Güncel

Facebook Avustralya Arasında İpler Geriliyor

Sosyal medya devi Facebook Avustralya’da hükümetin haber koduna karşı, Facebook’ta haber yayınlanmasını yasakladı. Haber kodu’na göre Facebook web sitesinde yayınlanan haber içerikleri için yayıncılara ödeme yapması gerekecekti. Facebook’ta bu haber koduna gerek kalmadan bütün haber içeriklerini yasaklayarak bu durumun pratikte nasıl olacağını göstermeye çalışıyor.

facebook hacker plus
Facebook Avustralya Haber Medya Yasasına Karşı Çıkıyor

The Guardian’ın haberine göre yasağı uygulayan Facebook, yasa haber içeriğinin tanımı konusunda netlik sağlamadığı için haber tanımına uygun geniş kapsamlı bir tanımı ele aldı. Bunun sonucunda ise sayfalar aşırı bir engelleme ile karşı karşıya kaldı. Perşembe sabahından itibaren yasak bazı eyalet sağlık departmanları, Batı Avustralya itfaiye ve acil servis sayfası gibi haber dışı sayfaları da etkiledi.

Facebook Avustralya’da Neden Böyle Bir Yasak Uyguluyor?

Facebook, haber kodu için yapılan müzakerelerde kendi sitesinin haber sitelerine sağladığı tıklama değerinin (5,1 milyar) göz önüne alınmadığını savunuyor. Ayrıca Şirketin Avustralya ve Yeni Zelanda başkanı olan Will Easton, haber beslemelerinin haber içeriğinin yüzde 4’ünden daha azını oluşturduğunu söylüyor. Bundan dolayı da medya şirketlerine haber sitelerine gelen trafik için Facebook’ta paylaşım yapmalarının önemini göstermek adına böyle bir uygulamaya geçildi.

Facebook Avustralya‘da uyguladığı yasak ile alt meclisten geçen ve yakında üst meclisten geçmesi beklenen haber medyası yasasına karşı çıkıyor. Başbakan Scott Morrison ise bu durumu “Facebook’un bugün Avustralya’yı arkadaşlıktan çıkarma, sağlık ve acil servislerle ilgili temel bilgi hizmetlerini kesmeye yönelik eylemleri, hayal kırıklığı yarattığı kadar küstahtı. Dünyayı değiştiriyor olabilirler ancak bu onu yönettikleri anlamına gelmez.” yazarak Facebook üzerinden eleştirdi.

Ayşenur Köprülü

Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik öğrencisidir. Gazeteciliğe ve yazı yazmaya olan tutkusu Teknotomy aracılığıyla bilim ve teknoloji alanında birleşiyor. Tutkusunu ve ilgi alanlarını birleştirip hayatının sonraki dönemlerinde daha başarılı olmak istiyor.

İlişkili Makaleler

Bir yanıt yazın

Bunu da Gör
Kapalı
Başa dön tuşu