Güncel

Facebook’tan Şeffaflık Raporu

Dönem dönem halka açık bir şekilde Şeffaflık Raporu yayınlayan Facebook, 2020 yılının ilk yarısını kapsayan raporu yayınladı. Facebook’un yayınladığı Şeffaflık Raporu’na göre içinde bulunulan 2020 yılının ilk yarısındaki şirket kullanıcı verilerine göre 173 bin 592 devlet talebi alındı. Bu sayı, 2019 yılının ikinci yarısına göre yüzde 23’lük bir artış gösterdi.

Şeffaflık Raporuna göre Durumlar Nasıl?

Şeffalık Raporu ABD 1. Sırada
Şeffalık Raporu’na Göre En Çok Veri Talebi ABD’den

Kullanıcı verilerine yönelik devlet talebi bir önceki yarıyıla göre yüzde 20’lik artışıyla en çok Amerika Birleşik Devletleri kaynaklı görünüyor. Amerika Birleşik Devletleri’ni ise sırayla Hindistan, Almanya, Fransa ve Birleşik Krallık takip ediyor.

Şeffalık Raporu Türkiye
Facebook Şeffaflık Raporuna Göre Türkiye

Yayınlanan rapora göre Türkiye’de kullanıcı verilerine yönelik talebini artırmış görünüyor. Bir önceki yarıyılda Facebook’tan istenen kullanıcı veri talebi 4 bin 306’yken yeni rapora göre yüzde 43’lük bir artışla 6 bin 171 veri talep edilmiş.

Şeffaflık Raporu'na Göre Kısıtlamalar
Kısıtlamalar

Yayınlanan raporda hangi ülkenin Facebook ürünlerine erişimi ne kadar süre ile kısıtladığını da yer veriliyor. Rapora göre listenin başını 38 hafta 3 gün 29 saat ile Hindistan çekiyor. Hindistan’ı Myanmar, Etiyopya, Vietnam ve Irak takip ediyor. Şirketin paylaştığı verilere göre Türkiye 2020 yılının ilk yarısında toplam 11 saat Facebook ürünlerine erişimi kısıtlamış görünüyor.

Facebook’un paylaştığı Şeffaflık Raporu’nu daha detaylı incelemek için bu bağlantıya tıklayabilirsiniz.

Ayşenur Köprülü

Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik öğrencisidir. Gazeteciliğe ve yazı yazmaya olan tutkusu Teknotomy aracılığıyla bilim ve teknoloji alanında birleşiyor. Tutkusunu ve ilgi alanlarını birleştirip hayatının sonraki dönemlerinde daha başarılı olmak istiyor.

İlişkili Makaleler

Bir yanıt yazın

Bunu da Gör
Kapalı
Başa dön tuşu