Güncel

Facebook Bileklik ile Klavye ve Fare Kullanma Devri Bitiyor Mu?

Dünyanın en değerli şirketlerinden biri olan Facebook, parmak ve el hareketlerinizi algılayarak bunları dijital dünyaya çevirebilen bir bilekliği piyasaya olası bir çözüm olarak sundu. Şirket artırılmış gerçekliğin (AR) bilgi işlemin geleceği olduğunu söylüyor. Fakat bu geleceğin önünde, insanların hantal eşyalar takmadan bu teknolojileri nasıl kontrol edeceği büyük bir engel oluşturuyor. Zihninizi okumak yerine kolunuzdaki kaslar boyunca hareket eden elektrik sinyallerini algılayan Facebook bileklik ise, bu soruna bir çözüm önerisi olarak sunuluyor.

facebook bileklik
Facebook Bileklik Sayesinde Hantal Donanım Gereçlerine İhtiyaç Kalmayacak

Facebook bileklik teknolojisi, şirketin 2019 yılında satın aldığı bir girişimden geliyor. Cihaz aklınızı okumadan kolunuz boyunca kaslarınızda hareket eden elektrik sinyallerini algılayarak çalışıyor. Sinyaller daha sonra, bir işaret parmağını hareket ettirmeye veya yumruk yapmaya çalışıp çalışmadığınız gibi amaçları anlamak için analiz edilebilir. Bilekten gelen sinyaller o kadar net ki EMG (elektromiyografi) sadece bir milimetrelik parmak hareketini bile anlayabiliyor. Bu, aynı zamanda girdinin zahmetsiz olabileceği anlamına da geliyor.

Facebook Bileklik Haricinde Zihin Okuma Başlığı Üzerine Çalışıyor

Şirket şu anda parmaklarınızı birbirine vurma ve kıstırıp bırakma gibi basit hareketleri algılamak için bilekliği geliştiriyor. Henüz geliştirmenin ilk adımında olan EMG ile sonunda daha zengin kontrollere doğru ilerleme hedefleniyor. Şirket Facebook bileklik ile ilgili açıklamasında, “Artırılmış gerçeklikte, sanal kullanıcı ara yüzlerine ve nesnelere gerçekten dokunup hareket edebileceksiniz. Sanal nesneleri de uzaktan kontrol edebileceksiniz. Bu tıpkı süper bir güce sahip olmak gibi!” diyor.

Facebook bileklik, aynı zamanda sanal klavye görevi görmeyi de vaat ediyor. Şirket tarafından yayınlanan bir videoda bunun nasıl çalışacağı gösteriliyor. İki bileklik taktığınız zaman teknoloji, yazma hareketlerini ellerinizden algılayarak yazma şeklinize uyum sağlıyor. Ayrıca Facebook bileklik isteklerinizi deneyecek ve tahmin edecek bir yapay zeka sistemi ile birlikte çalışacak.

Örneğin, yapay zeka zamanla sabahları nasıl müzik çalmayı sevdiğiniz veya geceleri hangi haberleri okuduğunuz gibi günlük rutinlerinizi kavrayacak. Facebook, bu teknolojilerden herhangi birinin ne zaman bizimle buluşacağını söylemiyor, sadece henüz erken olduğunu ve geleceğin umut verici olduğunu söylüyor. Yeni teknolojilerin piyasaya sürülmesindeki zorluklardan birini, kullanıcı verilerinin işlenmesiyle ilgili etik çıkarımların belirlenmesi, oluşturuyor.

Facebook bileklik, şirketin bilgi işlem geleceğine dair vizyonunun yalnızca bir parçasıdır. Bunun yanında komutlarınızın yorumlanması için beyin aktivitesini ölçebilen bir “zihin okuma” başlığı üzerinde de çalışıyor. Facebook Reality Labs Araştırma Bilim Direktörü Sean Keller, “Yeni teknolojiler icat ettiğimiz sürece öğrendiklerimizi toplumla paylaşmaya ve endişeleri gidermek için açık tartışmalara girmeye kararlıyız.” diyor.

Kaynak
Can This Facebook Wristband Device Replace a Keyboard and Mouse?

Semanur Karaca

Bilim ve sanata büyük ilgi duyuyor. Sanat, sağlık, bilim ve teknoloji okumaları yapmaktan hoşlanıyor ve öğrendiklerini paylaşmak için Teknotomy'de yazıyor.

İlişkili Makaleler

Bir yanıt yazın

Bunu da Gör
Kapalı
Başa dön tuşu