Güncel

Facebook, Sosyal Medya Yasasını Reddetti

Geçtiğimiz günlerde sansüre yönelik eleştirilerin ortasında kalmasına rağmen yürürlüğe giren sosyal medya yasası ile yurtdışı kaynaklı sosyal ağlara Türkiye’de temsilcilik bulundurma zorunluluğu getirilmişti. Bu zorunluluğun yanı sıra bir dizi kısıtlamayı da beraberinde getiren bu yasaya uymayanlar için bant genişliklerinin azaltılması gibi çeşitli yaptırımlar yapılacağı belirtilmişti. Ayrıca sosyal medya yasası ile sosyal medya kullanıcılarının haklarını korumak adına, kullanıcıların temsilciliklere şikâyette bulunabileceği ve temsilciliklerin bu şikayetlere en geç 48 saat içinde cevap vermesi zorunluluğu da getirilmişti.

Facebook Sosyal Medya Yasasını Reddetti
Siber Haklar Aktivisti Tweet Attı

Siber haklar aktivisti Yaman Akdeniz Facebook’un yasa ile ilgili aldığı kararı Twitter hesabından duyurdu. Attığı tweetde Facebook’un Türkiye’nin yeni sosyal medya yasası ile ilişkili olan temsilcilik kararına katılmadığını ve bu kararın hükümetin sosyal ağlar ile ilgili planına büyük bir darbe olacağını söyledi. Ayrıca Akdeniz, Facebook’un Türkiye’de yasal temsilci atamama kararının Twitter’ı da etkilemesi gerektiğini de belirtti.

Ayşenur Köprülü

Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik öğrencisidir. Gazeteciliğe ve yazı yazmaya olan tutkusu Teknotomy aracılığıyla bilim ve teknoloji alanında birleşiyor. Tutkusunu ve ilgi alanlarını birleştirip hayatının sonraki dönemlerinde daha başarılı olmak istiyor.

İlişkili Makaleler

Bir yanıt yazın

Bunu da Gör
Kapalı
Başa dön tuşu