Güncel

Facebook Arayüzü Yenileniyor

Facebook arayüzünü yenileyerek, kullanıcılarına sayfalarında yeni bir deneyim yaşatmak istiyor. Böylece kullanıcıların yeni ve farklı bir görünüm göreceği sayfalarında kayda değer bir dönüşüm yapılarak gezinme seçeneği güncelleniyor. Facebook, yeniliğin bir zorunluluk olduğunu ve insanların eski bir düzenden sıkılacağını ve bu yeniden şekillendirmenin kullanıcıları tarafından kesinlikle takdir göreceğinin farkında olan bir platformdur. Dolayısıyla haber akışında yeni görünümleri göstererek soru ve cevap biçimiyle kullanıcılarının daha fazla dikkatini çekecektir.

Facebook Yenilenen Arayüzü
Facebook Yenilenen Arayüzü

Facebook, yeniden tasarlanan sayfasını bazı tanınmış aktörler ve içerik yaratıcıları ile diğer büyük ve çok tanınmış kişiler üzerinde test etti. Bir rapora göre, Facebook sayfasının bu yenilemesi başarılı oldu ve yakında bu her kullanıcının genel sayfasına yapılacak. Facebook’un yaptığı önemli değişiklik, beğen düğmesini kaldırarak takipçi seçeneğine vurgu yapmaktır. Facebook’un yeni tasarımı, sayfanın kaç kişinin eriştiğine ve hangi sayfanın, yorumlarını gönderen haberleri okuyan kişilerden ve kişilerden daha fazla ilgi gördüğünü net bir şekilde gösterecek.

Facebook Arayüzünde Neden Değişiklik Yapıyor?

Sayfanın bu yeni görünümü büyük olasılıkla önümüzdeki ay kullanıma sunulmaya başlayacak. Daha önceki görünümün dezavantajı, sayfanın gerçek itibarını ve saygınlığını göstermemesidir. Çünkü birçok kişi botlar aracılığıyla sahte beğeniler alabiliyor. Facebook ayrıca Beğen düğmesinin profilin net bir genel görünümünü göstermediğini, çünkü birçok kişinin istemeden, arkadaşlarının veya ailelerinin isteği üzerine farklı sayfaları ve profilleri beğendiğini daha sonra gönderileri ortadan kaldırmak için sayfaları takip etmeyi bıraktığını söyledi. Bu nedenle beğen butonunun Facebook’un düşündüğü oyunun dışında olması gerekiyor.

Yenilenen Facebook Arayüzü
Yenilenen Facebook Arayüzü

Güncellenen sayfada artık sadece gerçek takipçiler ve hayranlar kalacak ve sayfanın gönderilerine görecek. Facebook arayüzünü yenilemek haricinde yaptığı bir değişiklik de kendi haber kaynağını oluşturmaktır. Bu sayede, sayfalar kendisi tartışmaya açık bir figür olarak kamuya dahil olacak ve takipçileri ile etkileşime girebilecek. Bu gönderiler başka sayfalar ve gruplar da önerilemeyeceği için insanlar sevdikleri sayfalarla daha fazla etkileşim kurabilecek.

Ayrıca insanlar takip ettikleri sayfaların diğer gönderilerdeki yorumlarını da görebilecek ve sayfayı yorumlar yoluyla da takip etme seçeneği olacaktır. Facebook sayfaları yöneticileri daha spesifik olarak izinler de verebilecek. Facebook, yeni güncellenen sayfadaki nefret söylemi ve yorumlarla başa çıkmak için filtresini geliştirdiğini, böylece hiç kimsenin kuralları ve düzenlemeleri ihlal edemeyeceğini söylüyor. Kullanıcılar bu yeni Facebook arayüzü beğendiklerine dair güzel bir tepki verdi. Sosyal medya devi Facebook’un Hikayesi‘ni de buradan okuyabilirsiniz.

Ayşenur Köprülü

Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik öğrencisidir. Gazeteciliğe ve yazı yazmaya olan tutkusu Teknotomy aracılığıyla bilim ve teknoloji alanında birleşiyor. Tutkusunu ve ilgi alanlarını birleştirip hayatının sonraki dönemlerinde daha başarılı olmak istiyor.

İlişkili Makaleler

Bir yanıt yazın

Bunu da Gör
Kapalı
Başa dön tuşu