Güncel

En Popüler Podcast’ler

Akıllı telefon devriminin başlangıcından bu yana, dijital ses formatı olan podcast, bütün kullanıcılarda ciddi bir ilgi topladı. Dolayısıyla podcast’lerin patlama çağının ortasında olduğumuzu söyleyebiliriz. 2022 yılına kadar yalnızca Amerika Birleşik Devletleri’nde 132 milyon podcast dinleyicisi olacağı tahmin ediliyor. Günümüzde 100 dilde 850.000 aktif podcast bulunuyor. Bu podcast’ler ile 30 milyondan fazla bölümden yararlanabiliyorsunuz.

Geçtiğimiz aylarda, Spotify ve Joe Rogan arasında imzalanan özel anlaşma, podcast dünyasını alevlendirdi. Bu anlaşma, podcast zaman çizelgesi için muazzam bir adım konumunda bulunuyor. Spotify, münhasırlık anlaşmalarıyla insanları platformlarına kilitlemeye çalışırken daha fazla anlaşmanın takip edilebileceğini öne sürüyor.

En Popüler Podcast’ler

Bu bilgiler, sektördeki en iyi küresel akış hizmeti olan Spotify’ın ücretli kullanıcılarına dayanıyor. Bu bilgilerin ışığında dünya genelindeki en popüler podcast’ler:

En Popüler Podcast'ler
En Popüler Podcast’ler

Podcast’ler genel olarak, dünyanın dört bir yanındaki en iyi şovmenlerin çoğunun tanıdık birine röportaj vermesi veya konuşması formatını takip ediyor. Ancak bu formülü uygulamayanlar da bulunuyor. Özellikle sağlık ve zindeliğe, güncel olaylara odaklanan bir dizi podcast var.

Podcasting’in ilk başlangıcına içerik üreticileri hakim oldu. Ancak Pazar olgunlaştıkça, büyük medya kuruluşları ve A listesindeki kişilikler, gittikçe kalabalıklaşan bir alanda dinleyicilerin dikkatini çekmek için yarışıyor. Şu anki haliyle, Amerika’dan iki podcast yabancı pazarlarda büyük bir varlık taşıyor. İki kişi -Michelle Obama ve Joe Rogan- diğerlerinin bir adım önünde durarak piyasada ilerliyor.

2015 yılında, podcast endüstrisindeki reklam geliri, yönetim kurulu genelinde 69 milyon dolarlık küçük bir rakamdı. Ancak 2021 yılına kadar bu miktarın 1 milyar doları aşması ve daha da büyümesi bekleniyor.

Kaynak
Mapped: The Top Podcasts on Spotify Across Countries

Ayşenur Köprülü

Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik öğrencisidir. Gazeteciliğe ve yazı yazmaya olan tutkusu Teknotomy aracılığıyla bilim ve teknoloji alanında birleşiyor. Tutkusunu ve ilgi alanlarını birleştirip hayatının sonraki dönemlerinde daha başarılı olmak istiyor.

İlişkili Makaleler

Bir yanıt yazın

Bunu da Gör
Kapalı
Başa dön tuşu