Girişim Yatırım

En Yenilikçi 50 Şirket

Günümüzün hızlı tempolu dünyasında şirketlerin ayakta kalabilmesi için sürekli piyasayla ilgili olması gerekiyor. Bu nedenle, işletmelerin yeniliğe öncelik vermesi gün geçtikçe daha önemli hale geliyor. 1960’larda tipik bir şirketin 60 yıldan fazla dayanacağı tahmin ediliyordu. Günümüzde ise ortalama bir şirketin ömrü 18 yıl olarak ifade ediliyor.

En Yenilikçi Şirketler
En Yenilikçi Şirketlerin Kriterleri

Şirketlerin yeniliğe dayalı gelişime önem vermesinin gerektiği bu yıllarda Boston Consulting Group (BCG) yapmış olduğu bir anket ile 2020 yılının en yenilikçi 50 şirketini açıklıyor. Yapılan ankette şirketler dört değişkene göre sıralanıyor;

  • Global “Mindshare”: Tüm inovasyon yöneticilerinin oylarının sayısı
  • Industry Peer Review: Bir şirketin sektöründeki yöneticilerden gelen oyların sayısı
  • Industry Disruption: Sektörler arasındaki oyları ölçmek için bir çeşitlilik endeksi
  • Value Creation: Toplam hisse değeri

En Yenilikçi Şirketler Arasında Liderlik Tablosunun Dağılımı

Yenilikçi şirketleri düşündüğünüzde ilk aklınıza gelenler arasında Walmart yer almayabilir. Ancak perakende devi olan şirket 2019 yılından 29 sıra yükselerek, 13 numaraya yerleşiyor. Çünkü Wallmart, e-ticaret ve çok kanallı teklifler için bu yıl önemli bir çaba gösterdi. Diğer 50 şirketi infografikten inceleyebilirsiniz.

En Yenilikçi 50 Şirket
En Yenilikçi 50 Şirket

Listeye baktıktan sonra değinmeye değer bir diğer şirketin Huawei’yi olduğunu görüyoruz. Çin merkezli teknoloji şirketi, 2019’dan bu yana 42 sıra artışla 6.sırada yerini alıyor. Bu artış, şirketin 2019’daki araştırma ve geliştirmeye (Ar-Ge) yapmış olduğu 19 milyar dolarlık önemli bir yatırımdan kaynaklanıyor. Huawei 2019 yılında Apple’dan daha fazla akıllı telefon sattığı için bu tür yatırımların karşılığını aldığı söylenebilir.

Kaynak
Ranked: The 50 Most Innovative Companies

Ayşenur Köprülü

Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik öğrencisidir. Gazeteciliğe ve yazı yazmaya olan tutkusu Teknotomy aracılığıyla bilim ve teknoloji alanında birleşiyor. Tutkusunu ve ilgi alanlarını birleştirip hayatının sonraki dönemlerinde daha başarılı olmak istiyor.

İlişkili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu