Güncel

Epic Games Apple ile Savaşını Avrupa Birliği’ne Taşıyor

Fortnite’ın geliştiricisi Epic Games, App Store kurallarına karşı mücadelesini, rekabeti düzenleyen yasa (antitröst) düzenleyicilerine şikâyette bulunulduğu Avrupa Birliği’ne taşıdı. Popüler çevrimiçi oyun Fortnite’ın yapımcısı, 17 Şubat tarihinde Twitter üzerinden yayınladığı bir mesajında geliştiriciler ve tüketiciler için daha adil dijital platform uygulamaları konusundaki savaşını Avrupa’ya doğru genişlettiğini söyledi. Ayrıca App Store ve ödeme hizmeti Apple Pay platformlarına dair rekabet endişelerine de dikkat çekti.

epic games
Apple, Ceza Olarak Fortnite’ı Yasaklamaktan Daha Fazlasını Düşünmüştü

Avrupa Birliği ise, geçen yıl Apple’ın bu konudaki bazı uygulamaları hakkında resmi bir soruşturma başlatmıştı. Bölgesel milletvekilleri ayrıca, üçüncü şahıslara karşı adalet ve hesap verebilirlik sağlamak amacıyla bir plan da belirlediler. Platform gücü konusu, şu anda dünyanın dört bir yanındaki kanun düzenleyiciler ve kanun tasarlayanlar tarafından yakından incelenmekte olan bir konu haline geldi.

Epic Games açıklamasında, “Avrupa Komisyonu Rekabet Genel Müdürlüğü’ne yapılan şikâyet, Apple’ın rekabete aykırı kısıtlama yoluyla uygulama dağıtımı ve ödeme süreçlerinde rekabete zarar vermekle kalmayıp rekabeti tamamen ortadan kaldırması ile ilgili dikkatle hazırlanmış iddiaları içeriyor.” şeklinde yazıyor. Ayrıca Apple’ın, rakiplerini bloke ederken kendisine fayda sağlamak için iOS üzerindeki kontrolünü kullandığını ve bu şekilde hakim konumunu kötüye kullanarak Avrupa Birliği rekabet yasasını ihlal ettiğini de açıklamasında belirtiyor.

Epic Games Bu Konuda Google’a da Sinirli

Popüler video oyunu yapım ve geliştirme şirketi Epic Games, Apple’a karşı açtığı bu davadan tazminat istemiyor. Sadece Avrupa Birliği rekabet otoritelerinin, elektronik yazılım ve donanım üreticisinin “tekel kanalları” olarak tanımladığı şeye karşı çare bulmasını istiyor. Epic Games’in kurucusu ve CEO’su Tim Sweeney yaptığı açıklamada, “Burada mobil platformların geleceği söz konusudur. Tüketiciler, kendi seçtikleri kaynaklardan uygulama yükleme hakkına ve geliştiriciler de adil bir pazarda rekabet etme hakkına sahiptir.” dedi.

Apple’ın Fortnite’ı App Store’dan yasaklamasının ardından geçen Ağustos ayında Epic, Apple’a karşı bir dava açtı. Bunun üzerine Apple, Fortnight’ı yasaklamanın yanı sıra daha da ileri gideceğini ve Epic Games’in geliştirici hesabını iptal edeceğini hatta Unreal Engine’nin geliştirici araçlarına erişimi de iptal edeceğini söyledi. Bu durum, Epic’in oyun motoruna güvenen üçüncü taraf uygulama üreticilerini de etkileyecek bir hareketti. Ancak Apple’ın bu kadar ileri gitmesi yasaklandı.

epic games
Epic Games, Google’a da Aynı Sebepten Sinirli

Benzer şekilde Epic Games,  Play Store’daki uygulama içi ödemelerinin bir kısmını kesen ve aynı zamanda geçen yıl Play Store’dan Fortnight’ı kaldıran Google’a da sinirlenmişti. Bununla birlikte, Google’ın uygulama platformunun, üçüncü taraf uygulamaların ve alternatif uygulama mağazalarının sideloading yoluyla yüklenmesine izin vererek, Apple tarafından uygulanan sıkı kısıtlamalara karşı bir antitröst davası oluşturulmasını zorlaştırdığı tartışılıyor.

Kaynak
Epic Games takes its Apple App Store fight to Europe

Semanur Karaca

Bilim ve sanata büyük ilgi duyuyor. Sanat, sağlık, bilim ve teknoloji okumaları yapmaktan hoşlanıyor ve öğrendiklerini paylaşmak için Teknotomy'de yazıyor.

İlişkili Makaleler

Bir yanıt yazın

Bunu da Gör
Kapalı
Başa dön tuşu