Güncel

Facebook Haber Akışı’nda Politik İçeriği Alt Sıralara İndirmeyi Test Edecek

Yıllarca ürünlerini etkileşim için optimize ettikten sonra şimdi maliyet ne olursa olsun, Facebook Haber Akışı için siyasi içeriğin yayılımını azaltmaya odaklanan değişiklikleri test edeceğini duyurdu. Şirket, bu testlerin geçici olacağını, insanların küçük bir yüzdesini etkileyeceğini ve sadece ABD, Kanada, Brezilya ve Endonezya gibi belirli ülkelerde yürütüleceğini belirtti.

Facebook Haber Akışı testlerinin amacını, gelecekte hangi yaklaşımı benimseyebileceğine karar vermek için akıştaki siyasi içeriği, farklı belirteçler kullanarak sıralamanın çeşitli yollarını keşfetmek olarak açıklıyor. Ayrıca, CDC ve WHO gibi yetkili sağlık kuruluşlarının yanı sıra ulusal, bölgesel sağlık kurumları ve resmi devlet kurumları tarafından alınan COVID-19 bilgilerinin, bu testler sırasında Haber Akışı’nda alt sıraya konulmaktan muaf tutulacağını belirtiyor.

Facebook haber akışı
Facebook Birçok Siyasi Huzursuzluğu Şiddetlendirmekle Suçlanıyor

Facebook’un böyle bir test yapacağını duyurması, kulağa garip geliyor. Çünkü büyük ölçekli herhangi bir değişiklik meydana geldiğinde bu açıklama bir tür suçluluk kabulü olarak sayılacaktır. Şüphesiz Facebook’un çok büyük değişiklikler yapma kapasitesine sahip olduğunu biliyoruz. Yayıncı içeriğini alt sıraya koymak istediğinde bir dizi medya işletmesini yok etmişti. Daha önceki yıllarda da düşük kaliteli sitelere, clickbait ve spam sayfalara karşı sert önlemler almıştı.

Facebook Haber Akışı Tartışmalara Neden Oluyor

Facebook Haber Akışı testlerinin haberi, insanların sosyal medyanın etkisini sorguladığı bir zamanda geliyor. Sayısı her geçen gün artan sosyal medya kullanıcısı, artık teknoloji platformlarının insanları radikalleştirmede rol oynadığına inanıyor. Çünkü algoritmalar, insanları sosyal medya balonlarına hapsediyor. Bu şekilde tehlikeli konuşma ve yanlış bilgilerin viral hale gelmesine izin vererek dünyanın dengesiz görüşlerine teşvik edebiliyor.

Bu hafta Axios tarafından bildirilen bir ankette, Amerikalıların çoğu artık sosyal medyanın radikalleştiğine inandıklarını ve yüzde 74’ü yanlış bilginin çok ciddi bir sorun olduğunu söyledi. Rapora göre, yüzde 76’sı kısmen de olsa sosyal medyanın, Trump destekçilerinin başlattığı Capitol isyanından sorumlu olduğuna inanıyor ve 10 kişiden 7’si ise internetteki kontrol edilmeyen aşırı davranışların sonucu olduğunu düşünüyor.

Bu arada, Pew Araştırma Merkezi’nden yapılan bir araştırmaya göre, Amerikalıların üçte biri haberlerini düzenli olarak Facebook’tan alıyor. Bu da takipçilerin uçuk yayıncılardan daha uç bakış açıları okudukları anlamına geliyor. Facebook dünyanın başka yerlerinde, Endonezya’daki ölümcül isyanlar, Myanmar’daki soykırım ve seçimler sırasında Brezilya’da yanlış bilgilerin yayılması gibi birçok siyasi huzursuzluğu şiddetlendirmekle suçlanıyor.

Ancak Facebook Haber Akışı’nın, siyasi içeriklerin küçük bir kısmı olduğunu savunuyor. Bu savunma, dünyanın durumu için suçu saptırma çabası olarak görülüyor. Facebook Haber Akışı testleri, kullanıcılara deneyimleri hakkında soru sorulan bir anket şeklinde de yürütülebilir. Çünkü Facebook’un hangi yaklaşımı benimseyeceğine karar vermek için kullanıcıların geri bildirimine ihtiyacı var.

Kaynak
Facebook to test downranking political content in News Feed

Semanur Karaca

Bilim ve sanata büyük ilgi duyuyor. Sanat, sağlık, bilim ve teknoloji okumaları yapmaktan hoşlanıyor ve öğrendiklerini paylaşmak için Teknotomy'de yazıyor.

İlişkili Makaleler

Bir yanıt yazın

Bunu da Gör
Kapalı
Başa dön tuşu