fbpx
Güncel

Facebook Clubhouse Benzerini Geliştirecek

Popülerleşen uygulamaların benzerlerini kendisine uyarlamasıyla ünlü olan Facebook Clubhouse uygulamasının benzerini geliştirecek. The New York Times’ın haberine göre, Facebook sözcüsü olan Emilie Haskell, “Yıllardır insanları ses ve video teknolojileri aracılığıyla birbirine bağlıyoruz ve bu deneyimi insanlar için iyileştirmenin yeni yollarını araştırıyoruz.” dedi. Clubhouse temsilcisinin ise yorum yapmaktan kaçındığı ifade edildi.

Facebook Clubhouse Uygulamasının Benzeri
Facebook Clubhouse Uygulamasının Benzerini Geliştirecek

Mark Zuckerberg, geçmişte; fotoğraf paylaşım sitesi olan Instagram’ı, mesajlaşma uygulaması WhatsApp’ı ve sanal gerçeklik şirketi Oculus’u satın alarak, dikkat çeken sosyal ortamları takip ediyor. Hatta 2016 yılında Instagram’a rakibi olan Snapchat’in öne çıkan özelliklerinden birini kopyaladı. Örneğin pandemi döneminde telekonferans uygulamalarının popülerleşmesiyle Facebook uygulamasında Odalar’ı oluşturdu.

Clubhouse Uygulamasının Popülaritesi Gittikçe Artıyor

2020 yılında piyasaya sürülen Clubhouse uygulaması, ses tabanlı ve davetiye aracılığıyla kullanıcılara sunulan bir sosyal medya uygulamasıdır. Uygulama içerisinde kullanıcılar sesli bir şekilde sohbet edebiliyor ve sohbetin bitmesinin ardından sesler kayboluyor. Kullanıcılar sohbetlere katılımcı veya dinleyici olarak katılabiliyor.

Clubhouse Uygulamasının Popülaritesi
Clubhouse Uygulamasının Popülaritesi Gittikçe Artıyor

Clubhouse uygulamasının indirmelerinin çoğunu Amerika Birleşik Devletleri oluşturuyor. Clubhouse’un ABD dışındaki ilk üç pazarı olan Almanya, Japonya ve Birleşik Krallık toplamda 700 bin indirmeye sahip bulunuyor. Üstelik bu indirmelerin yarısından fazlası son yirmi gün içinde gerçekleşti. Bu ülkelerin devamında Clubhouse uygulamasının tam beta sürümüne 260 bin indirme yapan Türkiye, Kanada ve İtalya yer alıyor.

Clubhouse uygulamasının bu kadar çok indirmeye sahip olması uygulamaya olan ilginin sadece bir ülke veya belirli bir dil için olmadığını gösteriyor. Bundan dolayı da Facebook’un CEO’su olan Mark Zuckerberg’ün ilgisini çekmişe benziyor. Facebook Clubhouse uygulamasının benzerini ne zaman geliştirecek merakla bekleniyor.

Ayşenur Köprülü

Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik öğrencisidir. Gazeteciliğe ve yazı yazmaya olan tutkusu Teknotomy aracılığıyla bilim ve teknoloji alanında birleşiyor. Tutkusunu ve ilgi alanlarını birleştirip hayatının sonraki dönemlerinde daha başarılı olmak istiyor.

İlişkili Makaleler

Bir cevap yazın

Bunu da Gör
Kapalı
Başa dön tuşu

Tek Tık Haber Platformu

Teknotomy Haber Bültenine Üye Olmak İstermisiniz?