Güncel

Facebook Tizen ile Olan Bağını Kopardı

Sosyal medya uygulamalarının liderlerinden biri olan Facebook açık kaynaklı kod iletişim sistemi olan Tizen’i artık desteklemeyeceğini açıkladı. Yani artık Tizen kullanan cihazlar Facebook’un sahip olduğu uygulamaları indiremeyecek. Bu uygulamalar arasında Facebook, Messenger, Instagram ve Whastsapp da bulunuyor.

Facebook
Facebook Tizen ile Bağını Koparıyor

Facebook bu dört lider uygulamayı Tizen Store’dan kaldırdığını açıkladı. Yani artık Tizen kullanan cihaz sahipleri bu uygulamaları kullanamayacak. Facebook Tizenle olan bağlantısını koparacağını Haziran’dan beri söylüyordu. Tizen topluluk sayfası yakın zamanda kullanıma kapanmıştı. Ayrıca topluluk uygulaması da sonlandırıldı. Yani yaşanan olaylar sürpriz olmadı. Günümüz de Tizen kullanan cihaz sayısı zaten oldukça az.

Tizen Store Lideri Whatsapp’tı

Tizen Store’a eklendiğinden beri kullanıcıların en çok kullandığı uygulama olmayı başarmıştı. Bu durumun en büyük nedeni ise Tizen Store’de bulunan tek anlık mesajlaşma uygulamasının Whatsapp olmasıydı. Yani bu cihazı kullanan kişilerin başka insanlarla iletişim kurmaları için başka seçenekleri yoktu. Hal böyle olunca da Whatsapp en çok indirilen uygulama haline geldi.

Whatsapp
Whatsapp

Whatsapp’ın yanında Instagram Messenger ve Facebook da çok indirilen uygulamalar arasında yer alıyordu. Tizen kullanan cihazlarını  yıllardır üretilmediğini ve kullanıcı sayısının az olduğunun düşünürsek. Bu uygulamaların Tizen Store’dan kaldırılmasından sonra artık hiç kalmayacağını söyleyebiliriz.

Tizen Kullanan Cihazlar Hangileridir?

Tizen aslında çok destek alan bir girişimdi. Samsung Tizen’i kendi cihazlarında kullanmak için tasarlamıştı. Akıllı telefonlar, akıllı ev eşyaları, akıllı saatler gibi fakat Samsung 2017 yılının başında bu işletim sistemini yeterince verimli kullanamadığı ve gereken desteği veremediği için üretimi sonlandırmaya karar verdi. Tizen kullanan son cihazlar ise Samsung Z1, Z2, Z3 ve Z4 akıllı telefonlarıydı.

Tizen kullanan cihazlar hala gelir seviyesi düşük ve akıllı telefonlara ulaşımın zor olduğu Hindistan ve Afrika ülkeleri gibi ülkelerde oldukça popülerdi. Fakat yaşanan son gelişmelerden sonra artık Tizen işletim sistemli telefonların kullanımının kalmayacağını söylemek mümkün.   

Berkay Yıldız

Bilgisayar mühendisliği 1.sınıf öğrencisidir. Teknolojiye ilgi duyuyor ve insanları bu konuda bilgilendirmeyi seviyor.

İlişkili Makaleler

Bir yanıt yazın

Bunu da Gör
Kapalı
Başa dön tuşu