Güncel

Güney Kore’de Facebook Ceza Aldı

Güney Kore’de 2020 yılının ağustos ayında Kişisel Bilgileri Koruma Komisyonu kurulmuştu. Komisyonun verdiği kararla Facebook ceza aldı. Kurumun yapmış olduğu açıklamaya göre Facebook, ülkedeki 18 milyon kullanıcının 3,3 milyonunun bilgilerini istekleri dışında operatörlerle paylaşan bir sisteme sahip olduğu için 6,1 milyon dolar ceza aldı. Yapılan açıklamada bu sıkıntının 2012 Mayıs ile 2018 Haziran arasında yaşandığı ifade edildi.

Facebook Ceza Aldı
Güney Kore’de Facebook Ceza Aldı

Facebook Neden Ceza Aldı?

Facebok, 2018 yılının sonlarından bu yana sürekli bu tür durumlar ile karşı karşıya kalıyor. Güney Kore Komisyonu’nundan gelen açıklamada Facebook Ireland Ltd kişisel verilerin kullanılması sorunundan sorumlu tutuldu. Ayrıca firma ödeyeceği cezanın ardından, cezai işlem için de incelenecek.

Facebook yapmış olduğu açıklamada suçlamalara yönelik detay vermedi. Firmanın Güney Kore sözcüsü inceleme sürecine yardımcı olmak için ellerinden geleni yapmalarına rağmen Kişisel Bilgileri Koruma Komisyonu’nun cezai inceleme talep etmesinden dolayı üzgün olduklarını dile getirdi. Firmanın sözcüsü konuyla ilgili daha detaylı bir açıklamaya yapmayarak firmanın verilen kararın detaylarını henüz incelemediğini belirtti.

Facebook firması uzun zamandır eleştirilmesine rağmen şirketin büyümesi devam ediyor. Facebook internet sitesi olarak kullanıcı sayısı kaybetmesine rağmen, şirketin bünyesinde bulunan diğer sosyal medya platformları şirketin büyümesine ve popülaritesini kaybetmemesini sağlıyor.

Sizlerde sosyal medya platformları ile ilgili gelişmeleri öğrenmek istiyorsanız, Teknotomy’nin Güncel kategorisini takip edebilirsiniz.

Ayşenur Köprülü

Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik öğrencisidir. Gazeteciliğe ve yazı yazmaya olan tutkusu Teknotomy aracılığıyla bilim ve teknoloji alanında birleşiyor. Tutkusunu ve ilgi alanlarını birleştirip hayatının sonraki dönemlerinde daha başarılı olmak istiyor.

İlişkili Makaleler

Bir yanıt yazın

Bunu da Gör
Kapalı
Başa dön tuşu