GüncelOyun

Facebook Bulut Oyun Servisi Geliyor

Facebook bulut oyun servisi, bulut oyun dünyasına giren son oyuncu olma yolundaki ilk adımlarını attı. Facebook’un bu kısımda kullanıcılara getirmiş olduğu imkân, rakipleri Stadia ve xCloud’a nazaran biraz farklı; çünkü diğer iki platform belirli bir ücret talebinde bulunarak oyun hizmeti sunuyor ama Facebook herhangi bir ücret istemiyor.

Facebook Bulut Oyun Servisi
Facebook Bulut Oyun Servisi

Ayrıca sosyal medya şirketinin hedefi öyle Luna, xCloud, Stadia veya GeForce Now’ı geride bırakmak ya da rekabeti kızıştırıp pazarın lideri konumuna olmak da değil. En azından ilk başta Facebook, PC ve konsol oyunları yerine daha küçük oyunlar getirerek böylesine bir niyetinin olmadığını belli etti.

Ek olarak şirket, serbest bir iş başlatmadıklarını ve bu hizmetin, Facebook’un yerleşik bir parçası olduğu için tamamen ücretsiz olacağını söyledi. Tabii ki oyunlarda kendi isteğinizle harcadığınız para ise sizi ilgilendiriyor. Facebook işin hizmet sağlayıcı kısmında bulunuyor. Şimdilik ücretsiz bir şekilde oynayabileceğiniz tüm oyunları, uygulamadaki Oyun bölümünde bulabilirsiniz.

Aynı zamanda Facebook, Haber Kaynağında kullanıcılara ‘bulut ile oynanabilen oyunlar’ şeklinde tanıtımlar da gösterecek. Bu küçük tanıtımlar sayesinde Facebook, Oyun sekmesini nadiren açmış bulunan veya uygulamada boş vakitlerinde güzel vakit geçirmek için oyun oynayabileceğini bilmeyen kişileri de bilgilendirmeyi hedefliyor.

Facebook Bulut Oyun Servisi
Facebook Bulut Oyun Servisi : Facebook Gaming Android

iPhone ve iPad’de Facebook Bulut Oyun Servisi Olmayacak

Facebook, tıpkı diğer rakipleri gibi yeni bulut oyun servisini iOS ekosisteminin bir bütünü haline getiremiyor. Bunun sebebi ise Apple’ın koymuş olduğu katı kurallar ve bu kurallardan bir türlü taviz vermek istememesi.

Sadece Android ve Web için sunulacak olan Facebook bulut oyun servisinde şu an oynayabileceğiniz bazı oyunlar;

  • Asphalt 9: Legends
  • PGA TOUR Golf Shootout
  • Solitaire: Arthur’s Tale
  • Mobile Legends: Adventure

Diğer haftalarda ‘Red Bull Dirt Bike Unchained’den başlayarak zamanla daha çok oyun bu kütüphanede yerini alacak.

Oyun dünyasına ait diğer gelişmeler için Teknotomy Oyun sayfasını ziyaret edebilir, en güncel haberleri kaçırmamak için Teknotomy Güncel kategorisini inceleyebilirsiniz. Haftalık bültenimize hemen kayıt olarak detaylı hazırlanan Teknotomy Dosya haberlerinin e-mailinize ulaşmasını sağlayabilirsiniz.

Furkan Köprülü

Oyun oynamayı ve teknoloji hakkında bir şeyler öğrenmeyi seven biri.

İlişkili Makaleler

Bir yanıt yazın

Bunu da Gör
Kapalı
Başa dön tuşu