Güncel

Facebook COVID-19 Aşısı Bulmanıza ve Randevu Almanıza Yardım Edecek

Facebook COVID-19 aşısını ne zaman ve nerede olabileceğinizi göstererek randevu almanıza yardımcı olacak bağlantı sağlayan yeni bir araç tasarladığını duyurdu. Yeni özellik, COVID-19 Bilgi Merkezi’nde gösterilecek. ABD’de ve diğer ülkelerde yetişkinler aşılanmaya başladığında gelecek. Şirketin CEO’su Zuckerberg yaptığı bir paylaşımda amacının, “50 milyon insanı COVID-19 aşıları almaya bir adım daha yaklaştırmaya yardımcı olmak.” olduğunu açıkladı.

facebook covid-19
Facebook Aşılama Dünyada Daha Yaygın Hale Geldiğinde Aracın Kullanımını Yaygınlaştıracak

Facebook COVID-19 aşılamalarına destek olacak bu sistemde aracı olması için aşı bulmaya yarayan VaccineFinder.org web sitesini yöneten Boston Çocuk Hastanesi ile ortak oldu. Mart ayı itibarıyla COVID-19 Bilgi Merkezi’nde bulunan bu araç iletişim bilgilerini, çalışma saatlerini ve aşı randevusunu ayarlamak için ihtiyaç duyulan bağlantıları sağlıyor. Facebook, bu aracı 71 ayrı dilde desteklemeyi ve aşılar tüm dünyada daha yaygın hâle geldiği zaman diğer ülkelere de yaymayı planlıyor.

Facebook COVID-19 Aşılamalarında Topluma Her Kanaldan Yardım Etmeyi Hedefliyor

Bunların yanı sıra Facebook COVID-19 Bilgi Merkezi’ni Instagram’a da getireceğini ve belirgin bir şekilde göstereceğini açıkladı. Instagram Blog’unda yazanlara göre, Facebook’da olduğu gibi, tasarlanan yeni araç Dünya Sağlık Örgütü’nden (WHO) ve yerel sağlık yönetimlerinden virüse dair en güncel bilgileri gösterecek. Facebook, Instagram Hikayeleri’ne eklenecek yeni çıkartmalar sayesinde ise insanların, başkalarını aşı olmaları için teşvik edebileceklerini söyledi.

Bu arada gazeteciler, yardım kuruluşları ve kamu görevlileri de CrowdTangle’ın COVID-19 Canlı Ekranları aracılığıyla aşı ile ilgili bilgilerin sosyal medyada nasıl yayıldığını izleyebilecek. Ayrıca Data for Good panelinde Facebook COVID-19 haritası ve aşı tutumları ile ilgili veriler yayınlanmaya devam edecek.

Kaynak
Facebook will help you find and book a COVID-19 vaccination

Semanur Karaca

Bilim ve sanata büyük ilgi duyuyor. Sanat, sağlık, bilim ve teknoloji okumaları yapmaktan hoşlanıyor ve öğrendiklerini paylaşmak için Teknotomy'de yazıyor.

İlişkili Makaleler

Bir yanıt yazın

Bunu da Gör
Kapalı
Başa dön tuşu