Güncel

Facebook GIF Pazarını Ele Geçirmekle Suçlanıyor

Giphy, Alex Chung ve Jace Cooke tarafından 2013 yılının Şubat ayında kurulan bir Amerikan çevrimiçi arama motorudur. Kullanıcılarının kısa döngülü, sesi olmayan videoları aramalarına ve arkadaşlarıyla paylaşmalarına olanak tanıyan bir platformdur. Bu kısa döngü videoları, animasyonlu GIF dosyalarına benzer. Giphy, Facebook tarafından 2020 yılının Mayıs ayında 300 veya 400 milyon dolar değerinde satın alındı ve şimdi Facebook GIF pazarını ele geçirmekle suçlanıyor.

Facebook GIF Pazarı
Facebook GIF Pazarını Ele Geçirmekle Neden Suçlanıyor?

Facebook GIF Pazarını Gerçekten Ele Geçirdi Mi?

Giphy’nin Facebook’un şimdiye kadarki en büyük anlaşması olduğu söyleniyor. İngiltere’nin Rekabet ve Piyasa Kurumu(CMA), Facebook’u Giphy’yi satın alarak GIF’lerin çoğunu devralmakla suçluyor. Facebook’un Giphy’yi tamamen satın almasından sonraki rekabet neredeyse bitti.

Facebook bu anlaşmayı yaptığında, İngiltere ve Avustralya’daki her iki taraf da bu anlaşmayı onaylamadıklarını gösterdi çünkü rakipleri satın almak piyasadaki rekabeti neredeyse öldürüyor ve bu anlaşma nedeniyle Facebook geçen yıl Amerika Birleşik Devletleri’nden iki büyük antitröst davasıyla karşı karşıya kaldı.

Giphy, her gün milyonlarca insana yaklaşık 10 milyar GIF sağlayan ve dünyanın en büyük ikinci arama motoru olduğunu iddia eden bir arama motorudur. Giphy ayrıca Google gibi büyük teknoloji şirketleriyle rekabet etme girişiminde bulundu. Giphy’nin kurucusu Alex Chung, New Atlas’a verdiği bir röportajda, Giphy’nin tüm amacının, bilgi kategorisinde değil, insanların duygularını ifade edebilecekleri ve kendi kültürlerini tanımlayabilecekleri şekillerde arama motoru pazarında devrim yapıp yapamayacaklarını görmek olduğunu söyledi.

CMA, Giphy’nin dijital reklamcılığını genişletmek için yakında daha az motivasyona ve kaynağa sahip olacağını ve daha sonra Facebook’un konumunu ve gücünü riske atmamak için rakip platformlarla etkileşim gücünü artıracağını düşünüyor. Bu Giphy ve Facebook anlaşmasına birkaç muhalefet olduğunda, bu teknoloji devlerinin ikisi de diğer ağların normal GIF arzlarını alacağına dair güvence verdi, ancak Mayıs ayından beri Giphy GIF’lerini diğer yeni ağlara sağlamadı.

Anlaşma yapıldığında ve diğer ağlar GIF tedariki konusunda endişelendiğinde, Signal ve Telegram gibi sosyal medya platformları, böyle bir durum ortaya çıkarsa, hizmetlerine izin vermemek için uygulanacak başka önleyici tedbirler bulacaklarını söyledi. CMA, Facebook’a bir son tarih verdi ve Facebook GIF ile ilgili olarak bu süre içinde yanıt vermezse, bu iddia edilen tekel üzerinde tam bir soruşturma başlatacak.

Kaynak
Facebook is being accused of taking over most of the GIFs market through its deal with Giphy

Ayşenur Köprülü

Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik öğrencisidir. Gazeteciliğe ve yazı yazmaya olan tutkusu Teknotomy aracılığıyla bilim ve teknoloji alanında birleşiyor. Tutkusunu ve ilgi alanlarını birleştirip hayatının sonraki dönemlerinde daha başarılı olmak istiyor.

İlişkili Makaleler

Bir yanıt yazın

Bunu da Gör
Kapalı
Başa dön tuşu