Dijital Pazarlama

Facebook Mağazası Kullanıma Sunuldu!

Facebook Mağazası Kanada ve İngiltere’de kullanıma sunuldu. Facebook 22 Şubat 2021 tarihinde yaptığı duyuru ile uygulamasında insanların alışveriş yapabileceği yeni bir yeri duyurdu. COVID-19 salgının e-ticarete geçişi hızlandırmasından dolayı artık birçok insan alışverişlerini online olarak gerçekleştiriyor. Bundan dolayı satıcılar kendilerine çevrimiçi pazaryeri arayışına girdi. Facebook’ta kendi pazaryerini, satıcılar ve müşteriler için daha kullanışlı bir hale getirerek Facebook Mağazası’nı kullanıma açtı.

Facebook Mağazası
Facebook Mağazası

Facebook Mağazası Nedir?

İlk olarak 25 Ağustos 2020 tarihinde tanıtılan Facebook Mağazası, Amerika Birleşik Devletleri’nde bulunan işletmeleri ve içerik oluşturucuları kapsadı. Yine aynı bölgede Mağazalar’ı uygun olan bütün işletmeler için kullanılabilir hale getirme çalışmaları yürütüldü. Facebook Mağazası, insanların sevdikleri işletmelerin ürünlerini bulmayı, yeni ürünler keşfetmeyi ve alışveriş yapmayı daha kolay hale getirir.

Mağazalar, işletmelerin-müşterilerin hem Facebook hem de Instagram’da erişebilecekleri tek bir çevrimiçi mağaza kurmalarını kolaylaştırır.

Facebook

Facebook’un Mağaza için sunduğu özellikler, işletmelere dijital vitrinlerinin görünümü üzerinde daha fazla kontrol sağlıyor ve çeşitli koleksiyonlar oluşturmayı daha kolay bir hale getiriyor. Facebook işletmelere;

  • Mağazalarda tekli ürünleri veya ürün gruplarını öne çıkarmak için tasarım düzenleri
  • Koleksiyonların tasarlandıkları gibi gerçek zamanlı önizlemesi
  • Yeni satıcılar için otomatik olarak Mağaza oluşturma
  • Commerce Manager’da sonuçları ölçmek için içgörüler

gibi özellikler sunuyor.

Bütün bu özelliklere ek olarak, Facebook, Canlı Alışveriş ile insanların gerçek zamanlı alışveriş yapmasına olanak sağlamak için çalışmalarını sürdürüyor. Facebook ve Instagram’da test edilen özellik Facebook Live Shopping, işletmelerin mağazalarından ürünleri kapsayan canlı bir deneyimi kolayca kurmalarına sağlayarak doğrudan videodan satış yapmalarına yardımcı olacak özellikler içeriyor. Instagram Canlı Alışveriş ise ABD’de ödeme özelliğini kullanan tüm işletmeler ve içerik oluşturucular tarafından kullanılabiliyor.

Kaynak
Making It Easier to Shop and Sell on Our Apps

Ayşenur Köprülü

Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik öğrencisidir. Gazeteciliğe ve yazı yazmaya olan tutkusu Teknotomy aracılığıyla bilim ve teknoloji alanında birleşiyor. Tutkusunu ve ilgi alanlarını birleştirip hayatının sonraki dönemlerinde daha başarılı olmak istiyor.

İlişkili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu