FPS

FM 2020 Hakkında Merak Ettiğiniz Her Şey

FM 2020 bildiğiniz üzere bir menajerlik oyunu. Gerçek hayattaki menajerlik de olduğu gibi oyunda da bir çok detay ve önemli püf noktalar bulunuyor. Ucuza yapabileceğiniz transferler, oyuncularınıza yaklaşımınız, medya ile yapacağınız konuşmalar ve başkandan istedikleriniz gibi gereksiz gözüken fakat hayati önem taşıyan konular yer alıyor. Oyunu oynayarak bu önemli püf noktaların bazılarını öğreniyorken bazılarını gözden kaçırabiliyoruz. Medya ile nasıl konuşacağınız ve oyunculara yaklaşımınızı oynadıkça öğrenirken transfer konusunda hala sıkıntı yaşayabiliyorsunuz.

FM 2020 Hakkında Merak Ettiğiniz Her Şey
FM 2020 Hakkında Merak Ettiğiniz Her Şey

Transfer konusunda sadece siz değil çoğu FM 20 severler karşılaşıyor. Bu yüzden bir çok platformda bu konu konuşuluyor ve insanlar birbirlerine tavsiyelerde bulunuyor. Daha sonra FM bu sorunu çözmek için bir sonraki serisinde transferdeki önemli püf noktaları açıkladı. Wonderkids listesi bu püf noktalar arasında yer alan en önemli konulardan biri.

FM 20 wonderkids listesi oyunun içindeki bazı futbolcuların diğer futbolculardan daha farklı olduğunu gösteren bir liste. Bu listede her milletten ve her yaş (15-23) kategorisinde futbolcu yer alıyor. Bu listede yer alan futbolculara sahip menajerler genç yeteneklerin gelişimine destekte bulunup onları takımın yıldızı yapmak istiyor. Gelişimini tamamladıktan sonra da bu futbolcuları büyük kulüplere yüksek bonservis bedellerine satabiliyorsunuz. Gelin hep beraber 2020 yılının en önemli yıldızlarını inceleyelim.

Wonderkids Listesi
Wonderkids Listesi

FM 2020 Wonderkids Kaleciler

FM 20 wonderkids listesine kaleci mevkisi ile başlıyoruz. Takımınıza kaleci almak istiyorsanız kesinlikle bu listeye bakmanızı gerekiyor. Listede yer alan futbolcular oyunun en değerli genç yetenekleri ve bu genç yetenekler geliştikten sonra size maddi anlamda büyük katkı sağlıyor. Listeye bakmadan önce ne tür bir kaleci alacağına karar vermeniz gerekiyor. Hücumcu bir kaleci mi yoksa defansif bir kaleci mi bakıyorsunuz? Eğer hücum futbolu oynatıyor ve ayakları sağlam bir kaleci arıyorsanız hücumcu bir kaleci almanız gerekiyor. Fakat denge oyunu oynuyorsanız defansif kalecilere bakmanız gerekiyor.

Maarten Vandevoort:

FM 2020 taktik anlayışınıza göre hangi tür kaleciyi alacağınıza karar verdikten sonra listede yer alan futbolcuları detaylı incelemeniz gerekiyor. İncelediğiniz zaman iki tür kaleci olduğunu görebiliyorsunuz. Libero kaleci ve kaleci türlerinde futbolcuları görüyorsunuz. Libero kaleci daha çok hücum futbolu oynayan menajerlerin istediği kaleci iken kaleci türü ise denge oyunu oynayan menajerlerin tercih ettiği kaleci tipi oluyor. Eğer her iki türde de iyi olan bir kaleci arıyorsanız Maarten Vandevoort’u incelemenizi tavsiye ediyoruz. Kaleci her iki türde de kendini geliştirmiş.

FM 2020 Wnderkid Kalecisi Maarten Vandevoort
FM 2020 Wonderkid Kalecisi Maarten Vandevoort

FM 2020 genç yetenekler tüm yeteneklerini geliştiremiyor. Maarten kendini iki türdeki kalecilikte geliştirse de bazı özelliklerini geliştiremediğini görebiliyorsunuz. Futbolcunun refleksleri, pozisyon alması ve oyun başlatma yeteneği üst düzey dursa da ani çıkış bilgisi, konsantrasyon ve güç konusunda yetersiz kalıyor. Futbolcuya güç ve kalecilik antrenmanları uygulamanız gerekiyor. Futbolcuyu iki kat antrenman ve yıl içerisindeki önemsiz maçlara çıkararak gelişimine katkı sağlayabiliyorsunuz. Futbolcuyu kadronuza katmak istiyorsanız 8 milyon Euro bonservis bedeli bulunuyor.

FM 2020 Wonderkids Sağ Bekler

FM 2020 wonderkids yazımıza sağ bekler ile devam ediyoruz. Gerçek hayatta da oyunda da iyi bir sağ bek bulmak çok büyük sıkıntı oluyor. Özellikleri iyi duran sağ bek alıyorsunuz fakat takımınıza uyum sağlayamadığı için boşuna para vermiş oluyor ve kulübünüzün ekonomisini sarsıyorsunuz. Bu tür sıkıntılara düşmek istemiyorsanız wonderkids yazısına mutlaka bakmanız gerekiyor.

Max Aarons

FM 20 wonderkid sağ bek listesine baktığınız zaman en yetenekli futbolcunun Max Aarons olduğunu görüyorsunuz. Futbolcu sağ bek arayan tüm kulüplerin transfer etmek istediği ilk futbolcu oluyor. Eğer iyi bir sağ bek arıyorsanız acele etmeniz gerekiyor. Çünkü büyük kulüpler Aarons’u almak için yarışıyor. Büyük kulüplerin neden bu futbolcunun peşinden koştuğunu merak ediyorsanız özellik kartına bakınca anlıyorsunuz.

FM 2020 Wonderkid Sağ Bek Listesinin İlk Adayı Max Aarons
FM 2020 Wonderkid Sağ Bek Listesinin İlk Adayı Max Aarons

FM 2020 shortlist sağ bekler listesi oluşturan tüm oyun sevenlerin ilk olarak yazdığı futbolcu oyunun iki tarafını da çok iyi oynuyor. Hızı ve defansif anlamdaki özellikleri ile bunu başarıyor. Fakat futbolcuya 3. bölge antrenmanı ve orta açma konusunda antrenmanlar yaptırmanız gerekiyor. O zaman futbolcu çift haneli asist sayısına ulaşabiliyor. Bazı maçlarda attığı sürpriz gollerle de sizi şaşırtıyor. Bu kadar yetenekli futbolcuyu kadronuza katmak istiyorsanız kulübüne 35 milyon Euro +20 sonraki satıştan pay vermeniz gerekiyor.

FM 20 Wonderkids Stoperler

FM 2020 wonderkids futbolcuları belirlerken her mevki için en az 60 adet futbolcu belirliyorken stoper konusunda bu sayı aşağıya düşüyor. Oyun bu mevki için yetenekli wonderkid bulmakta zorluyor. Az sayısı da wonderkids stoper olması büyük kulüpleri ve menajerleri savaşa sokuyor. Listede yer alan futbolcuların çoğu büyük kulüpte oynuyor ya da sonraki sene büyük kulüplere gitmek menajeri ile sorun yaşıyor. Bu listeden futbolcu almak istiyorsanız paraya kıymanız ve acele etmeniz gerekiyor.

Matthijs de Light

FM 20 oyununda da gerçek hayatta da en iyi genç yetenekler arasında yer alan de Light’i eğer büyük bir kulüpteyseniz kadronuza katabiliyorsunuz. Bildiğiniz üzere FM 2020 transfer yaması yaptığınız zaman futbolcu gerçek hayatta ne kadar bonservis ödenerek kadroya katıldıysa oyunda da aynı fiyattan alınıyor. Juventus kulübü büyük bonservis ödeyerek aldığı futbolcuyu ucuz bir fiyata bırakması beklenmiyor. Oyuncuyu sadece iyi bir kiralık teklifi sunduğunuz zaman kadronuza katma şansınız bulunuyor.

FM 2020 Wonderkid Stoperler Listesinde İlk Sırada Mathijs de Light
FM 2020 Wonderkid Stoperler Listesinde İlk Sırada Mathijs de Light

Wonderkids stoper genç yaşına rağmen top kapma ve pas konusunda tecrübeli futbolcudan daha iyi iş çıkartıyor. Çalışkan futbolcu ile iyi bir tandem oluşturacak bir stoper daha bulmanız durumunda dünyanın en az gol yiyen takımı olabiliyorsunuz. Bu kadar mükemmel bir oyuncunun eksik olduğu bir nokta bulunuyor mu diye soruyorsanız hız özelliğine bakmanız gerekiyor. Futbolcu biraz ağır stoper olarak duruyor ama hız antrenmanı yaptırmanız durumunda bu özelliğini de geliştirebiliyor.

FM 20 Wonderkids Sol Bekler

FM 20 wonderkids yazımıza sol bek mevkisi ile devam ediyoruz. Sol bek mevkisi oyunun bir önceki serisinde de bulunan futbolcuların da yer alıyor. Oyun 2020 oyunda da eski listesine çok fazla oyuncu eklemeden kullanıcılarını sundu. Listenin en yetenekli futbolcu Itter bunun en büyük örneği. FM 2019 wonderkids listesinin de en yetenekli futbolcusu olan Itter bu sene de mevkinin yetenekli futbolcusu olarak sunuluyor.

Gian – Luca Itter

FM 2020 genç yetenekler arasında sol bek arıyorsanız kesinlikle Itter’e bakmanızı tavsiye ediyoruz. Itter sol bekler arasında kendini ön plana atan özellikleri bulunuyor. Hem savunmada hem de hücumda büyü işler yapan futbolcu Bayern Munih’te geleceğin yıldızı olarak anılıyor. Futbolcu ve kulübü gelişmesine büyük etki edecek bir kulüp arıyor. Eğer oyuncuyu ve kulübünü bu noktada ikna ederseniz kiralık olarak kadronuza katma şansınız bulunuyor.

FM 2020 Wonderkid Sol Bek Listesinin İlk Oyuncusu Gian-Luca-Itter
FM 20 Wonderkid Sol Bek Listesinin İlk Oyuncusu Gian-Luca-Itter

Futbolcunun özelliklerine geri dönersek güç ve denge konusunda kendini geliştirmesi gerektiği görüyorsunuz. Futbolcuyu kadronuza katarsanız bu özelliklerini geliştirmesi için antrenman uygulatmanız gerekiyor. Futbolcu bu konularda geliştirdiği zaman çok farklı bir oyuncu oluyor. Eğer Bayern Munih’te menajerlik yapıyorsanız futbolcuyu oyuncuyu İtalya kulüplerine kiralamanızı tavsiye ediyoruz.

FM 20 Wonderkids Orta Sahalar

FM 20 orta sahalar yazımızda hem 6 numaraları hem de 8 numaraları aynı yazı da farklı listelerde sıraladık. Eğer sadece defansif iş yapmasını istediğiniz futbolcu arıyorsanız klasik ön liberolara bakmanız gerekiyor fakat hem hücum yapabilen hem de defansif anlamda iyi işler çıkartan futbolcu arıyorsanız liste de bu anlamda usta olan futbolcular yer alıyor. FM 2020 wonderkids orta sahalar yazımızı okumak istiyorsanız başlığa tıklamanız yetiyor.

Sergio Gomez

FM 20 taktik oluştururken orta saha mevkisine ayrı bir önem göstermeniz gerekiyor. Çünkü taktiğinizi iyi ve kötü yönlerini bu mevkide oynayan oyuncuların performansları belirliyor. Bu yüzden taktiğinize uygun futbolcular almanız gerekiyor. Eğer gegenpres oynuyorsanız çapa görevini görecek bir ön libero almanız gerekiyor. Eğer tiki taka futbolu oynuyorsanız merkez orta sahanız da top oynayan futbolcunun ayaklarının iyi olması gerekiyor. Eğer pasör, hücum bir orta saha arıyorsanız ve defansa da yardım etmesini istiyorsanız Sergio Gomez’i mutlaka kadronuza katmanız gerekiyor.

FM 2020 Wonderkids Orta Saha Sergio Gomez
FM 20 Wonderkids Orta Saha Sergio Gomez

Genç yetenekler arasında kendini ön plana atan özelliklere sahip olan Gomez hem takımınızın daha az gol yemesi için çabalarken aynı zamanda çift haneli asistleri ile sizi mutlu edecek performans sergiliyor. Fakat futbolcunun daha üst düzey bir futbolcu olmasını istiyorsanız fiziksel antrenmanlarını artırmanız gerekiyor. Futbolcu temaslı oyunun bol olduğu ülkelerde fiziksel özelliğinin yetersiz olmasından dolayı sorunlar yaşıyor. Bu kadar özel bir oyuncuyu futbolcu üretme tesisi olan Dordmund’dan almak istiyorsanız 14 milyon Euro gibi bir bedel ödemeniz gerekiyor.

FM 20 Wonderkids Sağ Kanatlar

FM 2020 indir dedikten sonra şunu unutmamanız gerekiyor taktikler, futbolcuların istekleri ve başarılarınız için çok çabalamanız gerekiyor. Bu çabalarınızı mutlu son ile bitirmek istiyorsanız taktiğinizde özel futbolcuların yer alması gerekiyor. Türkçesi harika çocuk olan wonderkid futbolcuları ile kadronuzu doldurursanız her sezonu mutlu bitirebiliyorsunuz. Her mevki için wonderkid oyuncu alamasanız da kesinlikle sağ kanat mevksine almanız gerekiyor.

Kylian Mbappe

FM 2020 wonderkids sağ kanatlar listemiz ile bu mevkiye alacağınız wonderkid hakkında problem yaşamıyorsunuz. Listede her milletten her ligden oyuncu yer alıyor fakat bu oyuncuların en özeli Mbappe. Futbolcu gerçek hayatta da oyunda da oynadığı futbol ile kendine hayran bıraktırıp ne kadar kaliteli bir topçu olduğunu size hissettiriyor. FM 2020 wonderkids ucuz olmasını bekliyorsunuz fakat bu tür özel oyuncuları ucuza alamıyorsunuz.

FM 2020 Wonderkids Kylian Mbappe
FM 20 Wonderkids Kylian Mbappe

Wonderkidsleri arasında en yüksek puana sahip olan Mbappe’nin ne kadar yetenekli ve kaliteli ayaklara sahip olduğunu biliyorsunuz. Bu yüzden oyuncunun özelliklerini açıklamıyoruz. Fakat oyuncunun eksik yönleri bulunuyor. Oyuncuya güç ve serbest vuruş kullanma konusunda problem yaşıyor. Eğer mükemmeliyetçi bir insansanız oyuncuya bu antrenmanları yaptırabilirsiniz fakat oyuncu bu haliyle bile mükemmel oynuyor. Kulübü olan PSG’den futbolcuyu almanız imkansız olmasa da çok zor gözüküyor.

FM 20 Wonderkids Sol Kanatlar

FM 2020 wonderkids yazımıza sol kanatlar listesi ile devam ediyoruz. Sol kanatlar listesine oyuncu almadan önce sağ kanat mevkisinde bulunan oyuncunuza bakmanız gerekiyor. Eğer takımınızın sağ kanat mevkisinde orta açmayı seven daha çok çizgiye yakın oynamasını seven bir futbolcunuz bulunuyorsa sol kanat mevkisi için kanat forvet bakmanız gerekiyor. Fakat sağ kanat oyuncunuz kanat forvet olarak oynuyorsa kesinlikle sol kanat asist yapmayı seven bir futbolcu bulmanız gerekiyor.

Jadon Sancho

FM 2020 genç yetenekler listesine baktığınız zaman aynı takımda oynayan çok fazla oyuncu bulunuyor. Bu listemizde de ikinci Dordmund’lu Sancho ile devam ediyoruz. Sancho yetenekleri ile asist yapmayı daha çok tercih ediyor. Futbolcunun özelliklerine baktığınız zaman bunu rahatlıkla görebiliyorsunuz. Pas yeteneği 19 yaşında olmasına rağmen çok iyi duruyor. Oyuncu tecrübe kazanıp gelişim gösterdikçe futbol tarihinin en iyi pasörü oluyor.

FM 2020 Wonderkids Jadon Sancho
FM 20 Wonderkids Jadon Sancho

FM 2020 wonderkids ne kadar kaliteli futbolcu olduğunu güncel futbolu takip ediyorsanız görebiliyorsunuz. Fakat oyuncunun hala geliştirmesi gerek özellikleri bulunuyor. Futbolcunun güç ve denge dışında pozisyon bilgisini de geliştirmesi gerekiyor. Futbolcuyu takımınıza kadroya katmak istiyorsanız 75 milyon Euro ödemeniz gerekiyor.

FM 20 Wonderkids Forvetler

FM 2020 wonderkids yazımızı forvetler listesi ile bitiriyoruz. Bu katagoride iki yazımız bulunuyor isterseniz direk ucuz wonderkidlere bakabilir isterseniz wonderkids futbolcuları inceleyebiliyorsunuz. İki listeye bakıp daha sonra bir wonderkid futbolcu almanızı tavsiye ediyoruz.

Mason Greenwood

FM 20 wonderkids listesi oluşturuyorsanız kesinlikle yetenekleri herkesine kendine hayran bırakan Greenwood’u eklemiz gerekiyor. Futbolcu 17 yaşında olmasına rağmen tecrübeli futbolcu gibi top koşturuyor. Futbolcuyu özel kılan özelliğin ne olduğunu merak ediyorsanız herhangi bir maçına kötü bir gözlemci gönderin o bile ne kadar kaliteli topçu olduğunu size rapor olarak sunuyor. Futbolcunun yeteri kadar maça çıkmamasından dolayı özellik kartı tam oluşmasa da dediğimiz gibi onu 5 dakika izlemeniz ne kadar özel oyuncu olduğunu anlamanıza yetiyor.

İki mevkide de başarılı şekilde oynayan futbolcu her yıl çift haneli gol sayısını rahatlıkla ulaşıyor. Futbolcuyu bonservisi kadronuza katmanız zor bu yüzden futbolcuyu kiralık olarak kadronuza katma şansınız bulunuyor. Greenwood’u kiralık olarak takımınıza katmanızı tavsiye ediyoruz. Futbolcuyu kadronuza kattığınız zaman eksik gördüğünüz noktalarda antrenman yaptırmanız gerekiyor. İki yıl içerisinde hızlıca gelişip başarınıza giden yolu daha hızlı gitmenizi sağlıyor.

FM 2020 Genç Yetenekler Mason Greenwood
FM 2020 Genç Yetenekler Mason Greenwood

FM 20 wonderkid konusunu inceledikten sonra gene transferle alakalı olan fakat futbolcu transfer etmiyorsunuz. Menajerlik oyununda başarılı olmak istiyorsanız taktiğinizin dışında teknik ekibiniz, dost takımlar gibi konuları da ayarlamanız gerekiyor. Aslında bu yan konular gene transfer ile alakalı oluyor. Pilot kulüp bulursanız hem genç yeteneklerinizi birlikte oynatırsanız hem de yeni transferler için kadronuzda yer açılıyor. Pilot kulüp sayesinde hem yeni transferler yapabiliyorsunuz hem de maaş yükünden bir nevi kurtuluyorsunuz. Peki pilot kulüp nasıl bulunuyor? Hangi kulüpler ile bu anlaşmayı imzalıyorsunuz?

FM 2020 Pilot Kulüp

FM 2020 oyununda başarılı olduğunuz zaman yönetim sizlere her konuda yardımcı olacağını ve onlardan ne isterseniz yapacaklarını iletiyor. Bu seçimleri yaparken dikkatli olmanız gerekiyor. Çünkü bir anda yönetimle aranızı bozabiliyorsunuz. Özellikle pilot kulüp konusunda çok dikkatli olmanız gerekiyor. Hem yönetimle aranız bozulabiliyor hem de bir daha pilot kulüp seçme şansınız bulunmuyor.

Yönetim sizlere pilot kulüp listesi göndermeden önce alt yapı oyuncularına veren bir kulübü mü istiyorsunuz yoksa sadece oyuncuları kiralık olarak göndereceğiniz bir kulüp mü arıyorsunuz buna karar vermeniz gerekiyor. Buna karar verdikten sonra listede yer alan kulüplere bakmanız gerekiyor. Tüm oyun sevenler tarafından önerilen pilot kulüpleri görmek istiyorsanız FM 2020 pilot kulüp önerileri yazımızı okumanızı tavsiye ediyoruz.

FM 20 pilot kulüp konusunu da bitirdikten sonra diğer önemli konulardan biri olan gözlemci konusuna değiniyoruz. Gözlemciler sayesinde scout transferleri yapabiliyor ve transferlere çok vermiyorsunuz. Bunun dışında gözlemciler sayesinde tanımadığınız oyuncuları sizlere tanıtıyor ve alıp almamanız konusunda sizlere tavsiye veriyor. Gelin hep beraber oyundaki en iyi gözlemcilere bakalım.

FM 2020 Gözlemci Listesi

FM 2020 oyununda transfer yapmanın bir çok yolu bulunuyor. Bunlardan ilki wonderkids futbolcuları direk ismi ile aratıp transfer edebiliyorsunuz. İkinci yol futbol direktöründen tavsiye alarak transfer yapabiliyorsunuz. Üçüncü yol ise gözlemcilerim sizlere önerdiği futbolcuları transfer edebiliyorsunuz. Scout transferlerinin tutma olasılığı yüksek. Eğer wonderkids transferi yapamıyor ve tüm oyuncuları büyük takımlara kaptırdıysanız scout transferi büyük önem taşıyor. Scout transferi yapabilmeniz için gözlemci ekibiniz iyi olması gerekiyor. Eğer iyi bir gözlemci ekibine sahip değilseniz gözlemcileriniz size Cristiano Ronaldo’yu almanızı öneriyor. Ekibinizi iyi kurmak istiyorsanız gözlemci kulüp nasıl bulunur yazımızı okumanızı tavsiye ediyoruz. O listede yer alan gözlemcileri kulübünüze kazandırarak az para vererek mükemmel transferler yapabiliyorsunuz.

FM 20 gözlemci nasıl bulunur konusunu da bitirdikten sonra oyunu nasıl indirebileceğinizi ve sistem gerekliliklerine değiniyoruz.

FM 2020 Nasıl İndirilir?

FM 20 indir dediğiniz zaman karşınıza bir çok site çıkıyor. Bunların bazıları legal sitelerken bazıları illegal siteler oluyor. İllegal sitelerden oyun indirmenin ne kadar sıkıntılı olduğunu biliyorsunuz. Ayrıca indirdiğiniz oyunun başarılı bir şekilde çalışıp çalışmayacağı konusunda eminde olamıyorsunuz. Fakat bu riskleri göze alabiliyorsanız torrent olarak oyun indirebileceğiniz siteler bulunuyor.

FM 2020 apk olarak indirmek istiyorsanız bunun daha tehlikeli olduğunu düşünüyoruz. Çünkü apk olarak indirmeye çalıştığınız çoğu dosya virüslü oluyor ve bilgilerini kötü amaçlı insanların eline düşüyor. Bu yüzden oyunun orijinal indirmenizi tavsiye ediyoruz.

Epic Games fm 2020 oyunun ücretsiz olarak sundu. Fakat o kampanyanın tarihi bittiği için ücretsiz olarak indiremiyorsunuz. İsterseniz ücretini ödeyerek hem kendi sitesinden hem de güvenilir oyun sitelerinden indirebiliyorsunuz.

FM 2020 Sistem Gereksinimleri

FM 2020 sistem gereksinimleri minimum;

  • Ekran Kartı olarak da Intel GMA X4500
  • 64-bit işletim ve işlemci sistemi
  • 2 GB RAM gerekiyor bellek için
  • İşletim sisteminin Windows 7 (SP1), 8/8.1, 10 (Update 1803/April 2018 or later) – 64-bit olması gerekiyor
  • Depolamanın minimum 7 GB kullanılabilir alan olması gerekiyo
  • İşlemci ise Intel Pentium 4 (64-bit) – 2.2 GHz olması gerekiyor.

Muhammet Ali Bademkıran

Küçüklüğünden beri film, oyun ve futbola ilgisi olan Muhammet Bademkıran, bu konulara ilgisi olan kişiler ile sohbet ediyormuş gibi yazılar yazmayı seviyor. Muhammet Bademkıran, okuyuculara zevk veren ve bir daha okuma isteği uyandıran yazılar yazma konusunda isteği ve çalışmaları ile birlikte Teknotomy sitesinde yazarlık yapıyor.

İlişkili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu