Güncel

Facebook Ödeme Ekranı Bu Şekilde Geliyor

RTÜK’ün sosyal medya yasası olarak işleme koyduğu yasal düzenlemede 1. ve 2. yaptırım kararları geçtiğimiz sene uygulanmıştı. 2021’in gelmesi ile beraberde 3. yaptırım kararı devreye girdi. Devreye giren 3. kararın henüz temsilcilik açmamış olan Facebook ve Instagram’ı etkilediği bildirildi.

Facebook Ödeme Ekranı Bu Şekilde Geliyor
Facebook Ödeme Ekranı Bu Şekilde Geliyor

3. Yaptırım Kararı Yürürlüğe Girdi

Sosyal medya yasasının ilk yaptırım kararı 10 milyon TL ‘idi . 2. kararda ise şirketler 30 milyon TL ceza ödemek zorunda bırakılmıştı. Geçtiğimiz günlerde ise 3. yaptırım kararı devreye girdi. Bu karar ile birlikte temsilciliği bulunmayan şirketlere reklam durdurma cezası geldiği belirtiliyor. Bu karar ile birlikte Facebook veya Instagram’da sponsorlu içerik üretmek isteyen kullanıcılar ödeme yöntemi devre dışı bırakıldığı için bu servise ulaşamıyor. Buna ek olarak Facebook ödeme ekranı yukarıda belirtildiği gibi gözüküyor.

Gelen iki yaptırım sonrası YouTube, Netflix ve Spotify şirketleri ülkemizde temsilcilik açacaklarını açıklamışlardı. Hal böyle olunca da ülkemiz verilen cezada indirime gitmiş şirketlere sadece 10 milyon TL’lik bir ceza ile karşı karşıya bırakmıştı.

Yakın zamanda Facebook’un da temsilcilik açması beklenirken açmamaları durumunda platformlara uygulanan bant genişliğinin nisanda % 50 Mayıs’ta ise yüzde 90 azaltılabileceği söyleniyor.

Yaşanan olaylardan veya haberlerden anında haberdar olmak için Teknotomy güncel bölümünü ziyaret edebilirsiniz.

Berkay Yıldız

Bilgisayar mühendisliği 1.sınıf öğrencisidir. Teknolojiye ilgi duyuyor ve insanları bu konuda bilgilendirmeyi seviyor.

İlişkili Makaleler

Bir yanıt yazın

Bunu da Gör
Kapalı
Başa dön tuşu