Güncel

Facebook İklim Değişikliği Konusunda Yanlış Bilginin Önüne Geçecek

Eleştirmenler, epey bir süredir Facebook’a özel bir vurgu yaparak yanlış bilgilerin sosyal medyada yayılmasından bahsediyorlar. Bu sorunun, insanların virüsün gerçek olmadığına inanmasına veya varsayımına neden olabilecek potansiyel olarak sonuçlanabilecek türden bir şey olması nedeniyle, yalnızca devam eden salgın sırasında ortaya çıkmaya başladığını belirtmek önemlidir. hastalık için aşıların ya etkisiz ya da belki de tehlikeli olduğu.

Facebook İklim Değişikliği
Facebook İklim Değişikliği Konusunda Yanlış Bilginin Önüne Geçecek

Bu sorun dışarıdaki hemen hemen herkes tarafından anlaşılmaya başlasa da, Facebook sosyal medya platformunda gerçeklerden uzak bir şekilde tartışılmaya meyilli olan sadece Covid değil. Düz dünya komplo teorilerinden diğer çeşitli teorilere kadar her şey platformda da gelişiyor ve belki de bunların en zarar verici olanı iklim değişikliğinin reddedilmesiyle ilgili. Bu, esasen, iklim değişikliğinin gerçekte gerçekleşmediğini öne süren insanları içerir ve onlara göre bunun neden doğru olduğuna dair giderek daha tuhaf nedenler sunar.

Uzmanların çoğu, iklim değişikliğinin, hepimizin üzerinde yaşadığımız gezegenin karşı karşıya olduğu en büyük uzun vadeli tehdit olduğu konusunda hemfikirdir, bu nedenle Facebook’un bununla ilgili yanlış bilgileri çökertmeye başlayacağını bilmek yüreklendirici. Bu, Elizabeth Warren liderliğindeki bir grup ABD senatörü tarafından Facebook’a gönderilen bir mektupla ortaya çıktı. In Bu mektupla, senatörler çoğu bilim adamları deneyin ve biz sahip olabilir ne kadar zaman hem de yapıldığını ne kadar zarar ölçmek için kullanılan iklim değişikliği modellerini kötülenmesini hangi Washington Examiner tarafından 2019 yılında Facebook’ta yayınlanmıştır olmuştu bir makale saydı bu hasar geri döndürülemez hale gelmeden önce.

Facebook başlangıçta makaleyi kaldırmak konusunda tereddüt etti. Ona “yanlış” bir etiket verirken, bu etiket daha sonra bir op-ed olarak işaretlenmesinin arkasındaki gerekçeyle kaldırıldı. Facebook, görünüşte bir tür ifade özgürlüğü ihlali olduğu için op-ed’lerin kaldırılamayacağını veya etiketlenemeyeceğini iddia ediyor. Uluslararası kuruluşlar tarafından daha fazla baskı uygulandı ve Facebook’un çoğunlukla seçimler gibi kısa vadeli konulara odaklanan Facebook kriterlerini karşılamayan uzun vadeli bir sorun olması nedeniyle Facebook’un iklim değişikliğini inkar etme girişimleri sorun değil gibi görünmeye başladı. .

Geçen yıldan itibaren sosyal medya platformu, platformdaki iklim değişikliği reddine daha yakından bakmaya başladı. Uzmanlar getirildi ve bir bilgi merkezi oluşturuldu. Bu bilgi merkezi, kullanıcıların bakabileceği iklim değişikliği hakkında ayrıntılar içerir, ancak bu doğru yönde atılmış bir adım olsa da, sorun için hiçbir şekilde tam bir düzeltme değildir. Facebook, büyük sorunlara yara bandı çözümleri uygulamakla ünlüdür ve eğer bu sadece bunun başka bir örneğiyse, o zaman eleştiri zaman geçtikçe artacaktır.

Yine de bazıları, Facebook’un en azından sorunu kabul ettiğini ve bu da bir noktada daha iyi düzeltmelerin gelebileceğini gösteriyor. Bu ciddi değişikliklerin geç değil, daha erken gelmesini umabiliriz, aksi takdirde pek bir faydası olmaz.

Kaynak
Facebook Starts Cracking Down on Climate Change Misinformation

Ayşenur Köprülü

Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik öğrencisidir. Gazeteciliğe ve yazı yazmaya olan tutkusu Teknotomy aracılığıyla bilim ve teknoloji alanında birleşiyor. Tutkusunu ve ilgi alanlarını birleştirip hayatının sonraki dönemlerinde daha başarılı olmak istiyor.

İlişkili Makaleler

Bir yanıt yazın

Bunu da Gör
Kapalı
Başa dön tuşu