Yapay Zeka

Facebook Fotoğraf Açıklamalarını Yapay Zekâ Oluşturacak

Facebook fotoğraf açıklamaları artık yapay zeka tarafından oluşuturulacak. Bir resmin veya videonun metin veya meta açıklaması, görme engelli kişiler ve bir resmi olduğu gibi göremeyen / anlayamayan ve resmi kendilerine açıklayan görsel-işitsel bir rehbere ihtiyaç duyanlar için mükemmel bir özelliktir. Facebook, 2016 yılında Otomatik Alternatif Metin sistemini tanıttı ve o zamandan beri, yapay zeka tarafından oluşturulan resim yazıları alanında birçok gelişme yaşandı.

Facebook Fotoğraf Açıklamalarının Yeni Versiyonu Nasıl Olacak?

Şimdi, Facebook’un yapay zeka görüntü oluşturma modelleri daha da gelişiyor. Çünkü yakında görüntüler hakkında ayrıntılı açıklamalar vermeye başlayacak. Ayrıca Facebook fotoğraf açıklamalarında görüntüdeki belirli temel nesnelerin betimlemeleri de yer alacak.

Facebook Fotoğraf Açıklamaları
Facebook Fotoğraf Açıklamaları

Örneğin, dağlık bir alanda evlerinin önünde duran bir adam görüntüsü var. Şu anda, bu görüntü hakkında açıklayıcı metin çok az bilgi verecektir. Bununla birlikte, yeni sistemin yardımıyla, açıklama daha ayrıntılı olacak ve ortaya şöyle bir şey çıkacaktır: “Bir kişi evinin önünde ayakta, arkasında dağlar, sağ tarafında yemyeşil tarlalarla otlayan bir inek duruyor ve gökyüzü berrak bir mavi renktedir.” Örnekte verildiği gibi yeni üretilen açıklamalar oldukça fazla detay içerecektir.

Net bir şekilde görebilen ve bir görüntünün karmaşık ayrıntılarını bilmek isteyen herkes onu büyütebilir veya yakından görüntüleyebilir. Ancak görme engelli insanlar bunu yapamaz. Böylece, kullanıcılar takipçileri için yeni “ayrıntılı görüntü açıklaması oluştur” komutunu seçebilirler. Bu özellik iOS’ta özel bir işlem gerektirirken Android için Facebook’ta bir görsele uzun basılarak etkinleştirilebilir.

Facebook Fotoğraf Açıklamaları
Facebook Fotoğraf Açıklamaları

Facebook fotoğraf açıklamalarının ayrıntılı yeni versiyonu yakın zamanda test edilmek üzere sunulacak. Instagram ise bu özelliği daha erken alabilir. Geliştiricilerin odaklandığı bir başka şey de açıklamaları son derece basit tutmaktır. Böylece açıklamalar hem Facebook hem de Instagram’ın desteklediği diğer dillere kolayca çevrilebilecek.

Ayşenur Köprülü

Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik öğrencisidir. Gazeteciliğe ve yazı yazmaya olan tutkusu Teknotomy aracılığıyla bilim ve teknoloji alanında birleşiyor. Tutkusunu ve ilgi alanlarını birleştirip hayatının sonraki dönemlerinde daha başarılı olmak istiyor.

İlişkili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu