Teknotomy Dosya

En İyi Mobil Strateji Oyunları

Akıllı telefon ve tabletlerin kalitesinin artmasıyla beraber mobil oyunlar daha da yaygınlaşmaya başladı ve salgının da etkisiyle canımız sıkılırken en iyi mobil strateji oyunlarına ilgimiz arttı. İnsanlar bilgisayarların icat edilmesinin çok öncesinde de strateji oyunları oynardı. Bu yönden strateji, aslında insanlık tarihinin en eski oyun türlerinden biridir. Satranç, dama, masa oyunları ve bazı kart oyunları bunlardan bazılarıydı.

Strateji oyunları, günümüzde oldukça gelişti. Artık akıllı cihazlarla bu oyunları oynuyor olsak da asıl ilkesi olan rakiplerinizi yenmek için beyin gücünüzü kullanmanın gerekmesi ise halen geçerliliğini koruyor. Clash of Clans, Clash Royale, MLBB, Arena of Valor ve Wild Rift gibi hayli popüler oyunlara aşina olduğunuzu biliyoruz. Bu nedenle listeye bunları dâhil etmedik. Peki bunların dışında sizin için hazırladığımız en iyi mobil strateji oyunları listesinden hangilerini denemek istersiniz?

Plague Inc.

Play Store Puanı: 4.4Boyut: 68MB
Fiyat: ÜcretsizGeliştirici: Miniclip.com
İndirme: 100M+İndirme Linki
Plague Inc.

En iyi android strateji oyunlarından Plague Inc., amacı tüm insanlığı yok etmek olan bir hastalık oluşturup bunu geliştirmekle ilgili stratejik bir pandemi simülatörü oyunudur. İnsanları enfekte etmek ve öldürmek, hastalığınıza yeni özellikler ekleyip geliştirebileceğiniz veba puanlarını kazanmanızı sağlar. Bu özellikler virüsünüzün hava koşullarına dayanıklılığını artırmak, kolay bulaşabilir hale getirmek veya virüsünüzü daha da ölümcülleştirmek tarzında olabilir.

Hastalığın etkisiyle ölen insanların olması virüsünüzün insanlar tarafından tespit edilmesine sebep olur. Böylece oyun bilim topluluğuna karşı bir yarışa dönüşür. Tedavi bulunmadan önce tüm yaşamı sonlandırmak istiyorsanız vereceğiniz her karar büyük önem taşır. Günümüzde bariz nedenlerle popülaritesi artan bu oyun için zorlayıcı, yenilikçi ve hatta biraz eğitici en iyi strateji oyunlarından biri denebilir.

Plague Inc Trailer

Shattered Pixel Dungeon

Play Store Puanı: 4,8Boyut: 6,9 MB
Fiyat: ÜcretsizGeliştirici: Shattered Pixel
İndirme: 1M+İndirme Linki
Shattered Pixel Dungeon

Dört farklı karakter, toplanacak yüzlerce silah, tamamen rastgele düşmanlar ve seviyelerle Shattered Pixel Dungeon bırakmak istemeyeceğiniz, bitirdikçe tekrar başlamak isteyeceğiniz en iyi strateji oyunlarından birisidir. Aylık olarak yeni içeriklerle sık sık güncellendiği için alışılmadık durumlarla karşılaşarak kurtulmak zorunda kalacaksınız. Bu çeşitliliği sayesinde de bitirdikten sonra tekrar başladığınızda bile sıkılmadan oynayabilirsiniz.

Düşünüldüğünde basit bir oyun olsa da çeşitliği, basit ve sezgisel kontrolleriyle her adımı eğlenceli ve stressiz hale getiriyor. Piksel sanatı görsellerinin size hitap etmediğini düşünüyorsanız fakat tekrarlanabilir roguelike oyunların hayranıysanız mutlaka bu oyuna şans vermelisiniz. Uygulama içi satın alması bile olmayan tamamen ücretsiz bu en iyi strateji oyununu denemelisiniz!

en iyi strateji oyunu  en iyi android strateji oyunları
Bitirdikçe Tekrar Başlamak İsteyeceğiniz En İyi Strateji Oyunlarından Shattered Pixel Dungeon

Battle of Polytopia

Play Store Puanı: 4,2Boyut: 68 MB
Fiyat: ÜcretsizGeliştirici: Midjiwan AB
İndirme: 5M+İndirme Linki
Battle of Polytopia

Klasik Civilization oyunundan ilham aldığı net bir şekilde açık olan Battle of Polytopia, 3 boyutlu piksel (voksel) görsellerine sahip en güzel strateji oyunlarındandır. Bu oyunda amaç; belli bir coğrafya üzerinde stratejik üstünlük kurarak, rakiplerinizle savaşıp onları yenerek, askeri, ekonomik ve teknolojik avantajlar kazanıp ulusunuzu büyütmektir.

Aldığı ilham bakımından yenilikçi bir oyun olmasa da hoş arayüzüzü, eleştirme sistemi ve sunucularıyla size mükemmel çok oyunculu deneyim sunar. Otomatik oluşturulan haritalar ve çeşitli birçok kabileler ile dolu bu en iyi android strateji oyunlarından Battle of Polytopia’yı sıkılmadan oynayabilirsiniz.

Civilization Sevenlere En İyi Strateji Oyunlarından Battle of Polytopia Trailer

Hoplite

Play Store Puanı: 4,4Boyut: 5,2 MB
Fiyat: ÜcretsizGeliştirici: Magma Fortress
İndirme: 1M+İndirme Linki
Hoplite

Satranç severler buraya! Satranç gibi küçük haritalar üzerindeki taktiksel hareketlerle oynanan oyunlardan hoşlanıyor ve yeni, farklı bir şeyler arıyorsanız, Hoplite tam size göre bir mobil strateji oyunudur. Bu oyunda kötü adamlar sizi öldürmeden önce merdivenlere ulaşmanız gerekiyor. Üstelik sade arka plana sahip oyunda dikkatinizi dağıtacak karmaşık envanter sistemi de bulunmuyor.

Her aşama rastgele yerleştirilmiş ızgara altıgenlerden oluşuyor. Izgaralardan birinde sizi sonraki aşamaya götüren merdivenler bulunuyor. Diğerleri ise taş karoları ya da lavları içeriyor. Cephaneliğinize yetenekler ekledikçe gezinmek ve düşmanlara saldırmak için değişik araçlara sahip oluyorsunuz. Oynarken düşündüren en iyi mobil strateji oyunlarından Hoplite’ı, kısa mollarınızda hatta yolda otobüsle bir yere giderken bile oynayabilirsiniz.

en iyi strateji oyunları mobil
Oynarken Düşündüren En İyi Mobil Strateji Oyunlarından Hoplite

Mushroom Wars 2

Play Store Puanı: 4,1Boyut: 441 MB
Fiyat: ÜcretsizGeliştirici: Zillion Whales
İndirme: 1M+İndirme Linki
Mushroom Wars 2

Mushroom War 2, küçük mantar asker ordularıyla çevrimiçi ve çevrimdışı savaşabildiğini bir strateji oyunudur. Kolayca öğrenip başlayacağınız bu oyun güzel ve sevimli grafiklerle eğlenceli bir oyun deneyimi sunuyor. En iyi mobil strateji oyunlarından biri olan Mushroom Wars 2’de amaç, stratejik bir şekilde yapılarınızı geliştirerek harita üzerinde hâkimiyet elde etmektir. Her hâlükârda oynaması keyif veren bu oyunda en çok çevrimiçi çok oyunculu modda mücadele ederken eğleneceksiniz.

en iyi mobil strateji oyunları 2021
Mushroom Wars 2

Hello Neighbor

Play Store Puanı: 3,9Boyut: 48 MB
Fiyat: ÜcretsizGeliştirici: tinyBuild
İndirme: 10M+İndirme Linki
Hello Neighbor

Bu oyunun puanının düşük olmasına aldanmayın çünkü kullanıcılar puanı oyun kötü olduğu için değil uygulama içi ödeme istediği için kırıyor. Hello Neighbor, gizemli ve gerilim dolu, aynı zamanda çözmeniz gereken gizemlerden dolayı bulmacalı denebilecek en güzel strateji oyunlarının yenisidir. Bu oyunda mahalledeki diğer sakinleri gözetleyen meraklı bir komşu rolündesiniz. Komşularınızdan birisi bir işler peşinde ve siz onun bodrumunda ne sakladığını bulmaya çalışıyorsunuz.

Her hareketinizden öğrenebilen bir yapay zekaya karşı oynadığınız için komşunuzun evine defalarca kez girmeniz gerekiyor. Çünkü yapay zeka sizin davranışınızı öğreniyor ve size karşı yeni savunmalar geliştiriyor. Bu yüzden her seferinde yeni bir strateji bulmak zorunda kalıyorsunuz. Gerçekten en iyi mobil strateji oyunlarının başında yer alabilecek bu sürükleyici oyunun tek dezavantajı ilerleyen bölümleri açmak için ödeme yapmanızın gerekmesidir. Fakat yüklemesi ve denemesi ücretsiz bu oyunu es geçmemenizi öneriyoruz.

Gizem ve Gerilim Dolu En İyi Strateji Oyunlarından Hello Neighbor

Card Thief

Play Store Puanı: 4,1Boyut: 67 MB
Fiyat: ÜcretsizGeliştirici: Arnold Rauers
İndirme: 1M+İndirme Linki
Card Thief

Card Thief, kart oyunu severler için en iyi strateji oyunu denebilir. Gizlilik bu oyunun kilit noktasıdır. Fark edilmeden iskambil destesinden gizlice hazineler toplayan bir hırsızı oynuyorsunuz. Hırsızlık yaparken ekipman kartlarından yardım alabilirsiniz ancak abartmamanız gerekiyor. Yoksa gizliliğiniz açığa çıkabilir ve yakalanırsınız. Meşaleleri söndürmek, muhafızları etkisizleştirmek gibi hamleler yapmalısınız. Oyunda soygunlar yaptıkça ekipman kartlarınızı yükseltebileceğiniz güzel bir ilerleme sistemi var. Başlangıçta anlaması zor gelse de stratejik kart oyunlarını sevenler için en iyi mobil strateji oyunlarından biridir.

en güzel strateji oyunları
Kart Oyunu Severler İçin En İyi Strateji Oyunlarından Card Thief

Enyo

Play Store Puanı: 4,2Boyut: 38 MB
Fiyat: ÜcretsizGeliştirici: Arnold Rauers
İndirme: 100B+İndirme Linki
Enyo

En iyi mobil strateji oyunları listemizin son önerisi en çok satranç severlerin hoşuna gidecek türden ancak bu o kadar eğlenceli ki satranç sevmeseniz bile Enyo’yu sevebilirsiniz. Satranç tahtası gibi belirli bir harita üzerinde efsanevi eserleri kurtarmaya çalışan Yunan savaş tanrıçası Enyo’yu oynuyorsunuz. Savaşmak zorunda olduğunuz düşmanlarla dolu bu tahta ayrıca hem siz hem de düşmanlarınız için tehlikeli tehditler içeriyor.

en iyi strateji oyunu en iyi strateji oyunları mobil
Klasiklerden Vazgeçmeden Eğlenmek İsteyenlere En İyi Strateji Oyunlarından Enyo

Oyunun amacını anlamanız kolay fakat uzmanlaşmak için zaman ve çaba harcamanız gerekiyor. Bu anlamda en güzel strateji oyunlarından biri olmayı hak ediyor. Uygulama içi satın almalara sahip bu oyunu ücretsiz indirip deneyebilirsiniz. Sizin için hazırladığımız bu listedeki oyunlardan en çok hangisini beğendiniz? Favori oyununuzu yorumlarda bizimle paylaşabilirsiniz!

Semanur Karaca

Bilim ve sanata büyük ilgi duyuyor. Sanat, sağlık, bilim ve teknoloji okumaları yapmaktan hoşlanıyor ve öğrendiklerini paylaşmak için Teknotomy'de yazıyor.

İlişkili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu