Güncel

Facebook Reklam Boykotunun Sonuçları

Facebook reklam boykotunun sonuçlar belli oldu.Reklam, yalnızca tüm sosyal medya platformları için değil, ürünlerini her ay bir milyar kullanıcı tarafından görüldüğü büyük bir platformda tanıtan şirketler için de en önemli gelir kaynağıdır. Dolayısıyla sosyal medya platformlarının hiçbiri bu markaları kaybetmek istemez. Ayrıca şirketler de bu platformları boykot etmek istemez.

Facebook Reklam Boykotu
Facebook Reklam Boykotu

Facebook, dünya çapında çok geniş bir marka listesine sahip bulunuyor. Ancak Facebook, COVID-19 hakkındaki yanlış bilgiler ve nefret söylemi nedeniyle geçen yıl itibarını kaybetti. Sosyal medyada geçen yıl boykot sırasında, sosyal medya platformuna en büyük gelir kaynağı sağlayan birçok büyük marka Facebook reklamlarına önem vermemeye başladı. Bu nedenle Facebook, bir rapora göre şirketlerin bu boykotu sonucunda gelirinin bir kısmını kaybetti. Ancak bu durumun Facebook’un iyi niyetine çok fazla zarar vermediği tespit edildi.

Facebook Reklam Boykotuna Rağmen Zarar Etmedi

Forrester tarafından yapılan son araştırmada (MD’ye göre), Facebook’un kontrol edemediği yanlış bilgilendirme ve nefret söylemi nedeniyle Facebook reklamlarının boykot edilmesinde yaklaşık 43 tanınmış şirketin rol aldığı tespit edildi. Ancak, sosyal medyadaki boykot sonucunda ara mali tabloları bir önceki çeyreğe göre karşılaştırıldığında gelirleri azalan, sadece yedi şirket vardı.

Boykotta yer alan ünlü şirketlerin isimleri Adidas ve Birchbox, Best buy ve Clorox’du. Facebook reklam boykotu, dev sosyal medya platformuna ve dünyanın en büyük dijital reklam platformuna güçlü baskı yapmaya çalışan sivil haklar grubu tarafından yönetildi. Ana sloganları Facebook’tan üretilen nefret söylemi ve sahte bilgilerdi.

Geçen yılki raporda, tüm reklamların yaklaşık yüzde 60’ı Facebook ve Google tarafından kontrol ediliyor. Bir tahmine göre Facebook, büyük markalara reklam satarak yaklaşık 70 milyar dolar kazanıyor. Üstelik Facebook ve Google’dan reklam satın almak, büyük e-ticaret oyuncuları için uygun maliyetli hale geldi.

Ayşenur Köprülü

Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik öğrencisidir. Gazeteciliğe ve yazı yazmaya olan tutkusu Teknotomy aracılığıyla bilim ve teknoloji alanında birleşiyor. Tutkusunu ve ilgi alanlarını birleştirip hayatının sonraki dönemlerinde daha başarılı olmak istiyor.

İlişkili Makaleler

Bir yanıt yazın

Bunu da Gör
Kapalı
Başa dön tuşu