Güncel

Facebook Haksız Rekabet ile Suçlanıyor

Amerika Birleşik Devletleri Federal Ticaret Komisyonu (FTC), birçok eyaletle birlikte Facebook’a antitröst dava açmaya hazırlanıyor. Rekabet yasaları da olarak adlandırılan antitröst yasalarına göre Facebook haksız rekabet suçlanıyor. Bunun sebebi de Facebook’un Messenger, Instagram ve WhatsApp’ı satın almasından kaynaklanıyor.

Facebook Haksız Rekabet ile Suçlanıyor
Facebook Haksız Rekabet ile Suçlanıyor

Facebook Haksız Rekabet ile Neden Suçlanıyor?

Sosyal medya platformlarının artmasıyla popülaritesini kaybetmeye başlayan Facebook, diğer sosyal medya platformlarını satın alarak marka değerini korumaya çalışıyor. ABD Federal Ticaret Komisyonu’nun antitröst yasalarına göreyse bu durum tekelcilik ve rekabeti imkansız hale getirmek şeklinde adlandırılıyor.

New York Başsavcılığının başka eyaletlerle birlikte Facebook’a karşı başlatmış olduğu soruşturmanın ardından dava açıldı. Haksız rekabet ile suçlanan Facebook’un bölünmesi istendi.

Fedarel Ticaret Komisyonu, Facebook’un Instagram ve WhatsApp dahil olmak üzere şirketin varlıklarını elden çıkarmasını talep ediyor. Eyalet davasına göre Facebook’un gelecekte belli bir miktar ve onun üzerindeki meblağlardaki satın alma işlemleri için eyalet yetkililerini bilgilendirmesini gerektirecek bir mahkeme emri çıkarılması isteniyor. Rekabet Kurulu tarafından daha önce Google’da haksız rekabet ile suçlandı ve şirkete idari para cezası verildi.

Facebook ile ilgili daha fazla gelişmeyi takip etmek için buraya tıklayınız.

Ayşenur Köprülü

Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik öğrencisidir. Gazeteciliğe ve yazı yazmaya olan tutkusu Teknotomy aracılığıyla bilim ve teknoloji alanında birleşiyor. Tutkusunu ve ilgi alanlarını birleştirip hayatının sonraki dönemlerinde daha başarılı olmak istiyor.

İlişkili Makaleler

Bir yanıt yazın

Bunu da Gör
Kapalı
Başa dön tuşu