Güncel

Facebook Gizlilik Politikası Değişebilir

Facebook gizlilik politikasının kullanıcıların lehine bir şekilde değişebileceğinin sinyalini verdi. Bir şirket olarak Facebook’un kullanıcılarının mahremiyetine ne kadar az değer verdiği biliniyor. Bununla birlikte, şirket üzerinde kamuoyu baskısı oluşturulduktan sonra sosyal medya platformunun genel merkezindeki üst düzey yönetim, şirket politikasını değiştirmeye ve genel olarak çok daha olumlu bir yönde hedeflemeye çalışıyor. Bu, kullanıcı gizliliğine daha fazla vurgu yapılacağını belirten bir nota dayanmaktadır.

Facebook Gizlilik Politikasını Değiştirebilir
Facebook Gizlilik Politikasını Değiştirebilir

Bu not Facebook Başkan Yardımcısı Andrew Bosworth’tan geldi. Açık bir şekilde Facebook’un geçmişteki karanlık uygulamalarına atıfta bulunurken, tüm bunların gelecekte değişmesi gerektiğini de kabul etti. Notun adı ” The Big Shift” ve bu, Facebook’un yollarını değiştirmeye çalıştığının en büyük göstergesi olabilir. Belki de en uygun şekilde, not, Facebook’un başlangıçta ürünü nasıl ilk sıraya koyduğuna değiniyordu, ancak şimdi kullanıcı gizliliği şirketin ilerleyen ana odak noktası olacak.

Facebook Gizlilik Politikası Değişmeli Midir?

Geçtiğimiz yıl Facebook’a pek nazik davranmadı. Sürekli yasal sorunların yanı sıra Facebook uygulamalarına karşı giderek artan bir halk tepkisi nedeniyle, şirket yöneticileri durumun hızla savunulamaz hale geldiğini fark etti. Bosworth 15 yıldır Facebook’ta, yani bu sosyal medya platformunun bugünkü haline nasıl geldiğini gördü. Bu da onun güven düzeyi açısından nasıl biraz daha sürdürülebilir politikalar getirilebileceğini anlayan, çözebilecek nadir kişilerden biri olduğu anlamına geliyor.

Şimdi, üst düzey bir Facebook yöneticisinin böyle bir şey söylemesi, kesinlikle önemli olsa da, hiçbir şekilde Facebook’un gidişatını gerçekten değişeceğinin bir göstergesi değildir. Bosworth, bir süredir şirketin uygulamalarına karşı özel olarak tartışıyor. Ancak bu tartışmalar Facebook’un yöntemlerini henüz değiştirmeyi başaramadı.

Tüm bunların söylendiği ve artık yoldan çekildiği için bu notun, Bosworth’un konuyla ilgili gönderdiği en halka açık mesaj olduğuna dikkat etmek önemlidir. Bu, Mark Zuckerberg’e bunun gibi bir şeyin ne kadar önemli olabileceğini gösterme potansiyeline sahip olabilecek türden bir şey olduğu için onu daha önemli hale getiriyor. Geçtiğimiz günlerde Facebook bünyesinde yer alan WhatsApp gizlilik politikası ile ilgili de geri adım atıldı.

Ayşenur Köprülü

Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik öğrencisidir. Gazeteciliğe ve yazı yazmaya olan tutkusu Teknotomy aracılığıyla bilim ve teknoloji alanında birleşiyor. Tutkusunu ve ilgi alanlarını birleştirip hayatının sonraki dönemlerinde daha başarılı olmak istiyor.

İlişkili Makaleler

Bir yanıt yazın

Bunu da Gör
Kapalı
Başa dön tuşu