Oyun

F1 2020 Hayaldi Gerçek Oldu

Corona virüsü spor tutkunlarının hayallerini derinliklerine götürdüğü şeylerden biri olan Formula 1 yarışları da iptal oldu. Uzun süre turbo hibritlerin sesine hasret kalındığı gibi, F1’in resmi oyunu F1 2020’nin erteleneceği söylentileri birçok oyun severi hayal kırıklığına uğratmıştı. Fakat uzun zamanın ardından hem F1 yarışlarına hem de oyunun kendisine kavuşuluyor.

Oyun hakkındaki haberler F1 2020 oyunun sevenlerini çok heyecanlandırıyor. Oyun severler F1 2020 oyunun diğer serilerden daha iyi olduğunu düşünmeye başladı bile. Bu oyunu bu kadar özel kılan nedir?

F1 2020 Kaldığı Yerden Devam Ediyor
F1 2020 Kaldığı Yerden Devam Ediyor

F1 2020 My Team Eklentisi

Öncelikle oyun severlere iyi bir haber geliyor, daha önceki serilerde bulunmayan ama yeni seri ile eklenen ‘’MY TEAM’’ eklentisinin yeni seride oyun severlerle buluşuyor. Bu eklentinin şimdiye dek oyuna eklenmemiş olması her ne kadar oyun severleri üzse de Codemasters ekibi işin içerisinden oldukça iyi çıkmayı başardı. Bu özellik oyuna o kadar iyi eklenilmiş ki, kendinizi bir anda bir F1 takımını yönetirken buluyorsunuz.

Yıllardır F1 serisini oynayan sevenleri bilir ki, oyunun kariyer eklentisi gerçekten sizi kendisine bağlamayı başarıyor. Fakat bu eklenti ile sadece bir isim olmaktan çıkarak kendi takımınızı başarıya taşımayı amaçlıyorsunuz. Takımın logosundan, araç gövdesine, takım arkadaşınızdan, motor seçeneklerine kadar her şey tamamen sizin elinize bırakılmış durumda. Tabi ki bu işleri yapabilmek için bir sponsor ile anlaşmanız gerekiyor. Burada da iş tamamen size kalıyor.

Örneğin size sekiz milyon dolar teklif eden bir sponsor var fakat bu sponsorun sizden beklediği başarılar ve ikramiye görevleri oluyor. Olay, en çok parayı teklif eden sponsor ile anlaşmakla bitmiyor. Markalar, kendilerine anlaşmada verdiğiniz sözü tutmanızı bekliyor.

My Team eklentisi eğlenceli kılan şeylerden biri de işte bu iş-yarış-marka dengesinin oldukça iyi şekilde sağlanıyor olmalı. Sponsorlarınızdan gelen gelir ile birlikte 4 ana departmanınızda değişiklikler yapma olasılığını buluyorsunuz. Bu sayede eskiden yarışlardan aldığınız araştırma puanlarını direkt olarak kendi departmanlarımızdan alabiliyoruz. Tabi yine yarış sonlarında yine ekstra puanlar alıyorsunuz.

F1 2020 Oyunu
F1 2020 Oyunu

Eklentinin getirdiği yeniliklerden biri de “aktiviteler” olmuş. Artık oyunda yarıştan yarışa geçmek gibi bir mecburiyetiniz olmuyor. Yani her bir hafta, Football Manager ’a oldukça benzeyen bir sistem ile, günden güne ilerliyor. Bu da haftada yapabileceğiniz çok sayıda aktivite olduğu anlamına geliyor. Bu etkinlikler sayesinde henüz küçük olan takımınızı tanıtma ve bütçenize az da olsa para atma şansınız bulunuyor.

Buna ek olarak güç ya da dayanıklılık departmanlarınıza zaman ayırarak çalışanlarınızın moralini artırabiliyor ve yeni parçaların sorunsuz şekilde ekletebilmenizi sağlayabiliyorsunuz. Sürücülerin ve takımın bilinirliği de çok daha önemli hale getirilmiş. F1 2020’de battle pass benzeri bir sistem mevcut olduğu gözleniyor.

Sürücünüz seviye atladıkça yeni kozmetikler açabiliyorsunuz. Takımınızın değerini artışı ise çok önemlidir çünkü daha iyi sponsorluk anlaşmalarına imza atmanızı ve daha çok para kazanmanız sağlıyor. İşte bu noktada gerçekten bir takım yönettiğinizi hissediyorsunuz.

F1 2020’yi bu kadar iyi yapan detaylardan biri de çok daha iyi çalışan fizik motoru oluyor. Zaten oldukça iyi çalışan sistemin ilk kez bu kadar gerçekçi hissettiriyor.

Özellikle My Team eklentisinde bu motorun çok daha iyi çalıştığını hissetme şansınız oluyor. Henüz yeni bir takım olduğunuz için rakipleriniz ile yarışmak ve kafes ’in üst sıralarına tırmanmak neredeyse imkânsız hale geliyor. Kendi aracınızın ardından farklı bir araç kullandığınızda farkı rahatça hissedebiliyorsunuz. Tabi ki de aynı durum araç güncellemeleri için de geçerli. Yani her güncelleme sonrası ortaya çıkan en ufak güncellemedeki değişimi bile fark edebiliyorsunuz.

Buna bir de düzenlenen yarış dinamikleri eklendiğinde F1 2020 en iyisi olmayı hakkediyor. Örneğin lastikler artık oyunda çok daha önemli bir rol oynuyor. Tam da bu sebeple oyunun strateji kısmı da bir anda oldukça önemli ve zor hale geliyor. En ufak hasar da bile yarışı kaybetmenize sebep olabilecek hatalar zincirini tetikleyebiliyor. Gerçekteki F1 yarışlarında olduğu gibi…

BWOAH

Yenilenen detaylar ve ince detayların eklenmesi ya da düzeltilmesi güzel fakat F1 serisinin asla yenilenmeyen röportaj sistemi hala yerini koruyor. Birinci olduğunuz yarışın ardından bile hala aynı animasyonları kullanan tek bir kamera ve mikrofona konuşmak keyif kaçırıyor. Hatta burada aldığınız sorular ve soruların cevapları bile daha önceden sorulan ve cevaplanan cümlelere benziyor.

Evet, Formula 1 pist üzerinde gerçekleşiyor ve  öncelikle oyunun pist üstündeki performansını değerlendiriyoruz. Fakat artık gerçek bir simülasyon haline dönüşen seride basın toplantıları ve farklı pilotlarla yaşanan dramalar görmek oyunun daha güzel kılabiliyorken  yapımcıları bu detayı gözden kaçırıyor gibi.

Son Tur

Codemasters ekibi özellikle yarış simülasyon oyunları konusunda her sene kendini geliştirmeyi başarıyor. F1 2020 de bugüne kadar yaptıkları en iyi işlerden biri oldu ve devam ediyor. Gelişe gelişe tam hale gelen mekaniklere bir de pist dışı aktivitelerde eklendiği vakit oyun severlerden tam puan alınacağı düşünülüyor.

Oyunu indirmek için tıklayınız.

Oyun dünyasdınaki son gelişmeler içi Teknotomy Oyun kategorisindeki yazıları inceleyebilirisiniz.

Muhammet Ali Bademkıran

Küçüklüğünden beri film, oyun ve futbola ilgisi olan Muhammet Bademkıran, bu konulara ilgisi olan kişiler ile sohbet ediyormuş gibi yazılar yazmayı seviyor. Muhammet Bademkıran, okuyuculara zevk veren ve bir daha okuma isteği uyandıran yazılar yazma konusunda isteği ve çalışmaları ile birlikte Teknotomy sitesinde yazarlık yapıyor.

İlişkili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu