Siber

533 Milyon Facebook Kullanıcısının Verileri Sızdırıldı!

Facebook verileri çalındı mı? Cumartesi günü düşük seviyeli bir bilgisayar korsanlığı forumunda, 533 milyon Facebook kullanıcısının verileri ücretsiz bir şekilde çevrimiçi olarak yayınlandı. Açıklanan veriler, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki 32 milyondan fazla kullanıcının, Birleşik Krallık’taki 11 milyon kullanıcının bilgileri dahil olmak üzere 106 ülkeden 533 milyondan fazla Facebook kullanıcısının kişisel bilgilerini içeriyor.

Facebook Verileri Çalındı
Facebook Verileri Çalındı Mı?

Facebook Verileri Çalındı!

Yayınlanan kişisel bilgiler içinde kullanıcıların, telefon numaraları, tam adları, konum bilgileri, doğum tarihleri ve e-posta adresleri gibi bilgiler yer alıyor. Business Insider’ın aktardığı habere göre, Facebook kullanıcılarının telefon numaralarının yer aldığı veri setinde listelenen kimliklerle eşleştirilerek birkaç kayıt doğrulandı. Bir kullanıcının telefon numarasını kısmen ortaya çıkarmak için kullanılabilen Facebook’un şifre sıfırlama özelliğindeki veri setiyle e-posta adresleri de test edilerek kayıtlar doğrulandı.

Bir Facebook sözcüsü Insider’a, 2019 yılında yamalanan bir güvenlik açığından dolayı verilerin sızdırıldığını söyledi. Yine Insider’ın yapmış olduğu habere göre Alon Gal, sızdırılan verileri ilk kez ocak ayında, aynı bilgisayar korsanlığı forumundaki bir kullanıcının belirli bir ücret karşısında Facebook kullanıcılarına telefon numaraları sağlayabilecek otomatik bir botun reklamını yaptığında keşfettiğini belirtti.

Şu an tüm veri kümesi bilgisayar forumunda ücretsiz bir şekilde yayınlanmış durumdadır ve ilkel veri kullanımını bilen herkes için yaygın olarak kullanılabilir bir hale geldi. Üstelik bu durum ilk kez yaşanmadı. Geçmiş yıllarda ortaya çıkan bir güvenlik açığı ile benzer bir durum yaşandı. Facebook o zaman güvenlik açığının Ağustos 2019’da düzeltildiğini belirtti.

Ayşenur Köprülü

Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik öğrencisidir. Gazeteciliğe ve yazı yazmaya olan tutkusu Teknotomy aracılığıyla bilim ve teknoloji alanında birleşiyor. Tutkusunu ve ilgi alanlarını birleştirip hayatının sonraki dönemlerinde daha başarılı olmak istiyor.

İlişkili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu