Teknotomy Dosya

En İyi Mouse Modelleri 2021

En iyi mouse almak istiyorsunuz fakat ne tür bir mouse alacağınıza karar veremeyebiliyorsunuz. Çünkü çok fazla marka ve ürün bulunuyor. Her fareyi incelemeye kalktığınız zaman hepsinin birbirinden farklı özellikleri arasında kayboluyorsunuz. Bu sebepten dolayı hangisini alacağınıza karar veremiyorsunuz. Mouse önerisi istediğiniz zaman da başkaları için en iyisi olan sizin için olmayabiliyor. Bu yüzden mouse alırken kendinize uygun noktaları belirleyerek bir model seçimi yapmanız gerekiyor.

En İyi Mouse Modelleri 2021
En İyi Mouse Modelleri 2021

Mouse Alırken Dikkat Etmeniz Gereken Noktalar

En iyi mouse markası her oyuncunun istediği tarzda ürün çıkartıyor. Fakat sizin için en iyisi değilse başka markalara ya da başka alternatif farelere bakmanız gerekiyor. Bu yüzden hem sizin isteklerinizi karşılayacak hem de genel standartları karşılayacak ürünler bulmanız gerekiyor. Bluetooth ile çalışan bir ürün istiyorsunuz fakat istediğiniz özellikler yok ise o ürünü almak istemiyor ve kablolu ürünlere bakmak istiyorsunuz. Bu yüzden mouse alırken dikkat etmeniz gereken noktalar bulunuyor. Listemizde size tavsiye ettiğimiz ürünlerde bu standartları karşılayan ürünlerden oluşuyor.

Bluetooth Mu? Kablolu Mu?

Bildiğiniz üzere en iyi mouse modelleri kablolu ürünler oluyor. Bunun en büyük sebebi hızlı verimi aktarımı gerçekleştirdikleri için oluyor. Ayrıca kablolu ürünler daha ekonomik oluyor. Eğer çalışma şekli sizin için önemli değilse kablolu ürünler bakmanızı tavsiye ediyoruz.

Ayarlanabilir Hassasiyet

Oyuncu mouse alırken hassasiyet seviyesini her zaman ayrıca dikkat ediyor. DPI (hassasiyet) seviyesinin yüksek seçmeniz gerekiyor. Fakat yüksek hassasiyet tecrübe istiyor. Eğer bu duruma alışmak zaman alıyor derseniz ayarlanabilir hassasiyete mouse almanızı tavsiye ediyoruz.

Ergonomik Mouse

Saatlerce oyun oynuyorsanız ya da saatlerce bilgisayar başındaysanız ergonomik mouse almanızı tavsiye ediyoruz. Eğer ergonomik almazsanız ileriki zamanlarda bilek rahatsızlığı yaşayabiliyorsunuz.

İşinize Özel Mouse

En iyi mouse markaları son zamanlarda oyuncuları etkileyecek bir karar aldı. Her oyuna özel mouse üretme kararı alan markalar satışların büyük artışlar yaşadı. Eğer sizde oyun için almak istiyorsanız özelliklerine uygun bir model almanız gerekiyor.

En İyi Mouse Modelleri Hangileri?

Size göre en iyi mouse modelini seçerken dikkat etmeniz gereken noktaları öğrendikten sonra herkesin beğendiği ve tavsiye ettiği modelleri sizin için sıralıyoruz. Listedeki modellerin her e-ticaret sitesinde farklı bir fiyatla satılıyor. Listede fiyatların ortalaması alındı. Daha ucuza ya da daha pahalıya alma şansınız bulunuyor.

7- MSI Clutch GM11

En iyi mouse modelleri yazımızın ilk ürünü MSI Clutch GM 11 modelini inceliyoruz. Modeli incelemeye başladığınız zaman standart oyuncular için uygun bir fare olduğunu görebiliyorsunuz. Küçük boyuta sahip olan ürün hem sağ el ile hem de sol el ile uyumlu bir yapıya sahip. Simetrik olan mouse şık tasarımı ile dikkat çekmeyi başarıyor. Markanın sembolünün yanı sıra RGB led aydınlatmasıyla bilgisayarınıza ayrı bir hava katıyor. Scrool tuşunun malzeme kalitesi iyi olsa da tuşun geri bildirimi bulunmuyor. Kaç kere döndüğünü anlayamıyorsunuz. Bu da ürünün zayıf özelliklerinden biri. Ayrıca MSI’nin orijinal sitesine gidip Driver dosyasını indirirseniz farenin tüm ayarlarını değiştirebiliyorsunuz. Mouse fiyatları her sitede değişiyor fakat 200 TL‘ye ürünü alabiliyorsunuz.

Bağlantı TipiBağlantıTuş SayısıÇözünürlükAlgılama RenkKablo UzunluğuOyuncu MouseGaranti
KabloluUSB65000 DPIOptikSiyah1.8 mEvetVAR
MSI Clutch GM11 Özellikleri
En iyi Mouse MSI Clutch GM11
En iyi Mouse MSI Clutch GM11

6- Logitech G300S

Yılların oyuncu mouse Logitech G300S satışları durdurulmadı ve hala büyük rağbet gören fareler arasında yer alıyor. Kavisli yapısıyla küçük ve orta ele sahip oyuncuların ilk tercihi oluyor. Eğer eliniz büyük ise tercih etmemenizi öneriyoruz. Eğer büyük bir ele sahip ve G300S’i almak istiyorsanız pençe ya da parmak uçlarıyla kullanmanız gerekiyor. Simetrik yapıya sahip olan fare herkesi kendine hayran bıraktıran bir tasarıma sahip. Tasarımı sayesinde mouse üzerinde hakimiyetinizi artırabiliyorsunuz. Ayrıca mouse üzerinde yer alan tuşlar sayesinde DPI seviyesini ayarlayabiliyorsunuz. Sitesine gidip yazılımını indirmeniz halinde fare üzerindeki tuşları kendinize göre ayarlayabiliyorsunuz. Farenin en büyük özelliği ise kendine has bir hafızası olması. Hafızası sayesinde her bilgisayarda ayarlarınızı koruyabiliyorsunuz. Mouse fiyatları ise her sitede indirimli satılıyor ve ortalama 220 TL fiyata satılıyor.

Bağlantı TipiBağlantıTuş SayısıÇözünürlükAlgılama RenkKablo UzunluğuOyuncu MouseGaranti
KabloluUSB92500 DPIOptikSiyah1.8EvetVar
Logitech G300S Özellikleri
Game Mouse Logitech G300S
Game Mouse Logitech G300S

5- CoolerMaster MM530

CoolerMaster en iyi mouse markaları arasında sayılmasa da yakın zamanda bu listeye gireceği düşünülüyor. Ürettiği ürünlerin kalitesi ve güncel teknolojiyi ürünlerinde kullanması oyuncuları memnun ediyor ve oyuncular markaya güvenmeye başlıyor. CoolerMaster’ın en son sürümü olan MM530 ürünü de malzeme kalitesi markanın ürünlerine ne kadar önem verdiğini gösteriyor.

Yüksek DPI seviyesine sahip olan farenin seviyesin kendiniz ayarlayabiliyorsunuz. Sadeliğe önem veren oyuncuların ilk tercihi olan fare estetik açıdan hoş duran RGB ışıklandırmaları 3 noktada konumlandırıyor. Ayrıca ürünün skatezleri sayesinde fareyi istediğiniz hızda kullanabiliyorsunuz. Marka ayrıca sizlere yedek 2 tane skatez yolluyor. Hafızası sayesinde ayarlarınızı her bilgisayarda kullanabildiğiniz farenin tek kötü özelliği ise simetrik olmaması oluyor. Mouse fiyatları her sitede neredeyse aynı fiyata 400 TL‘ye satılıyor.

Bağlantı TipiBağlantıTuş SayısıÇözünürlükAlgılama RenkKablo UzunluğuOyuncu MouseGaranti
Kablolu12000DPI712000 DPIOptikSiyah1.8EvetVar
CoolerMaster MM530 Özellikleri
En İyi Mouse Markası Cooler Master
En İyi Mouse Markası Cooler Master

4- HyperX Pulsefire Core

Oyuncu mouse arıyorsanız HyperX Pulsefire Core ürününü de bakmanızı tavsiye ediyoruz. Simetrik yapıya sahip olan fare büyük ele uygun. Sade tasarıma sahip olan farenin sap ve sol kesimlerinde plastik kullanılması mouse hakimiyetini azaltıyor. Örgü yapıda kablosu olan farenin kablosu dahil 125 gram ağırlığı bulunuyor. Hafif ve sade tasarıma sahip olan farenin sadece markanın isminin yazdığı yerde RGB aydınlatması bulunuyor.

Tasarım konusunda pek iyi sayılmasa da oyuncuların istediği özelliklere sahip. Scrool tuşunun sert olması bunlardan ilki. Scrool tuşunun sert olması oyuncular tarafından beğenilen bir özellik. Ayrıca skatezleri sayesinde hiç bir yere takılmadan hızlı hareket etmesi oyuncuların sevdiği ikinci özellik. Mouse fiyatları ise her site de farklılık gösteriyor. Ürünün ortalama fiyatı 350 TL.

Bağlantı TipiBağlantıTuş SayısıÇözünürlükAlgılama RenkKablo UzunluğuOyuncu MouseGaranti
KabloluUSB76200DPIOptikSiyah1.8EvetVar
HyperX Pulsefire Core Özellikleri
Oyuncu Mouse HyperX Pulsefire Core
Oyuncu Mouse HyperX Pulsefire Core

3- ASUS TUF M3

En iyi mouse markaları 2020 yılında oyunlar için özel mouse üretmeye karar verdi. ASUS markası da her oyun için ayrı ayrı mouse üretme başladı ve CS GO için en iyi mouse alarak TUF M3 ürününü piyasaya sürdü. Markanın M5 modeli de bulunuyor fakat o daha az tercih ediliyor. TUF M3 incelediğiniz zaman neden bu kadar çok tercih edildiğini anlayabiliyorsunuz. Farenin 84 gram olması ilk başta dikkat çeken özelliklerden biri.

Farenin gramajı son zamanlarda büyük önem taşıyor. Daha sonra tasarımına baktığınız zaman sade bir tasarıma sahip olan farenin sadece marka üzerinde yer alan RGB aydınlatması bulunuyor. FPS oyunları için uygun olan farenin DPS seviyesi 200 ile 7000 arasında. Dayanaklılığıyla diğer ürünlerin önüne geçen farenin tek problemi yazılımı. Yazılımını açmanız ve ayarlarınızı kaydetmeniz uzun sürüyor. Ayrıca her laptop için tekrardan ayarlarınızı yüklemeniz gerekiyor. Mouse fiyatları her site de %50 gibi sapma payı bulunuyor. A e-ticaret sitesinde M3’ü 200 TL’ye görebiliyorken B e-ticaret sitesinde 300 TL gibi rakama görebiliyorsunuz.

Bağlantı TipiBağlantıTuş SayısıÇözünürlükAlgılama RenkKablo UzunluğuOyuncu MouseGaranti
KabloluUSB77000DPIOptikGri1.8EvetVar
ASUS TUF M3 Özellikleri
En İyi Mouse ASUS TUF M3
En İyi Mouse ASUS TUF M3

2- Logitech G502 LightSpeed

Kablosuz mouse almak istiyorsanız Logitech G502 ürnüne bakmanızı tavsiye ediyoruz. Ürünü yeni bir ürün değil. Daha önce de Logitech bu ürün adıyla ürün çıkardı. İlk çıkardığı ürün o dönemin en iyi ürünleri arasında yer aldı. Daha sonra ürünü her yıl güncelledi ve güncel teknolojiyi her zaman yakalayan bir fare haline geldi. Son teknoloji donatılan G502 ürününe LightSpeed ismini vererek en güncel halini piyasa sürdü.

İlk çıktığı zamandan beri hep tercih edilen ürün en iyi mouse modelleri arasında ilk 3 de yer alıyor. Bu muhteşem ürünün özelliklerine baktığınız zaman neden ilk 3 de yer aldığını rahatlıkla anlayabiliyorsunuz. DPI seviyesi 16.000 ve bu seviye ayarlanabiliyor. Tasarımı ile her el için uygun olan fare aktarım hızı ile kablolu fareler ile yarışıyor. Bu kadar özelliği olan bir farenin ağır olduğunu düşünmeyin çünkü ağırlığı 114 gram. Hafif olan farenin isterseniz ağırlığını artırrabiliyorsunuz. Bu kadar üst düzey çalışan fare RGB çalışırken kaç saat çalışıyor diye merak ediyorsanız 48 çalışabiliyor. RGB kapalı ise 60 saate yakın çalışabiliyor. Mouse fiyatları her e-ticaret sitesinde aynı olmasa da ortalama 1200 TL gibi bir fiyata satın alabiliyorsunuz.

Bağlantı TipiBağlantıTuş SayısıÇözünürlükAlgılama RenkKablo UzunluğuOyuncu MouseGaranti
KabloluUSB1125.600 DPIOptikSiyah1.8EvetVar
Logitech G502 LightSpeed Özellikleri
Kablosuz Mouse Logitech G502 LightSpeed
Kablosuz Mouse Logitech G502 LightSpeed

1- Asus ROG Pugio II

Bluetoth mouse modelleri son zamanlarda ilgi çekmeye başladı. Bunun en büyük sebeplerinden biri de markaların bluetoot fareler de başarılı olmaları oldu. Kablolu ürün sevmeyen insanlar hemen bu ürünleri almaya başladı. Daha sonra markalarda bu türe yoğunluk vermeye başladı. ROG Pugio‘da başarılı bluetooth fareleri arasında yer alıyor. Başarılı olmasının bir çok sebebi bulunuyor. Fakat bluetooth, wireless ve kablolu olarak çalışabilmesi en çok sevilen özelliği.

Bağlanma şeklini tek tuşla halledebiliyorsunuz. Farenin altında bir tuş yer alıyor ve nasıl kullanacağınızı oradan seçebiliyorsunuz. Ürünü aldığınız zaman kutunun için de fare dışında iki tane kutu olduğunu görüyorsunuz. İlk kutu da aparatif tasarımlar yer alıyor. Burada bir tane sticker yer alıyor. Diğer kutuda ise yedek ürünler yer alıyor. Yedek 2 tane switch ve 4 tane yedek tuş kutuda yer alıyor. Switchleri kutuda yer alan cımbız ile çıkarıp takabiliyorsunuz. Tuşlarda manyetik olduğundan kolayca tak çıkar yapabiliyorsunuz. Ergonomik olan farenin tasarımı da göze çarpıyor. Kapağın üst tarafını çıkartabiliyorsunuz. Şeffaf olan kapağı çıkarttığınız zaman alıcıyı orda görebiliyorsunuz. Bunun dışında plastik olan fare terletme yapmıyor.

Bağlantı TipiBağlantıTuş SayısıÇözünürlükAlgılama RenkKablo UzunluğuOyuncu MouseGaranti
Kablolu / KablosuzWireles / USB / Bluetooth716.000 DPIOptikSiyah2EvetVar
Asus ROG Pugio II Özellikleri
Bluetooth Mouse Asus ROG Pugio II
Bluetooth Mouse Asus ROG Pugio II

En iyi mouse modelleri yazımızın sonuna geldik. Mouse alırken dikkat etmeniz gereken noktaları öğrendikten sonra listede yer alan modeller dışında da ürünlere bakmanız gerekiyor. Listedeki ürünler oyuncuların tercih ettiği ürünler. Uygun fiyata olan ürünlerin yanı sıra pahalı farelerin de yer aldığı listemizde sizin de eklemek istediğiniz bir model bulunuyor mu? En iyiler ürünleri incelemeyi seviyorsanız 2021 yılının en iyi 5 bilgisayar yazımızı da okumanızı tavsiye ediyoruz.

Muhammet Ali Bademkıran

Küçüklüğünden beri film, oyun ve futbola ilgisi olan Muhammet Bademkıran, bu konulara ilgisi olan kişiler ile sohbet ediyormuş gibi yazılar yazmayı seviyor. Muhammet Bademkıran, okuyuculara zevk veren ve bir daha okuma isteği uyandıran yazılar yazma konusunda isteği ve çalışmaları ile birlikte Teknotomy sitesinde yazarlık yapıyor.

İlişkili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu