Teknotomy Dosya

En İyi Yerli Kripto Para Borsası Hangisi?

Ülkemizde kripto para sektörü günden güne gelişmekte olan oldukça popüler bir sektör haline geldi. Bunun en büyük nedeni ülkemizde yaşanan ekonomik kriz ve kripto paraların vadettiği inanılmaz kazançlar olarak söyleyebiliriz. Araştırmalara bakıldığı zaman ülkemiz kripto varlığı konusunda Dünyada 4’üncü Avrupa’da ise birinci sırada yer alıyor. Tabi hal böyle olunca insanların aklına birçok soru da geliyor. Örneğin hangi kripto para borsasını kullanmak daha avantajlıdır? En iyi yerli kripto para borsası hangisi? Eğer sizin de kafanızda bu tür sorular varsa bu yazımız tam size göre.

En İyi Yerli Kripto Para Borsası Hangisi ?
En İyi Yerli Kripto Para Borsası Hangisi ?

Yerli Kripto Para Borsaları Güvenli Mi?

Ülkemizde uzun yıllardır varlığını sürdüren yerli kripto para borsaları bulunmaktadır. Bu borsalar Dünya çapında başarı göstermiş günlük işlem hacimleri oldukça yüksek borsalardır. Bu borsalar yıllardır güvenlik konusunda çalışmalar yapmaya devam etmiş ve sonunda oldukça yüksek bir güvenlik ağına sahip olmuşlardır. Fakat paranın söz konusu olduğu diğer sektörler gibi kripto para sektöründe de dolandırıcılar ve kötü niyetli insanlar bulunmaktadır. Çiftlikbank ,Thodex gibi kötü niyetli kripto para şirketleri insanların paralarını alıp kaçmıştır. Bu ve buna benzer olumsuz olaylardan etkilenmemek için iyi bir araştırma yapılmak zorundadır. Ayrıca ülkemizde faaliyet gösteren Paribu, BtcTurk ve Bitexen gibi gibi işlem hacmi yeksek ve yıllardır süregelen şirketleri kullanmak daha mantıklı bir seçim olacaktır.

Yerli Kripto Para Borsalarının Avantaj ve Dezavantajları Neler?

Ülkemizde yerli kripto para borsaları oldukça çeşitlidir. Bunların en ünlülüleri Paribu, BtcTurk ve Bitexen’dir. Bu borsalar yabancı borsaların aksine TL ile işlem yapmaya açıktır. Bu durum yerli kripto para borsalarının en büyük avantajı olarak öne çıkmaktadır. Ayrıca yerli kripto para borsalarının merkezleri de Türkiye’de olduğu için bir sorun çıkması durumunda sorunun kaynağı yine ülkemizde olacaktır. Bu durum sermayenizin güvenliği açısından oldukça önemli ve güzledir. Ülkemiz yerli kripto para borsalarının dezavantajlarına geçecek olursak karşımıza çıkacak en büyük sorun borsada işleme açılan kripto paraların kısıtlılığı olacaktır. Zira Uluslararası borsalar ile yerli borsaları karşılaştırdığımız zaman çeşitlilik konusunda arada uçurum olduğu gözle görülür bir gerçektir. Ayrıca talebin yüksek olduğu zamanlarda yerli borsalarda erişim sorunları yaşanmaktadır. Bu durum kripto para sektörü gibi volatilitenin yüksek olduğu bir sektörde oldukça olumsuz bir etki yaratmaktadır.

En İyi Yerli Kripto Para Borsası Hangisi?

1) Paribu

En İyi Yerli Kripto Para Borsası Hangisi ?
En İyi Yerli Kripto Para Borsası Hangisi ?

2017 yılında kullanıcılara sunulmuş olan yerli kripto para borsası Paribu’nun kurucusu Yasin Oral’dır. Borsa yaklaşık 5 yıldır hizmet vermekte olup ve şimdiye kadar erişim problemleri haricinde bir problem yaşanmamıştır. Borsa 2021 yılında 1 milyar dolar işlem hacmine ulaşarak büyük bir başarı sağlamış ve adından söz ettirmiştir. Şu an aktif kullanıcı sayısı 4 milyon olan Paribu Türkiye’nin en büyük yerli kripto para borsası konumundadır. Borsayı diğer yerli kripto para borsalarından ayıran en önemli özelliği ise hiç şüphesiz taraftar tokenlarıdır. Normal şartlarda Chiliz üzerinden satılan taraftar tokenaları yapılan anlaşma sonucu Paribu’da da yer almaktadır. Paribu’nun bir diğer büyük avantajı ise yerli bankalardan 7/24 para transferine olanak sağlamasıdır. Paribu’nun olumsuz özelliklerine bakacak olursak ise kullanıcıların en büyük problemi yaşanan erişim problemleridir. Bu konuda çalışmalar yapan Paribu şikayet konusunda ciddi adımlar atmaktadır.

2) BtcTurk

En İyi Yerli Kripto Para Borsası Hangisi ?
En İyi Yerli Kripto Para Borsası Hangisi ?

2013 yılında Kerem Tibuk tarafından kurulmuş olan BtcTurk bu özelliği ile Türkiye’nin ilk türk lirası ile işlem açmaya izin veren kripto para borsası olma unvanına sahiptir. BtcTürk Pro adında mobil uygulamaya da sahip olan borsanın işlem hacmi Paribu ile yarışacak düzeyde yüksektir. Borsanın rakiplerine göre ne büyük avantajı Akbank, Fibabanka, Denizbank, Vakıfbank ve Ziraat Bankası ve Papara gibi büyük bankalarla anlaşma yapmış olmasıdır. Borsa 2013 yılından beri erişim problemleri hariç bir sorun ile gündeme gelmemiştir. Borsa ayrıca yabancı kripto para borsalarını kullanan Türklerin para transferinde en çok kullandığı borsa olma unvanına da sahiptir.

3) Bitexen

En İyi Yerli Kripto Para Borsası Hangisi ?
En İyi Yerli Kripto Para Borsası Hangisi ?

2018 yılında kullanıcılara sunulan Bitexen İstanbul Teknik Üniversitesi’nin bir oluşumudur. Borsa 2018 yılından beri faaliyetlerine devam etmekte ve şu ana kadar önemli bir sorun ile gündeme gelmemiştir. Borsa diğer yerli kripto para borsalarına kıyasla daha az çeşitlilik bulundurması karşın Türkiye’de borsa tokenı olan tek yerli kripto para borsası olma unvanına sahiptir. Exen adı verilen token 30 kuruş civarında satışa sunulmuş ve yaşadığı yükseliş ile 27 TL seviyelerine kadar gelmiştir.

Berkay Yıldız

Bilgisayar mühendisliği 1.sınıf öğrencisidir. Teknolojiye ilgi duyuyor ve insanları bu konuda bilgilendirmeyi seviyor.

İlişkili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu