Yapay Zeka

Facebook Yapay Zeka ile Doktorlara Yardım Edecek

Facebook yapay zeka ile doktorlara yardım edecek. Facebook, hastanelerin X-Ray’lerinden alınan verileri gözlemleyerek Covid-19 hastalarının sağlık durumlarının belirlenmesine yardımcı olacak üç yapay zeka modeli geliştirdi. Corona’nın son zamanlarında, bilim insanları ve sağlık çalışanları aşı bulmakla meşgulken herkes üzerine düşeni yaparak bu zor zamanları kolaylaştırmaya çalışıyor. NYU Langone Health’s Predictive Analytics Unit and Department of Radiology ile Facebook Yapay Zeka Departmanından Araştırmacılar işbirliğiyle kendi rollerini oynamaya karar verdi.

Facebook Yapay Zeka ile COVID-19 Hastalarına Yardım Edecek
Facebook Yapay Zeka ile COVID-19 Hastalarına Yardım Edecek

Böylece Covid pozitif hastalarının durumlarını belirlemeye yardımcı olacak 3 Yapay Zeka modeli yapmak için çalışıldı. Facebook, bu yapay zeka modellerinin doktorların, hastaların sağlığını doğru bir şekilde değerlendirmelerine yardımcı olacağını ve risk altındaki hastaların eve gönderilmesini önleyeceğini söyledi. Ayrıca yapay zeka modellerinin, hastanelere ne kadar yoğun bakım ünitesini yedeklemeleri gerektiğini bildireceğini söylüyor.

Facebook Yapay Zeka Teknolojisi Ne İşe Yarayacak?

Tech Giant, ikisi göğüs röntgeni yoluyla hastanın kötüleşmesini belirleyen, biri tek bir röntgene, diğeri bir dizi röntgen filmine dayanan üç yapay zeka makinesi geliştirdiğini söyledi. Üçüncü makine ise, doktorların X-Ray ile hasta tarafından ek oksijen ihtiyacını belirlemelerine yardımcı olacak. Covid’in dünya çapında son derece yükselmesiyle birlikte, pozitif hastaların oksijen seviyeleri düştüğü ve hastanelerin diğer yoğun bakım ünitesi kaynakları ve hatta boş yatak pozisyonları konusunda yetersiz kaldığı için hastalar oksijene ihtiyaç duyuyor.

Facebook Yapay Zeka Teknoloji ile Yardım Edecek
Facebook Yapay Zeka Teknoloji ile Yardım Edecek

Üretilen yeni teknoloji hastanelerin ellerinde ne kadar malzeme olduğunu belirleyerek stok yapmalarını sağlayabilecek. Çünkü teknoloji şirketine göre, makineler hastanın sağlığını 4 gün önceden (96 saat) belirleyebilecek. Araştırmacılar ayrıca, makinelere göğüs röntgenlerinden bilgi çıkarmasına ve nihai sonucunu belirlemesine yardımcı olacak bir sinir ağı eğitmek için “Momentum Contrast” isimli bir tekniğin kullanıldığını söyledi. Bu teknik, yapay zeka teknolojisine büyük miktarda verilerin arasındaki kalıpları tespit etme ve benzerlikleri tanıma yeteneği kazandırmıştır.

Araştırma bir hafta önce yayınlandı. Üretilen teknoloji hala halka sunulmamış olsa da, bazı uzmanlar etkinliği ve güvenilirliği hakkında şimdiden sorular yöneltti. İnsanlar, makinenin içinde şifrelenen verilerin doğrudan tek bir hastaneden geldiğine inanıyor ve makinenin X-Ray’leri ve diğer hastanelerden ve farklı hastalardan gelen verileri ne kadar iyi okuduğunu görmek istiyor. Yeni ilan edilen teknolojinin güvenilirliği birkaç soruyu gündeme getirmiş olmasına rağmen Facebook için böylesine önemli bir zamanda insan ırkı için akıllı ve üretken bir teknoloji geliştirmesi gerçek bir başarıdır.

Ayşenur Köprülü

Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik öğrencisidir. Gazeteciliğe ve yazı yazmaya olan tutkusu Teknotomy aracılığıyla bilim ve teknoloji alanında birleşiyor. Tutkusunu ve ilgi alanlarını birleştirip hayatının sonraki dönemlerinde daha başarılı olmak istiyor.

İlişkili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu