Güncel

Facebook ve Apple Karşı Karşıya

Facebook ve Apple, 2020 yılının yarısından bu yana kişiselleştirilmiş ve hedeflenmiş reklamlar konusunda fikir ayrılığı içindedir. Taraflardan hiçbiri tutumlarından geri adım atmıyor ve şimdi, savunmadaki noktasını daha da ileri götürmek için Facebook, “İyi Fikirler Bulunmayı Hak Ediyor” etiketiyle devam eden yeni bir reklam kampanyası başlatıyor. Bu reklam kampanyası, Facebook tarafından desteklenen tüm platformlarda yaklaşık on iki hafta boyunca yayınlanacak.

Facebook ve Apple
Facebook ve Apple Neden Karşı Karşıya Kaldı?

Böylece kullanıcıların bu kişiselleştirilmiş reklamların amacını ve Facebook platformunu kullanan küçük ve orta ölçekli işletmelere nasıl yardımcı olduklarını anlamaları amaçlanıyor. Şirket ayrıca, insanların bu kişiselleştirilmiş reklamların platformlarında gösterilmesine izin vererek oynadıkları önemli rolü fark etmelerini istiyor. Facebook tüm bunları, Apple’ın birçok bölgede uygulanmaya başlayan ve önümüzdeki aylarda yürürlüğe girecek olan yeni gizlilik değişiklikleri nedeniyle yapıyor.

Facebook ve Apple Neden Karşı Karşıya Kaldı?

Apple, insanların IDFA’larının reklamverenler tarafından izlenmesine izin verme veya izin vermeme yetkisine sahip olması gerektiğine inanıyor. Bu nedenle, Apple’ın yeni politikaları, reklamverenlerin veya IDFA’nın kimliğinin gizli tutulmasını ve yalnızca kullanıcı izin verdiğinde izlenmesini sağlıyor. Bu noktada sorun şu ki, birçok kişi kişiselleştirilmiş reklamları görmemeyi otomatik olarak seçecek. Bu durumda Facebook’un ve bu platformu reklamları için kullanan tüm küçük işletmelerin korkmasına sebep oluyor.

Facebook, COVID-19 salgınının tüm bu küçük ve orta ölçekli işletmeleri olumsuz etkilediğini söylüyor. Apple, yeni gizlilik politikalarını uygulayarak bunlara daha fazla zarar verecek. Ayrıca, kişiselleştirilmiş reklam hedefleme, Facebook için önemli bir gelir sağlayan kaynaktır. Gazetelerde reklam yayınlamaktan Apple’ın inatçılığına karşı bir kargaşa yaratmaya kadar, Facebook şimdi bu yeni reklam kampanyasıyla genel halkı da olaya dahil etmeye çalışıyor.

Facebook Reklamlarıyla Halkı Yanına Çekmeyi Amaçlıyor
Facebook ve Apple Reklamlarıyla Halkı Yanına Çekmeyi Amaçlıyor

Bu kampanya, küçük işletmeleri desteklemek için televizyonda, radyoda ve tüm basılı ve dijital medyada gösterilecek. Facebook Pazarlama Müdürü Andrew Stirk’e göre, yapılan anketler sonucunda KOBİ’lerin yüzde 47’sinden fazlasının önümüzdeki birkaç ay içinde tamamen iflas etmekten korkuyor. Ne yazık ki, Apple’ın yeni politikası bu KOBİ’lerin kıyametini daha da hızlandıracak.

Bu reklam kampanyası aracılığıyla Facebook, insanların kişiselleştirilmiş pazarlama yoluyla bu KOBİ’lere nasıl yardım ettiklerini ve desteklediklerini anlamalarına yardımcı olmaya çalışıyor. Çünkü insanlara, kişiselleştirilmiş reklamlar için olmasa da görünmeyen ve keşfedilmemiş olan parlak insanlar tarafından çok sayıda harika fikir bulmalarına yardımcı oluyor. Bu kampanya süresince KOBİ’ler Instagram ve Facebook’ta #DeserveToBeFound hashtag’i ile paylaşım yapabilecekler. Ayrıca Facebook, reklamlarını kendi platformunda barındırmaları için Ağustos 2021’e kadar bu KOBİ’lere indirim yapacak.

Kaynak
Facebook begins a new ad campaign to push its defenses further forward against Apple’s new privacy changes

Ayşenur Köprülü

Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik öğrencisidir. Gazeteciliğe ve yazı yazmaya olan tutkusu Teknotomy aracılığıyla bilim ve teknoloji alanında birleşiyor. Tutkusunu ve ilgi alanlarını birleştirip hayatının sonraki dönemlerinde daha başarılı olmak istiyor.

İlişkili Makaleler

Bir yanıt yazın

Bunu da Gör
Kapalı
Başa dön tuşu