Teknotomy Dosya

En İyi Türk Komedi Filmleri 2021

Türk Sineması her türden esere önem veriyor. Fakat daha çok korku, dramatik ve aşk filmlerine odaklanıyor olsa da diğer türlerden de özel ve güzel içerikler çıkıyor. Komedi türünde belli başlı isimler sayesinde ara da güzel içerikler çıkabiliyor. Bu tür eserler de Cem Yılmaz, Ahmet Kural, Murat Cemcir, Şahan Gökbakar, Yılmaz Erdoğan, Ata Demirer ve Tolga Çevik gibi önemli ustalar yetiştiren Türk sineması bu ustaların ürettiği eserleri seyirciye sunuyor. Biraz daha geriye gidersek Kemal Sunal ve Halit Akçatepe’yi bu ustalar arasında sayabiliyoruz.

En İyi Türk Komedi Filmleri 2021
En İyi Türk Komedi Filmleri 2021

Bu ustalar o kadar iyi filmler çıkardılar ki seyirciler kendini filmdeki bir karaktermiş gibi hissediyor. İstanbul’un ara sokaklarında insanları dolandırmaya çalışıldı Organize İşler ile, bin yıl öncesine gidip futbol maçı yaptık AROG ile, Sivas’ta düğüne katılıp halay başı olduk Düğün Dernek ile, elimizdeki tüm parayı dayı oğlunun tavsiyesiyle Stutgart’a bastık ve son dakika bütün parayı kaybettik Çakallarla Dans filmiyle gibi örnekler uzayıp gidiyor. Seyircileri büyülemek sinema tarihinin en önemli işleri arasında yer alıyor. Bunu başaran filmler, diziler, kısa filmler ya da skeçler en iyiler arasında her zaman yer alıyor. Gelin hep beraber hem gülmekten çatlayacağını hem de filmin için de kaybolacağınız Türk Sineması’nın en iyi komedi filmlerini inceleyelim.

En İyi Türk Komedi Filmleri Listesi

En iyi Türk komedi filmleri listemiz de yer alan içerikleri çoğu popüler filmler oluşuyor. Günümüzde popüler sanatçıların eserleri çıktığı zaman insanlar izlemesi bile o içerik hakkında fikri oluyor. Bu yüzden listede yer alan filmlerin isimlerini herkes biliyor. Popüler filmlerin bazılarının sıralamada geri olduğunu görüp şaşırabiliyorsunuz. Çünkü o filmler herkes tarafından bilinse de listedeki filmler IMDb puanına göre sıralandığı için listenin sonlarında yer alıyor.

15- Kolpaçino: Bir Şehir Efsanesi

Türk komedi filmleri arasında en popüler filmlerden biri olan Kolpaçino serisinin ilk filmi IMDb puanı 6.6 olduğu için listemizin sonunda yer alıyor. Filmin her sahnesindeki replikler insanların ağzından düşmüyor. Fakat aldığı puandan dolayı en iyi yerli komedi filmi olarak sayılmıyor. Filmde birbirleriyle arkadaş olan fakat birbirinden farklı karaktere sahip 7 kişinin başından geçenleri anlatılıyor. Kolpaçino seri şeklinde devam ediyor ve bu 7 arkadaş gene farklı olayların içerinde gene başları belaya giriyor. Şafak Sezer’in Kolpaçino filmlerinde gösterdiği oyun günümüzde hala beğenilerek konuşuluyor.

Filmin İsmiFilmin Çıkış TarihiFilmin IMDb PuanıFilmin YönetmeniFilmin Oyuncuları
Kolpaçino: Bir Şehir Efsanesi20096,9Atıl İnançŞafak Sezer
Hakan Ural
Akdemir Akbaş
En İyi Komedi Türk Filmleri Kolpaçino: Bir Şehir Efsanesi Filminin Ayrıntıları
https://www.youtube.com/watch?v=gEiMSDWNxPs
Türk Komedi Filmleri Kolpaçino: Bir Şehir Efsanesi Filminin Fragmanı

14- Mandıra Filozofu

En iyi Türk komedi filmleri arasında verdiği mesajlar ile insanları büyüleyen Mandıra Filozofu yer alıyor. Film de Mustafa Ali diye bir karakter bulunuyor. Bu karakterin mesajlar ile dolu bir felsefesi bulunuyor. Mustafa Ali paraya inanmıyor ve hayatını doğa anadan karşılayabileceğine inanıyor. Filmin diğer karakteri de zengin bir iş adamı Cavit’de Mustafa Ali’nin yaşadığı Çökertme köyünde otel yaptırmak istiyor. Cavit’in oteli yapabilmesi için Mustafa Ali’nin arsasını satması gerekiyor. Cavit, Mustafa Ali’yi ikna edebiliyor mu?

Filmin İsmiFilmin Çıkış TarihiFilmin IMDb PuanıFilmin YönetmeniFilmin Oyuncuları
Mandıra Filozofu20146,6Müfit Can ŞaçıntıRasim Öztekin
Müfit Can Şaçıntı
Ayda Aksel
En İyi Komedi Türk Filmleri Mandıra Filozofu Filminin Ayrıntıları
En İyi Türk Komedi Filmleri Mandıra Filozofu Fragman

13- Eyvah Eyvah

Ata Demirer filmleri arasında en çok izlenen ve en çok beğenen film olan Eyvah Eyvah ile devam ediyoruz. Ata Demirer (Hüseyin) Çanakkale’de bir köyde sevdiği kız ile hayatını mutlu mesut yaşarken beklenmedik olay sonucunda köyünden ayrılmak zorunda kalıyor. İstanbul’a giden Hüseyin orada yaşamını devam ettirmek için usta olduğu klarnet ile iş arıyor ve gece kulübünde iş bulup çalışmaya başlıyor. O kulüpler de assolistlik yapan Demet Akbağ (Firuzan) ile tanışıyor. Karmaşık bir hayatı olan Firuzan’ın hayatına Hüseyin’in girmesi ile olaylar daha karmaşık ve komik hale geliyor.

Filmin İsmiFilmin Çıkış TarihiFilmin IMDb PuanıFilmin YönetmeniFilmin Oyuncuları
Eyvah Eyvah20107Hakan AlgülAta Demirer
Demet Akbağ
Şehsuvar Aktaş
En İyi Türk Komedi Filmleri Eyvah Eyvah Filminin Ayrıntıları
Ata Demirer Filmleri Eyvah Eyvah Fragmanı

12- Düğün Dernek

Yeni Türk komedi filmleri seyirciler tarafından pek fazla beğenmediği için geçmişte yapılan filmleri tekrar izleyip gülüyor. İnsanları geçmişte üretilen izlediği içerikler arasında Düğün Dernek serisi de yer alıyor. Filmde Sivas’ın köyünde yaşayan 4 arkadaşın yaşadığı olaylar anlatılıyor. Bu 4 arkadaş arasında en yaşlısı olan İsmail’in oğlu Avrupa’da bir kızla dönüp evlenmesi ile olaylar başlıyor. İsmail oğlunun düğünü yapmak için arkadaşlarından yardım istiyor ve komedi bundan sonra başlıyor.

Filmin İsmiFilmin Çıkış TarihiFilmin IMDb PuanıFilmin YönetmeniFilmin Oyuncuları
Düğün Dernek20137Selçuk AydemirRasim Öztekin
Murat Cemcir
Ahmet Kural
En İyi Türk Komedi Filmleri Düğün Dernek Filminin Ayrıntıları
Yeni Türk Komedi Filmleri Düğün Dernek Fragmanı

11- Çalgı Çengi

Ahmet Kural ve Murat Cemcir filmleri ile devam ediyoruz. Listenin 11. sırasında yer alan Çalgı Çengi bu ikilin en çok beğenilen filmlerinden biri. Eski bir yapım olsa da insanlar hala gülmek için açıp izleyebiliyor. Filmde hayatlarını müzisyenlik yaparak geçindiren Ankaralı iki teyze oğlunun hikayesini anlatıyor. Salih ve Gürkan bir gece gittikleri düğün salonun alt katında düğün için hazırlık yapıyorken bir anda cinayete tanık oluyor. Salih ve Gürkan bu olaya şahit olduktan sonra komedi başlıyor.

Filmin İsmiFilmin Çıkış TarihiFilmin IMDb PuanıFilmin YönetmeniFilmin Oyuncuları
Çalgı Çengi20117,1Selçuk AydemirMurat Cemcir
Ahmet Kural
Erdal Tosun
En İyi Türk Komedi Filmleri Çalgı Çengi Filminin Ayrıntıları
Ahmet Kural ve Murat Cemcir Filmleri Çalgı Çengi Fragmanı

10- Güneşin Oğlu

Haluk Bilginer filmleri hangi türde olursa olsun her zaman en iyiler arasında yer almayı başarıyor. Aldığı ödülle ne kadar iyi bir oyuncu olduğunu bir kez daha gösterdi. Her insan hayatında bir mucize olmasını bekliyor. Fikri de bu insanlar arasında yer alıyor ve mucize gerçekleşiyor ve güneşin oğlu olduğunu öğreniyor. Etrafındaki insanların bedenlerine girip çıkabiliyor. Bu mucize Fikri’nin hayatını mahvediyor. Fikri bu seferde mucize değil de hayatın gerçeklerinin peşine düşüyor fakat olaylar daha fazla karmaşık hale geliyor.

Filmin İsmiFilmin Çıkış TarihiFilmin IMDb PuanıFilmin YönetmeniFilmin Oyuncuları
Güneşin Oğlu 20087,1Onur ÜnlüHaluk Bilginer
Köksal Engür
Özgü Namal
En İyi Türk Komedi Filmleri Güneşin Oğlu Filminin Ayrıntıları
Haluk Bilginer Filmleri Güneşin Oğlu Fragmanı

9- Aykut Enişte

Aykut Enişte 2020 Türk komedi filmleri arasında en çok beğenilen içerikler arasında ilk sırada yer alıyor. Filmde Aykut ismindeki karakterin nişanlısı ve cep telefonu dükkanı bulunuyor. Bir gün dükkanı soyuluyor ve sigorta şirketinden zararını karşılamasını istiyor. Sigorta şirketinden gelen Gülşah, Aykut’un ihmali yüzünden soyulduğu için ödeme yapamayacağını fakat onun sahte sevgili olmayı kabul ederse ödeme yapabileceğini söylüyor. Bunun üzerine Aykut hem nişanlısını hem de Gülşah’ın ailesini birlikte idare etmeye çalışıyor. Netflix Türk komedi filmleri arasında en çok izlenen filmin Imdb insanlar tarafından düşük olduğu düşünülüyor.

Filmin İsmiFilmin Çıkış TarihiFilmin IMDb PuanıFilmin YönetmeniFilmin Oyuncuları
Aykut Enişte20197,1Onur BilgetayMelis Babadağ
Cem Gelinoğlu
Ege Kökenli
En İyi Türk Komedi Filmleri Aykut Enişte Filminin Ayrıntıları
2020 Türk Komedi Filmleri Aykut Enişte Fragmanı

8- Arif V 216

Netflix Türk komedi filmleri dizileri arasında Cem Yılmaz’ın seri filmlerinin devamı olan Arif V 216 ile devam ediyoruz. Bildiğiniz üzere 216 insan olmak istiyor. Fakat robot olduğu için pek kolay gözükmüyor. Bu isteğini yerine getirmeye çalışan 216 Arif’in yanına Dünya’ya gelip insan gibi yaşamak için yola çıkıyor. Arifi’in yanına gelen 216 belli süre insan gibi yaşamaya çalışıyor fakat farklılıkları nedeniyle insanlar ona garip bakıyor ve robot olduğu ortaya çıkıyor. Zengin bir iş adamı da bu olayı öğrendikten sonra 216’yı çoğaltmak için onu ikna etmeye çalışıyor ve bunu başarıyor. Arif’te hem 216’yı hem de Dünya’yı kurtarmak için elinden geleni yapıyor.

Filmin İsmiFilmin Çıkış TarihiFilmin IMDb PuanıFilmin YönetmeniFilmin Oyuncuları
Arif V 21620187,1Kıvanç Baruönü Cem Yılmaz
 Farah Zeynep Abdullah
Ozan Güven
En İyi Türk Komedi Filmleri Arif V 216 Filminin Ayrıntıları
Netflix Türk Komedi Filmleri Arif V 216 Fragmanı

7- Kötü Kedi Şerafettin

Turk komedi filmleri arasında bir animasyon filmi olan Kötü Kedi Şeraffettin ile devam ediyoruz. Anismayon filmi olmasına rağmen seyirciyi o kadar güldürdü ki çoğu kült filmin önüne geçmeye başardı. Filmin isminden anlayacağınız gibi kötü kedi Şeraffettin’in yaşadığı olaylar anlatılıyor. Peki bu kedi iyi biri olma ihtimali bulunuyor mu? Bunu izleyeceğiniz zaman görebiliyorsunuz. Şerafettin gene mahalleliyi deli ettiği bir günde hiç tanımadığı çocuğu geliyor. Evladı olan kedi babası tarafından pek ilgi görmese de yaladıkları olaylardan sonra kendisini babasına kanıtlıyor.

Filmin İsmiFilmin Çıkış TarihiFilmin IMDb PuanıFilmin YönetmeniFilmin Oyuncuları
Kötü Kedi Şerafettin20167,2Mehmet Kurtuluş
Ayşe Ünal
Okan Yalabık
Güven Kıranç
Ahmet Mümtaz Taylan
En İyi Türk Komedi Filmleri Kötü Kedi Şerafettin Filminin Ayrıntıları
Turk Komedi Filmleri Kötü Kedi Şerafettin

6- Neredesin Firuze

Eski Türk komedi filmleri izlemeyi seviyorsanız kesinlikle Neredesin Firuze filmini de incelemenizi tavsiye ediyoruz. Usta isimlerin yer aldığı film de iki başarısız müzisyenin para kazanma çabalarını anlatıyor. Hayri ve Osman başarısız oldukları için insanlara baya bir borçlanıyor. Borçlanan ikili Sansar adlı menajerden bir iş alıyor. Aldıkları işte sesi çok güzel olan gurbetçi Ferhat’ı Sansar ile anlaşması için ikna etmeleri gerekiyor. Ferhat Türkiye’ye geldiği zaman zengin bir kadın olan Firuze ona aşık oluyor ve sesine yatırım yapmaya karar veriyor. Bir yandan Firuze bir yandan da Hayri ile Osman Ferhat’ı ikna etmeye çalışıyor. Peki bu çekişmeli yarışı kim kazanıyor?

Filmin İsmiFilmin Çıkış TarihiFilmin IMDb PuanıFilmin YönetmeniFilmin Oyuncuları
Neredesin Firuze20047,3Ezel Akay (EZOP)Haluk Bilginer
Cem Özer
Ruhi Sarı
En İyi Komedi Filmleri Neredesin Firuze Filminin Ayrıntıları
https://www.youtube.com/watch?v=jdnFTuL6mxQ
Eski Türk Komedi Filmleri Neredesin Firuze

5- Yahşi Batı

Cem Yılmaz filmleri ile devam ediyoruz. Yahşi Batı Cem Yılmaz’ın eserleri arasında en çok beğenilen film oluyor. Film de Osmanlı zamanında yaşayan Aziz Vefa ve Lemi Galip isimli iki gizli polisin Amerika’ya Osmanlı Padişahı tarafından verilen elması götürme çabalarını anlatıyor. Aziz Vefa ve Lemi Galip Amerika’da elması tam götürecek iken yol da Kızıldere çetesi olan Seeyou’lar tarafından soyuluyor. Soygundan sonra çalınan elması bulmak ve hayatlarını devam ettirmek için çabalayan iki kolanın mucitliğinden macun satımına kadar her türlü işte çalışıyor. Peki iki gizli polis tekrardan elması alabiliyorlar mı?

Filmin İsmiFilmin Çıkış TarihiFilmin IMDb PuanıFilmin YönetmeniFilmin Oyuncuları
Yahşi Batı20107,4Ömer Faruk SorakCem Yılmaz
Demet Evgar
Ozan Güven
En İyi Komedi Filmleri Yahşi Batı Filminin Ayrıntıları
Cem Yılmaz Filmleri Yahşi Batı Fragman

4- Aile Arasında

Netflix Türk komedi filmleri arasında yer alan Aile Arasında filmiyle devam ediyoruz. Filmde şanslar ve tesadüfler ile dolu. Filmin başrol karakterleri olan Fikret ve Solmaz 21 yıllık ilişkilerini aynı gün sonlanıyor. İkisi de bu ilişkinin bitmemesini isteyen taraf oluyor. Fikret ticaret ile uğraşan biri Solmaz’da müzikhol vokalisti. Bu ikilin yoları olaylı bir şekilde kesişiyor. Daha sonra komşu olan ikili Solmaz’ın kızının evlenmek istemesiyle farklı yollara gidiyor. Solmaz’ın eşi olmadığı için baba rolüne girmesi gerek Fikret herkesi şaşırtan bir oyunculuk yapıyor. Olaylar karıştıkça karışıyor fakat olaylar karıştıkça daha komik hale geliyor.

Filmin İsmiFilmin Çıkış TarihiFilmin IMDb PuanıFilmin YönetmeniFilmin Oyuncuları
Aile Arasında20177,7Ozan AçıktanErdal Özyağcılar
Demet Evgar
Engin Günaydın
En İyi Türk Komedi Filmleri Aile Arasında Filminin Ayrıntıları
Netflix Türk Komedi Filmleri Aile Arasında Fragmanı

3- Vizontele

Eski komedi filmleri daha başarılı oluyor diye bir fikir ortada dolaşıyor. Siz buna katılıyor musunuz? Bu soruya cevap verdikten sonra fikri kanıtlar nitelikte olan Vizontele filmi ile devam ediyoruz. Filmde o dönemde yaşayan tüm Türk Sinema tarihinin en büyük ustalarını görebiliyorsunuz. Filmde Türk halkının televizyon ile tanışma hikayesine şahit oluyorsunuz. TRT 1974 yılında Hakkari’ye televizyon işlemlerini yapması için 3 tane memurunu gönderiyor. Fakat memurlar alıcıyı bile kurmadan Hakkari’den kaçıyor. Bunun üzerine belediye başkanı Hakkari’de deli olarak adlandırılan Emin’den yardım istiyor. İşler daha karmaşık hale gelen filmde her detay insanları güldürmeyi başarıyor.

Filmin İsmiFilmin Çıkış TarihiFilmin IMDb PuanıFilmin YönetmeniFilmin Oyuncuları
Vizontele20018Ömer Faruk Sorak
Yılmaz Erdoğan
Demet Akbağ
Cem Yılmaz
Yılmaz Erdoğan
En İyi Türk Komedi Filmleri Vizontele Filminin Ayrıntıları
Eski Komedi Filmleri Vizontele Fragmanı

2- G.O.R.A

Türk komedi filmleri izle dediğiniz zaman karşınıza yüzlerce film çıkıyor fakat G.O.R.A kadar sizi güldürecek nadir filmler bulunuyor. GORA gene Cem Yılmaz’ın kaleme aldığı filmlerden biri. GORA filmi herkesin çok beğendiği serinin ilk filmi. Filmde Arif Türkiye’nin turistik şehirlerinden biri olan Antalya’da halı satıyor. İş yerinde geçirdiği bir günde dükkana farklı tipler giriyor ve olanlar oluyor. Arif uzaylılar tarafından kaçırılıyor. Arif’in götürüldüğü gezegende Komutan Logar adlı kötü bir komutan bulunuyor. Logar yaşadığı gezegenin yönetimini ele geçirmek için kralın kızı Ceku ile evlenmek istiyor. Fakat hiç bir şey yolunda gitmiyor. Her sahnesi komedi olan filmi izlemediyseniz hala kesinlikle izlemenizi tavsiye ediyoruz.

Filmin İsmiFilmin Çıkış TarihiFilmin IMDb PuanıFilmin YönetmeniFilmin Oyuncuları
G.O.R.A20048Ömer Faruk SorakCem Yılmaz
Ozan Güven
Özge Özberk
En İyi Komedi Filmleri G.O.R.A Filminin Ayrıntıları
Türk Komedi Filmleri İzle G.O.R.A Fragmanı

1- Pardon

En iyi komedi filmleri listesinin birinci sırasında yer alan Pardon filmi ile devam ediyoruz. Filmde o zamanın hatta günümüzde bile Türk Sinema tarihinin en iyi oyuncuları yer alıyor. Film 3 kafadar arkadaşın başından geçenleri anlatıyor. Bu üç kafadar arkadaşlardan bir tanesi asker kaçağı olduğu için ne zaman üniforma görse oradan kaçıyor. Bu fobi onların başını belaya sokuyor. Başları belaya girdikten sonra hapse düşen grup orada yaşadığı olaylar ve çıktıktan sonra yaşadığı olaylar seyirciyi gülmekten kırıyor.

Filmin İsmiFilmin Çıkış TarihiFilmin IMDb PuanıFilmin YönetmeniFilmin Oyuncuları
Pardon20058,2Mert BaykalRasim Öztekin
Erol Günaydın
Bülent Kayabaş
En İyi Türk Komedi Filmleri Pardon Filminin Ayrıntıları
En İyi Komedi Filmleri Pardon Fragmanı

En iyi komedi filmleri yazımızın sonuna geldik. Listede yer alan içerikler Türk Sineması’nın komedi türündeki kült eserler arasında yer alıyor. Listede Cem Yılmaz’a ait ya da Cem Yılmaz’ın yer aldığı film sayısının biraz fazla olduğunu düşünüyorsunuz. Fakat son zamanlarda Cem Yılmaz sektör içerisinde aktifliği artırdı ve ister kendi içerikleri olsun ister başka ustaların içerikleri olsun her türlü içerikte yer aldı. Bu yüzden listemizdeki filmlerin çoğunda Cem Yılmaz’ı görüyorsunuz. Türlerin en iyi içeriklerini izlemeyi seviyorsanız fantastik film kategorisinin de en iyi içeriklerini incelemenizi tavsiye ediyoruz.

Muhammet Ali Bademkıran

Küçüklüğünden beri film, oyun ve futbola ilgisi olan Muhammet Bademkıran, bu konulara ilgisi olan kişiler ile sohbet ediyormuş gibi yazılar yazmayı seviyor. Muhammet Bademkıran, okuyuculara zevk veren ve bir daha okuma isteği uyandıran yazılar yazma konusunda isteği ve çalışmaları ile birlikte Teknotomy sitesinde yazarlık yapıyor.

İlişkili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu