GüncelSiber

Facebook: Veri Transferi Engellenirse Faaliyetlerimizi Durdurabiliriz

Avrupa Birliği’nden ABD’ye veri transferini alakadar eden yeni kurallardan dolayı, Facebook bünyesinde bulundurduğu instagram gibi uygulamaların AB üyesi olan ülkelerdeki faaliyetlerini durdurabileceğini açıkladı.

Business Insider’ın yaptığı habere göre, Facebook 10 Eylül’de İrlanda Yüksek Mahkemesine bir şikâyet dilekçesi verdi. Facebook’un İrlanda’daki Veri Koruma Yetkilisi ve Genel Danışmanı Yvonne Cunnane’nin yazdığı dilekçede “Facebook, Veri Koruma Komiserliği (DPC) ‘nin istediği gibi, kullanıcı verilerinin ABD’ye transferinin tamamen durdurulması emrine tabi olması durumunda, müracaat sahibinin bu koşullar altında Facebook ve İnstagram hizmetlerini AB’de nasıl sunmaya devam edeceği net değil.” diyor. Ayrıca, Facebook’un Avrupa’da aylık 410 milyon aktif kullanıcısı olduğu da belirtiliyor.

Facebook Sözcüsü: Çekilme Tehdidinde Bulunmuyoruz

facebook veri transferi
Facebook

Facebook’un sunduğu dilekçedeki söylemlerinin çekilme tehdidi olarak algılanması üzerine bir Facebook sözcüsü yazılı açıklamada bulundu.

Sözcünün yapmış olduğu yazılı açıklamada, “Facebook Avrupa’dan çekilme tehdidinde bulunmuyor. İrlanda Yüksek Mahkemesi’ne sunulmuş olan belgelerde, Facebook’un birçok işletme, organizasyon ve hizmet gibi iş birliğine devam edebilmesi için veri transferine olan bağlılığına dikkat çekiyor“ dedi. Yapılan açıklamada ayrıca içinde bulunduğumuz pandemi döneminde Covid-19 krizinden toparlanma yolları aranıyorken, AB’de veri transferi tabanlı işletmelerin gelişmesine ve bu durumun ekonomiye zarar vereceği belirtiliyor.

Ayrıca Facebook sunmuş olduğu dilekçede, Veri Koruma Komiserliği’nin kendileri dışında hiçbir ABD merkezli teknoloji şirketini hedef almadığını dolayısıyla adil olmayan bir muameleye maruz kaldıklarından da şikâyet ediyor.

Ayşenur Köprülü

Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik öğrencisidir. Gazeteciliğe ve yazı yazmaya olan tutkusu Teknotomy aracılığıyla bilim ve teknoloji alanında birleşiyor. Tutkusunu ve ilgi alanlarını birleştirip hayatının sonraki dönemlerinde daha başarılı olmak istiyor.

İlişkili Makaleler

Bir yanıt yazın

Bunu da Gör
Kapalı
Başa dön tuşu