Exxen

Exxen’in Abonelik Ücretlerine Şikayet Yağıyor

Exxen 2021 yılında hizmet vermeye başladı. Üç gün içerisinde 500 bin abonesi olduğunu açıklamıştı. Sosyal medya da eleştirilen platform, üç günde kazandığı abone sayısı ile rekor kırdı. Sosyal medya platformun içerikleri beğenilmediğine dair tweetler atılıyor hatta insanlar eleştirilerini videoya çekip Youtube hesaplarında paylaşıyordu.

Exxen hizmet vermeye devam ederken ortaya çok büyük bir iddia atıldı. Bazı kullanıcılar hesaplarına ulaşamadıklarını açıklıyordu. Bunun üzerine Exxen hesapları çalınıp başkalarına satılıyor şeklinde iddialar ortaya atılıyordu. Exxen iddialar üzerine bir açıklama yapmadı.

Exxen'in Abonelik Ücretleri Nasıl Uygulanıyor
Exxen’in Abonelik Ücretleri Nasıl Uygulanıyor

Exxen kullanıcısı 21 Ocak tarihinde bir şikayeti olduğunu yazdı. Kullanıcının iddiasına göre Exxen’in aylık abone ücreti alması gerekirken yıllık ücret aldığını yazdı.

Exxen’in Abonelik Ücretleri Nasıl Uygulanıyor

Exxen platformunda ödeme yapmak isteyen kullanıcıların önüne iki paket çıkıyor. Bunlardan biri reklamlı üyelik diğeri de reklamsız üyelik. Kullanıcı hangi paketi kullanmak istiyorsa onu seçiyor ve ödeme ekranına geldiği zaman aylık olarak ve yıllık olarak ödeme yapabiliyor. Eğer yıllık olarak satın almak istiyorsanız Exxen size 2 ayın ücretini almıyor. Yıllık ücreti 199 TL’ye geliyor.

Exxen'in Abonelik Ücretleri Hakkında Şikayetler Yağıyor
Exxen’in Abonelik Ücretleri Hakkında Şikayetler Yağıyor

Kullanıcı Exxen platformunu merak ettim ve üye olmak istiyordum. Üye olurken platformda aylık ücretin ne kadar olduğu yazıyordu. Platform bana taahhütsüz iptal edebileceğimi söylüyordu. Ben de paltformu beğenmezsem istediğim zaman iptal ederim diye düşünüyordum.

Şikayetvar.com’da açıklamalarına devam eden kullanıcı üye olduktan iki gün sonra hesabımdan 199 TL çekildiğini gördüm. Benden yıllık ücreti tahsil etmişlerdi. Bunu görür görmez müşteri hizmetlerine yazdım. Onlar benden dekontu istediler ben de kendilerine dekontu gönderdim. Bana ilgileneceklerini söyledi. Fakat 12 gün oldu kimse ilgilenmedi.

Kullanıcı şikayetine ek olarak, müşteri hizmetlerine milyonlarca mail attım ama bana işleminiz sürüyor şeklinde geri döndüler. Bende hemen hesabımı sildim. Tek isteğim aylık ücretini kestikten sonra paramın iade edilmesiydi.

Muhammet Ali Bademkıran

Küçüklüğünden beri film, oyun ve futbola ilgisi olan Muhammet Bademkıran, bu konulara ilgisi olan kişiler ile sohbet ediyormuş gibi yazılar yazmayı seviyor. Muhammet Bademkıran, okuyuculara zevk veren ve bir daha okuma isteği uyandıran yazılar yazma konusunda isteği ve çalışmaları ile birlikte Teknotomy sitesinde yazarlık yapıyor.

İlişkili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu