Güncel

Facebook Algoritmasını Yeniliyor

Facebook algoritması, kullanıcıların ana sayfasını yönetmekten sorumludur. Algoritma, kullanıcılar uygulamayı açtıklarında, ana sayfasını kontrol etmek için hangi gönderilerin herkes tarafından görülebileceğine karar verir. Algoritmanın görevi yalnızca bu değildir. Aynı zamanda bu gönderilerin gösterileceği sırayı da yönetir.

Facebook Algoritması
Facebook Algoritması Değişiyor Mu?

Şu anda, Matt Navarra tarafından tespit edildiği üzere, Facebook algoritmasını güncelliyor ve videoları izle bölümünde “Daha az gör” ve “Daha fazlasını gör” yazan yeni bir özellik düğmesi getirmeye karar verdi. Bu özellik daha önce Facebook’un masaüstü sürümü için tanıtıldı.

Facebook Algoritmasının Geçmişi

Sosyal medya devi Facebook’a göre, bu büyük kurulumun arkasında tek bir algoritma yok, bunun yerine her bir gönderinin değerini ve kullanıcı üzerindeki etkisini değerlendirmek için birden fazla makine öğrenimi modeli mevcut. Bunu basit terimlerle ifade edersek, mevcut her gönderinin kronolojik bir sırada olmadığını, bunun yerine Facebook’un algoritmasının her gönderiyi değerlendirip derecelendirdiğini ve puana göre kullanıcı için azalan bir sırada sunulduğunu yansıtır ve daha sonra kullanıcı, izleme bölümünü işlemek için “daha az gör” veya “daha fazlasını gör” düğmesini görebilir.

Matt Navarra Facebook Algoritması ile İlgili Tweet’i

Bu, algoritmanın ilk kez güncellenmesi değil, daha önce bu işlem birden çok kez gerçekleşiyordu ve algoritma her güncellendiğinde yeni bir özellik kullanıma sunuldu. Haber akışının yeni çıktığı ve 2007’de ünlü “beğen düğmesi” nin tanıtıldığı 2006 yılına geri dönüyoruz. Ve 2009’da, daha fazla beğeni alan gönderi haber akışının en üstünde yer aldığından, işler kullanıcının tercihine göre daha da düzenlendi.

Facebook’un kullanıcının haber akışlarını ilk gör seçeneğiyle yönetmesine olanak tanıdığı yıl 2015 oldu. Böylece gönderilere veya geldikleri sayfalara öncelik verilebildi. Gönderilerin önemini ölçmek için kullanıcıların üzerinde harcadıkları süreyi hesaplayarak 2016 yılında gönderilerin yanlarına bir “zaman” yazıldı.

En ünlü güncellemelerden birinin tanıtıldığı 2017 yılına geçersek, genellikle kızgın veya aşk olarak bilinen duygusal tepkiler tepki vardı. Facebook kullanıcıları anlamlı bir etkileşimle kıvılcım sohbeti başlatmasıyla ünlü gönderilerle 2018 yılında tanıştırdı. Yakın arkadaş listesine de dikkat çekmeye başlayan 2019 yılı ve ilk gör listesi ile bu gönderileri çoğaltmaya başladı. Bu, sohbet veya etiketleme yoluyla daha fazla meşgul olan kişilerin kullanıcı aktivitesine dayandırıldı.

Facebook, 2018’in algoritmasına yönelik eleştirilerle karşılaştıktan sonra, beslemenin kontrolünü 2020’de kullanıcısına devretmeye karar verdi. Bu nedenle, 2021’de Facebook, daha fazlasını gör – daha az gör düğmesini tanıtmaya başladı. Şu anda bu özellik herkes için mevcut değil ve hala test aşamasında, ancak yakında bütün kullanıcıların kullanımına sunulması bekleniyor.

Kaynak
Facebook is testing new "see more or less" buttons on mobiles that will assist users to manage the watch video section with the help of its algorithm

Ayşenur Köprülü

Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik öğrencisidir. Gazeteciliğe ve yazı yazmaya olan tutkusu Teknotomy aracılığıyla bilim ve teknoloji alanında birleşiyor. Tutkusunu ve ilgi alanlarını birleştirip hayatının sonraki dönemlerinde daha başarılı olmak istiyor.

İlişkili Makaleler

Bir yanıt yazın

Bunu da Gör
Kapalı
Başa dön tuşu