Yapay Zeka

Facebook Yapay Zekasını Herkese Açık Videoları Kullanarak Eğitecek

Facebook yapay zekasının siteye yüklenen herkese açık videolardan metin, görsel ve sesli, sunumları otomatik olarak öğreneceği bir proje başlattığını söyledi. Sosyal medya ağı şirketi, Videolardan Öğrenme adlı projenin, içerik önerisi ve politika uygulama gibi kullanımlar için temel yapay zeka sistemlerini iyileştirmeye yardımcı olacağını ve yeni uygulamaları etkinleştireceğini söylüyor.

facebook yapay zeka
Facebook Yapay Zeka Sistemlerini Geliştirmek İçin Çok Çalışıyor

Facebook yapay zeka sistemlerine dair yayınladığı bir blog gönderisinde “Yapay zeka sistemlerimiz, neredeyse her ülkeyi ve yüzlerce dili kapsayan, akışlardaki herkese açık videolardan öğrenerek sadece doğruluğu iyileştirmekle kalmayacak, aynı zamanda hızla değişen dünyamıza uyum sağlayacak. Farklı kültürler ve bölgelerdeki ince ayrıntıları ve görsel ipuçlarını tanıyacak. Yapay zeka araştırmacılarının etiketli verilere olan itimatlarından kurtulmalarına yardımcı olarak, yapay zeka destekli ürünleri iyileştirebilir ve tamamen yeni deneyimler sunabiliriz.” açıklamasında bulundu.

Eğitilen Facebook Yapay Zekası Kullanıcıları Memnun Edecek Sonuçlar Sunacak

Facebook, kendi kendini denetlemenin yapay zeka sistemlerinin otomatik olarak “Büyükanneye mutlu yıllar şarkısı söylediğimiz her seferi bana göster.” gibi arama ifadeleriyle eşleşen videoları bulmayı öğrenmesine yardımcı olabileceğini söylüyor. Yapay zeka, “mutlu yıllar” kelimesini mumlar, kekler ve doğum günü şarkıları söyleyen insanlar gibi şeylerle eşleştirmeyi öğrenerek daha memnun edici sonuçlara ulaşmamızı sağlayacak.

Bazı gizlilik ve güvenlik sorunları nedeniyle eleştirilerin hedefi olan sosyal medya devi, “otomatikleştirilmiş çözümler” kullanarak gizliliği güçlendirmeye de vurgu yapıyor. Herkese açık Facebook videolarında yarı ve kendi kendini denetleyen öğrenmenin, bilgisayarla görme ve konuşma tanıma sistemlerini geliştirdiğini de not ediyor. Ayrıca Instagram Reels‘ın öneri sistemi için de bir Facebook yapay zeka modeli uyguladığını söylüyor.

Şirket, videolara kendi kendini denetleyen öğrenmenin uygulanmasının erken deneylerde konuşma tanıma hatalarında yüzde 20’lik bir düşüşe yol açtığını gösterdiğini de belirtti. Bu sistem, otomatik altyazı ve nefret söylemini belirlemek gibi görevlere sahip uygulamaları iyileştirebilir. Zira geçen yılın sonlarında, yapay zeka teknolojisindeki iyileştirmeleri sayesinde, kullanıcılar bildirmeden önce daha fazla nefret söylemi yakaladığını açıkladı. Son zamanlarda Facebook yapay zeka çabalarını geliştirmek için çok çalışıyor.

Kaynak
Facebook will train its AI by using public videos

Semanur Karaca

Bilim ve sanata büyük ilgi duyuyor. Sanat, sağlık, bilim ve teknoloji okumaları yapmaktan hoşlanıyor ve öğrendiklerini paylaşmak için Teknotomy'de yazıyor.

İlişkili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu