gibi gözüküyorken bazen dezavantaj da olabiliyor.

Ücretsiz Fotoğraf Düzenleme Programları PhotoScape X
Ücretsiz Fotoğraf Düzenleme Programları PhotoScape X

Fotoğraf düzenleme uygulaması binlerce aracın dışında kullanıcılarına kolay kullanımlarda sunuyor. Fotoğrafı yeniden boyutlandırma, kırpma ve isim verme gibi özellikler kolay kullanıma örnek olarak sayılıyor. Programın diğer özelliklerine baktığımız zaman sosyal medya için fotoğraf üreten ya da e posta pazarlama işleri yapan kişilere yaratıcı özellikler sunuyor. Kolaj oluşturma, efektler, çıkarmalar, fırçalar ve metin gibi özellikler yaratıcı özellikler arasında yer alıyor.

2- Paint .NET

Fotoğraf düzenleme uygulaması genç bir öğrencinin yeni başlayanlar için tasarlıyor. Uygulama basit ara yüzü ve kısayol tuşlarını destekliyor. Uygulama ilk başta fazla özelliği bulunmuyordu fakat insanların uygulamayı kullanmaya başlanması öğrencinin geliştirmesine sebep oldu. Öğrenci uygulamayı açık yazılım haline getirdi ve bazı yazılımcılar uygulamaya eklentiler ekliyor. Bu eklentileri indirerek düzenleme yaptığınız özelliği daha kaliteli hale getirebiliyorsunuz. Yeni özellikler gelmesine rağmen uygulama tamamen deneyimsiz kişilere hitap etmeye devam ediyor. Deneyimsiz kişilere hitap ediyor diye çok fazla özellik sanmayın çünkü uygulama kontrast, kıvrım, parlaklık, seviye, tonlama, sınırsın geri alma ve gradyan gibi geniş yelpazeli özellikler sunuyor.

Fotoğraf Düzenleme Paint. Net
Fotoğraf Düzenleme Paint. Net

1- Adobe Photoshop Express

Adobe’nin fotoğraf düzenleme programı Adobe Photoshop’dur. Fakat kullanıcılar Adobe’nin ücretsiz ve online bir program çıkartmasını istiyordu. Adobe’de kullanıcılarını dinledi ve ücretsiz ve onlin olarak işlem yapılan Express programını kurdu. Express uygulaması orijinal Photoshop uygulamasından çok farklı. Ücretsiz olmasından dolayı kısıtlı özellikler sunmasına rağmen ücretsiz fotoğraf düzenleme programları arasında ilk sırada yer almayı başarıyor. Bunun sebebi ise Adobe’nin kısıtlı araçları mükemmele yakın ayarlaması oldu.

Adobe'nin Fotoğraf Düzenleme Programı Adobe Photoshop Express
Adobe’nin Fotoğraf Düzenleme Programı Adobe Photoshop Express

En iyi edit programları arasında yer alan Express düzenleme yaptığınız fotoğrafları isterseniz dire cihazınıza indirebilir isterseniz de Adobe Creative Cloud, Facebook, Dropbox, veya Google Fotoğraflar ile paylaşabiliyorsunuz. Her konuda çeşitli seçenekler sunan uygulamayı daha çok hızlı işlem yapmak isteyen kullanıcılar tercih ediyor. Bu işte profesyonel olmak istiyorsanız orijinal uygulamasını kullanmanızı tavsiye ediyoruz.

En İyi Video Düzenleme Programları

Video düzenleme gereksiz gibi dursa da bu işlem her sektör için büyük bir önem taşıyor. Eğer şirketler sosyal medya kullanıyor ve reklamlarını bu platformlarda paylaşmak istiyorsa video editi yapması gerekiyor. Videoda yaptığı işlemler ile bazen dünyada popüler olabiliyor bazen de müşteri kaybedebiliyor. İşletmeler bu tür sıkıntılar geçirmemek için en iyi programları ve en iyi fikirle bu işi yapmaya çalışıyor. Dünyaca ünlü markaların kullandığı en iyi video düzenleme programları hangileri diye merak ediyorsanız listeye bakarak bu merakınızı gidereceğinizi inanıyoruz.

7- Vegas Pro 17

En iyi edit programları yazımızın video düzenleme başlığında eski ismi Sony Vegas Pro olan daha sonra Vegas Pro 17 olarak isim değiştiren program ile devam ediyoruz. Kaliteden ödün vermeden edit yapmak istiyorsanız Vegas tam size göre. Uygulamada yüklediğiniz videonun kalitesini bozmadan istediğiniz efekti yapabiliyorsunuz. Sadece video ve ses efekti yapabildiğiniz programda 2D ve 3D geçişler ekleyebiliyorsunuz. Profesyonel olarak bu işi yapmak istiyorsanız uzmanlar Vegas Pro 17 kullanmanızı tavsiye ediyor. Uygulama da istediğiniz her tür özellik bulunuyor ve kullanıcıların kolay kullansın diye bütün özellikler tek bir dosya da bulunuyor.

En İyi Video Düzenleme Programı Vegas Pro 17

Video düzenleme programı Türkçe desteği bulunmuyor. Buna rağmen uygulama kullanıcılarında ücret olarak tek seferlik 3430 TL istiyor. Uygulamanın bu fiyata değecek bir özelliği bulunmuyor. Türkçe desteğinin bulunmaması da Türkiye’deki potansiyel müşterilerinin kaçmasına sebep oluyor. Uygulamanın neden bu kadar yüksek ücret talep ettiği bilinmiyor.

6- DaVinci Resolve

Video düzenleme programları arasında en çok dikkat çeken program olan DaVinci Resolve Hollywood’da yapılan efektlerin aynısını programı ile yapacağını iddia ediyor. Program sunduğu özellikler ile bu iddiasını kanıtlıyor. İleri seviye video düzenleme işleri uğraşan insanlar programı doğru kullanmanız durumunda harika işler çıkartılabileceğini doğruluyor. Uygulamanın özelliklerine baktığınız zaman milyonlarca efektin olduğunu ve bu efektlerin hepsini kullansanız bile video kalitesinin bozulmadığını görebiliyorsunuz. Hareket efektleri, renk düzeltimi, ses düzeltimi, kurgulama ve görsel efektleri programda bulabiliyorsunuz.

En İyi Edit Programları DaVinci Resolve

Video düzenleme programı bu özelliklerini giriş seviyedeki kişiler için basit bir ara yüzde sunuyor. Eğer giriş seviyesindeyseniz uygulamayı mutlaka kullanmanızı tavsiye ediyoruz. Giriş seviyesinde olmanıza rağmen araçlar ve araçları nasıl kullanacağınız konusundaki yardımlar sayesinde ileri seviyedeki kullanıcılar gibi harika işler çıkartabiliyorsunuz. Videonuzun boyutu ne olursa olsun programa hızlı bir şekilde yükleyebiliyorsunuz. Uygulamaya herhangi bir ücret ödemeniz gerekmiyor. Fakat Türkçe dil desteği bulunmuyor.

5- PowerDirector Ultra

Video düzenleme işlemi yapmak istiyorsunuz fakat size hitap edecek bir uygulama bulamıyor musunuz? PowerDirector uygulamasını incelemenizi tavsiye ediyoruz. Uygulama da 300’den fazla araç ve 100’den fazla efekt bulunuyor. Araçları ana kategoriler şeklinde ayıran uygulama giriş seviyesindeki ya da yeni başlayanlar kullanıcıların kafası karışmaması için kullanıcı dostu ara yüz kullanıyor. Uygulama yüklediğiniz videoların kalitesini bozmuyor. Uygulamada videonuz için 2’den fazla seste ekleyebiliyorsunuz.

Video Düzenleme Programı PowerDirector Ultra

Video düzenleme programı diğer uygulamalara oranla pek farklı özellik sunmasa da araçların kalitesi kullanıcıları çekmesine yetiyor. Uygulama da yaptığınız işlemleri sırasıyla görebiliyor ve bu işlemleri değiştirebiliyorsunuz. Video boyutu konusunda sınır getiren uygulama pro özelliği satın almanızı istiyor. Uygulama kullanıcılarından tek seferlik 570 TL ücret istiyor. Bu ücret Türkiye’deki kullanıcılarına pahalı geliyor ve Türkiye’de çok az insan kullanıyor. Uygulamanın ayrıca Türkçe dil desteği de bulunmuyor.

4- HitFilm Express

Online video düzenleme işlemi de yapabileceğiniz programda hem video düzenleyebiliyorsunuz hem de fotoğraf düzenleme işlemi yapabiliyorsunuz. Program kullanıcılarına edit işlemi öncesi ve sonrasında bütün hizmetleri sunmak istiyor. Program bunun yanı sıra kullanıcılarına daha kaliteli işler yapabilmesi için ücretsiz eğitimler veriyor. Uygulamada 100’den fazla araç ve 100’den fazla efekt bulunuyor. Bu sayının az olduğuna bakmayın uygulama neredeyse her gün yeni efekt ya da araç güncellemesi yapıyor.

Video Düzenleme Programı Ücretsiz HitFilm Express

Video düzenleme programı YouTube’a video atan kullanıcıları için de ayrıca kolaylık sağlıyor. Ses kayması ya da videonun herhangi bir yerinde görüntü kayması yaşamadan HD şekilde videoları direkt olarak YouTube’a atabiliyorsunuz. Uygulamayı ücretsiz olarak kullanabiliyorsunuz. Fakat uygulamanın Türkçe dil desteği bulunmuyor. Uygulama basit İngilizce seviyesine sahip herkes kullanabiliyor.

3- EaseUS Video Editor

En iyi video düzenleme programları arasında yıllardır hizmet veren EaseUS programı da bulunuyor. Program ilk kurulduğu andan itibaren giriş seviyesindeki kullanıcılara hitap etmeye devam ediyor. Bu yüzden uygulamada fazla özellik bulunmuyor. Az sayı da özellik bulunmasına rağmen bu özelliklerin kalitesi kullanıcılarına memnun ediyor. Uygulama da 50’den fazla araç bulunuyor. Bu araçlar kullanıcı dostu ara yüzü ile düzenli bir şekilde kullanıcılara sunuluyor. Araçların nasıl kullanıldığını ya da ne işe yaradığını bilmiyorsanız program size kısa bilgiler ile araçları tanıyor.

Video Düzenleme Programları EaseUS Video Editor

Video düzenleme işlemi yapmak isteyenler genellikle temel özellikleri ve işlerine yarayacak araçların olması yeterli şekilde düşündüğü için çok fazla araç olmasını istemiyor. Uygulamada bunu bilerek sunduğu araçların kalitesini artırıyor fakat sayısını artırmıyor. Araç sayısının az olması kullanıcılarını sevindirse de efekt sayısının az olması kullanıcıları tarafından pek beğenilmiyor. Uygulama da 50’den fazla efekt bulunuyor. Kullanıcıların bu sayının artırılmasını talep etse uygulama yeni efekt eklemiyor. Uygulamayı ücretli kullanabiliyorsunuz. Uygulama sizlerden tek seferlik 565 TL talep ediyor. Ayrıca uygulamanın Türkçe dil desteği bulunmuyor.

2- Blender

Ücretsiz video düzenleme programı arıyorsanız Blender’a bakmanızı tavsiye ediyoruz. En iyi 3D modelleme programı olarak da göze çarpan uygulama bir çok ünlü oyun firmasının videolarını düzenlediği programlar arasında yer alıyor. Netflix’in bazı video düzenlemelerini bu programda yaptığı da iddia ediliyor. Uygulama başlarda giriş seviyesinde kişilerin video düzenleme işlemlerini anlaması için bu program öneriliyordu. Şimdi ise profesyonel video editi yapan kişilerin uğradığı tek program oluyor. Açık yazılıma sahip olan uygulama yazılımcılar tarafından geliştirildiği için ünlü siteler ve uygulamalar kullanıyor.

Video Düzenleme Programı Ücretsiz Blender

Blender uygulaması kendini sürekli güncelliyor. Uygulamanın 100’den fazla araç ve efekt bulunuyor. Bu araçların neler olduğunu bilmiyorsanız uygulama sizlere ne olduğunu nasıl çalıştığını anlatıyor. Uygulama da diğer sitelerden ayıran bir çok özellik bulunuyor. Fakat bunlardan en belirgini videolarını kalitesini bozmadan edit yapabildiğniz gibi videolardaki bazı sahneleri 3D haline getirebiliyorsunuz. Uygulamayı ücretsiz olarak kullanabiliyorsunuz. En iyi video düzenleme programı Türkçe dil desteği bulunmasa da Türkiye’de büyük bir kitlesi bulunuyor. Uygulamanın s

1- Adobe Premiere Pro CC

En iyi edit programları yazımızı iki ana ayrı başlıkta inceledik ve iki ana ayrı başlıkta da en iyi edit programları Adobe’nin ürünleri oldu. Adobe ücretli hizmet verse de ne kadar kaliteli hizmet sunduğunu bir kez daha görüyoruz. Eğer verdiğiniz parayı riske atmak istemiyor ve bu işi profesyonel bir şekilde öğrenmek istiyorsanız kesinlikle uygulamayı satın alarak kullanmanızı tavsiye ediyoruz. Uygulamada 100’den fazla araç bulunuyor. Tıpkı Photoshop uygulamasında olduğu gibi ana başlıklar altında araçları topluyor ve kullanıcıların kafasını karıştırmıyor. Uygulama da 100’den fazla efekt bulunuyor. Uygulamadaki tüm efektleri kullansanız da videonun kalitesi düşmüyor. Ayrıca uyguladığınız efektleri sırasıyla görüyor ve istediğiniz gibi değiştirebiliyorsunuz. Uygulamayı kullanmadan önce kesinlikle eğitim videolarını izlemenizi tavsiye ediyoruz.

En İyi Video Düzenleme Programı Türkçe Adobe Premiere Pro CC

En iyi edit programları yazımızın sonuna geldik. İyi bir edit yapmak istiyorsanız programlardan önce edit yapacağınız fotoğrafları ya da videoları iyi çekmeniz gerekiyor. Eğer çektiğiniz videolar ya da fotoğraflar kalitesiz oluyorsa en iyi kameralar yazımızı okumanızı tavsiye ediyoruz.

Muhammet Ali Bademkıran

Küçüklüğünden beri film, oyun ve futbola ilgisi olan Muhammet Bademkıran, bu konulara ilgisi olan kişiler ile sohbet ediyormuş gibi yazılar yazmayı seviyor. Muhammet Bademkıran, okuyuculara zevk veren ve bir daha okuma isteği uyandıran yazılar yazma konusunda isteği ve çalışmaları ile birlikte Teknotomy sitesinde yazarlık yapıyor.

İlişkili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu