Teknotomy Dosya

2021 Yılının En İyi Elektrikli Arabaları

İçten yanmalı motorla çalışan araçlara göre havayı daha az kirlettiği ve petrol ithali yapılan ülkelere bağımlılığı azalttığı için en iyi elektrikli arabalardan birine sahip olmak oldukça avantajlıdır. Hava kirliliğinin neden olduğu iklim değişikliği sorunlarının bariz hale gelmesinin ardından şirketlerin ve devletlerin karbon sıfır hedefini benimseyerek elektrikli araçları desteklemesi, bu sektörün giderek gelişmesine katkı sağlamıştır. Zamanla seri üretime geçildikten sonra elektrikli otomobilleri tercih etmek, geleneksel içten yanmalı motorlu araçlara göre çok daha avantajlı olacaktır.

Elektrikli arabaların şarjının dayanma süresi artık daha da artıyor ve şarj istasyonları da giderek yaygınlaşıyor. Günümüzde elektrikli araba modelleri giderek çeşitlenmeye başlıyor. İçten yanmalı motora sahip araçlar kadar olmasa da tercih edebileceğiniz güzel modeller bulunuyor. Elektrikli araçların dünyasına adım atmak istiyor ve genel olarak modelleri hakkında bilgi sahibi olmak istiyorsanız bu listemiz fikir sahibi olmanıza yardımcı olabilir.

Mini Cooper SE 2021

en iyi elektrikli arabalar mini cooper se 2021
Mini Cooper SE, Küçük Bir EV Tercih Etmeyi Düşündüğünüzde İyi Bir Seçenektir

Mini Cooper SE, iki kapılı Hardtop görünümlü bir tasarıma sahiptir. Henüz Nissan Leaf ve Chevrolet Bolt’un gerisinde olsa da keyifli bir sürüş deneyimi sunar. Dezavantajıysa 32,6 kWh piliyle 177 km’lik kısa sürüş menziline sahip olmasıdır. Ancak otobanda sessizce akıp giderken şehir içi trafiğinde küçük yapısı ile ağırbaşlı bir elektrikli araç olarak mücadele eder.

Rejeneratif fren sistemi, tek pedalla sürüş için yeterli güce sahiptir. Araç içine 8,8 inçlik güç dağıtımı ve klima kontrol ayarlarını kontrol eden bir eDrive ekranı bulunur. Maksimuım menzil için klimasız gitmeyi tercih edebilirsiniz. Otoyolda saatte 112 km hızla gitmek yüzde 94 verimlilik anlamına gelir fakat yüzde 92’ye düşmesinde de bir sorun olmadığından hız uyarısı saatte 120 km olarak ayarlanmıştır. Mini Cooper SE, küçük bir elektrikli araç tercih etmeyi düşündüğünüzde en iyi elektrikli arabalardan biridir, denebilir.

Chevrolet Bolt 2020

elektrikli araba modelleri
Chevrolet Bolt 2020 Sevimli, Hoş Bir Tasarıma Sahip

Chevrolet Bolt, 2016 yılında ilk çıktığından beri oldukça gelişti ve artık bu piyasa da daha fazla rakibe sahiptir. Chevrolet Bolt’un 2020 modelinde fazladan 33 km menzile sahip olmasını sağlayan 66 kWh’lık batarya bulunur. Yaklaşık 417 km’lik sürüş menziliyle Hyundai Kona Electric, Kia Niro EV ve Nissan Leaf Plus’ın önüne geçiyor fakat Tesla Model 3’ün biraz daha gerisinde kalıyor.

Elektrikli motoru 200 beygir gücüne ve 360 Nm torka sahiptir. Bu da şehirde dolaşırken, otoyola çıkarken ve adeta sarı ışığı geçmek için yarışırken oldukça eğleneceğiniz anlamına gelir. Sevimli hoş tasarımı ve keyifli sürüş deneyimi ile en iyi elektrikli arabalardan biri olduğu söylenebilir.

Ford Mustang Mach-E 2021

elektrikli araba modelleri
Ford Mustang Mach-E İle Bu Alanda Yeni Denemeyecek Kadar İyi

Ford bu modeliyle özel elektrikli arabalar alanında henüz yenidir fakat sizi şaşırtacak kadar iyidir. Ford Mustang Mach-E, harika iç mekân tasarımına ve mükemmel sürüş dinamiklerine sahip orta boy bir elektrikli araçtır. Yaklaşık 332 beygir gücüne ve 565 Nm torka sahiptir. Böylece anlık elektrik torku başlangıçta oldukça heyecan vericidir. Ayrıca bir virajdan diğerine geçmeyi kolaylaştıran birçok mantıklı sağ pedal modülasyonu sunar.

Hızlı başlangıçlar sunan bu araç aslında uzun tur deneyimini hedefleyen biraz daha uysal bir yapıya sahiptir. Süspansiyonun standart sabit amortisörleri sayesinde otoyolda şaşırtıcı derecede yumuşak bir sürüş deneyimine sahip olmanızı sağlar. Çok yönlü bir elektrikli araç olmasıyla Ford Mustang Mach-E en iyi elektrikli arabalardandır.

Tesla Model 3

en iyi elektrikli arabalar tesla model 3
Tesla, Bu Pazarın Her Zaman Aranan İsmi

Tesla Model 3, genel olarak elektrikli otomobil alıcıları arasında en popüler olan ve en çok tercih edilenler arasındadır. Harika sürüş deneyimi ve uzun menzilinin yanı sıra hoş tasarımıyla adeta görsel bir şölen sunar. Tamamen mükemmel denemese de sürmek için hâlâ mükemmel bir araba olduğu aşikârdır. Sonuçta Tesla, elektrikli araç pazarında bariz bir hâkimiyete sahiptir.

Geçişi veya birleşmeyi kolaylaştırmak için fazlasıyla elektrik gücü sunar ve şasisi, gerekenden çok daha yetkin ve sportiftir. Sade iç mekanı, geniş bir bagaj hacmine sahiptir. En ucuz versiyonu 423 km sürüş menzili sunarken uzun menzilli versiyonu 568 km’ye kadar sürüş menzili sunabilir. Şüphesiz Tesla, en iyi elektrikli arabalarıyla bu pazarın göz bebeğidir.

Porsche Taycan 2021

en iyi elektrikli arabalar porsche taycan
Porsche Taycan Kaliteli Yapıya ve Sürüş Dinamiklerine Sahip

Aslında Porsche Taycan, satın almak için zor bir seçenektir. Çünkü sonuçta kendisi bir Porsche ve dolayısıyla oldukça pahalıdır. Ayrıca menzil tahmini de pek iç açıcı değildir. Fakat tam boy elektrikli otomobiller arasında en iyi elektrikli arabalardan biridir, demek yanlış olmaz. Uzun yol yolculukları planlamıyorsanız her şeyi yeterlidir. Kaliteli bir yapıya ve sürüş dinamiklerine sahiptir.

Porsche Taycan, 365 km sürüş menzili sunar. Bu sürüş menzili aslında birçok insan için yeterlidir. Temel Taycan bile şu anda piyasada olan elektrikli araçlardan daha iyi bir sürüş deneyimi sunmaktadır. Üstelik bunu 400 beygir gücüyle yapar. Porsche, eğer bir gün menzil sorununu da çözerse rakip tanımayabilir.

Tesla Model S 2021

elektrikli araç tesla model s
Güncellenmiş Tesla Model S’in Hız Konusunda Rakibi Yok

Menzil söz konusu olduğunda Tesla’nın rakip tanımadığını biliyoruz. Sıklıkla eleştirilen kalite kontrol sorunları ve sürüş dinamikleriyle yapı kalitesi nedeniyle Porche Taycan’ın gerisinde kalan bir tam boy elektrikli arabalardan biridir. Ancak bu onun kötü olduğu anlamına gelmez. Bu lüks elektrikli otomobille şarj kesintisi yaşamadan uzun yollara çıkmak mümkündür.

Model S’in yeni sürümü hızlı elektrikli otomobil olayını bambaşka bir boyuta taşıyor. Beygir gücü 1.020 olan bu aracın saatte sıfırdan 100 km hıza ulaşması yaklaşık 2 saniye sürüyor. Elon Musk ise aracı tek seferlik bir şarjla 836 km’den daha iyiye götüreceğini iddia ediyor. Ayrıca Tesla Model S’e gelen güncelleme ile ilgili detayları merak ediyorsanız buradan okuyabilirsiniz.

Ülkemizde henüz her elektrikli araç modeli bulunmuyor fakat talep arttıkça model çeşitliliği de artmaya devam ediyor. Şarj istasyonları da yine taleplere bağlı olarak çoktan yaygınlaşmaya başladı. Günün birinde tamamen elektrikli arabalardan bir tane edinmek isterseniz elektrikli araçların avantajlarla dolu dünyası sizi hayal kırıklığına uğratmayacaktır. Ayrıca elektrikli araçlar hakkında merak ettiğiniz her şeyi buraya tıklayarak öğrenebilirsiniz.

Semanur Karaca

Bilim ve sanata büyük ilgi duyuyor. Sanat, sağlık, bilim ve teknoloji okumaları yapmaktan hoşlanıyor ve öğrendiklerini paylaşmak için Teknotomy'de yazıyor.

İlişkili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu