Teknotomy Dosya

FM 2022 Yakın Zamanda Geliyor

Football Manager serisi her yılın son çeyreğinde her zamanki gibi ilgi konusu olmayı başardı. Oyunun geliştiricileri ilk piyasa sürüldüğü günden beri sürekli yılın son çeyreğinde oyunun yeni sürümünü paylaşıyor. Fakat son zamanlarda oyuncu memnuniyetini artırmak için oyun tam anlamıyla çıkmadan önce beta sürümü adını verdikleri demo şeklinde oyunları kullanıcılara sunuyor. Oyunun hayranları beta sürümünü alıp hem yeni özelliklerini alıyor hem de oyuna katkı sağlıyor. Hayranlar oyunu erken aldıkları için oyunun tam halinde oluşabilecek sorunları tespit edip geliştiricilere iletiyor ve geliştiriciler de oyunu piyasaya sürmeden önce oyunun problemini çözüyor.

FM 2022 Yakın Zamanda Geliyor
FM 2022 Yakın Zamanda Geliyor

FM 2022 bu sayede mükemmele yakın bir oyun oluyor. Hem oyunun geliştiricilerine hem de oyun sevenlere katkılar sunan beta sürümü ayrıca indirimli şekilde oynamanızı sağlıyor. Oyunun geliştiricileri oyun piyasaya çıkmadan satın alan kullanıcılara bu sene %10 indirim yaparak oyunu kullanıcılarına sundu. FM 2022 ne zaman çıkıyor diye merak edenlere de oyun 9 Kasım 2021 yılında oyun indirme mağazalarında piyasa sürülüyor. Bütün platformlarda aynı zaman çıkması beklenen FM 2022 mobile ne zaman çıkacak diye de ayrıca merak ediyorsanız diğer platformlarla aynı tarihte satışa sunulması bekleniyor.

FM 2022 Fiyatı Belli Oldu Mu?

FM 2022 fiyat konusunda biraz pahalı gibi duruyor. Fakat piyasadaki diğer oyunları düşününce ve dolar kuru sebebi ile fiyatı normal gözüküyor. Orijinal olarak oyunu erkenden almak istiyorsanız %10 indirimli bir şekilde alabiliyorsunuz. Oyunun normal fiyatı 299 TL eğer erkenden almaya karar verirseniz 269,10 TL‘ye alabiliyorsunuz. Oyunun ilerde daha ucuz bir fiyata satılacağını düşünüyorsanız sizlere kötü haberimizi bulunuyor. FM 2021 oyunun hala fiyatı 299 TL fakat Epic Games şok bir karar alıp 2022 yılının 3. çeyreğinde ücretsiz şekilde sunma ihtimali bulunuyor. Bu bir dedikodu ya da kesinlik değil oyun indirme mağazası nasıl 2020 versiyonunu ücretsiz yaptıysa her ücretli oyunda gene yapabilir diye tahmin veya umut ediliyor.

FM 2022 Nasıl Alınır?

FM 2022 Steam, Epic Games ve kendi orijinal sitesinde satışa sunuluyor. Öncelikle hangisinden almak istediğinize karar vermeniz gerekiyor. Oyun indirme mağazalarının kendilerine göre avantajları bulunuyor isterseniz bu platformlardan isterseniz de orijinal sitesinde başka şeyler indirmeden direk indirebiliyorsunuz.

FM 2022 Orijinal Sitesinden İndirmek İstiyorsanız

1- İlk önce sitenin ana sayfasına gitmeniz gerekiyor.

FM 2022 Nasıl Alınır İlk Adım
FM 2022 Nasıl Alınır İlk Adım

2- Siteye girdiğiniz zaman yeni serisinin tanıtımı afişini görüyorsunuz. O sayfa da sağ üstte ”önceden satın al”, sol üstte ”önce oyna” ve sol altta ”ön sipariş ver” butonları bulunuyor. FM 2022 satın al butonunu oyun tam sürümü piyasaya çıktığı zaman görebilirsiniz fakat şimdilik bu butonlara basmanız gerekiyor..

FM 2022 Nasıl Alınır İkinci Adım
FM 2022 Nasıl Alınır İkinci Adım

3- Karşınıza bir ekran çıkıyor. Bu ekran da hangi cihaza (pc, mobil, XBOX) indirmek istediğinizi soruyor. Buna karar verdikten sonra cihazınızı seçiyorsunuz.

FM 2022 Nasıl Alınır Üçüncü Adım
FM 2022 Nasıl Alınır Üçüncü Adım

4- Yönlendirildiğiniz sayfada seçtiğiniz cihaza göre sizi satın almanız gereken sayfaya yönlendiriyor. Eğer pc için indirecekseniz Steam veya Epic Games hesabınız olması gerekiyor.

FM 2022 Nasıl Alınır Dördüncü Adım
FM 2022 Nasıl Alınır Dördüncü Adım

FM 2022 Oyununu Platformlardan İndirmek İstiyorsanız

1- Öncelikle ile oyunu satın alabilmek için platformların masaüstü uygulamalarını indirmeniz gerekiyor.

2- Platformlarda oyunun sayfasına girdiğiniz zaman satın al tuşu oyun tanıtımında yer alıyor. Buna tıklamanız gerekiyor.

3- Oyunun ücretini ödedikten sonra platform oyunu sizin yerinize indiriyor ve hazırlıyor.

FM 2022 Beta Sürümü

FM 2022 beta sürümü için oyunu önden sipariş vermeniz gerekiyor. Önden sipariş veren herkese istediği cihaza direk beta sürümü indiriliyor. Beta sürümde gördüğünüz hataları oyuna bildirebiliyorsunuz ve sevdiğiniz oyuna katkı sağlamış oluyorsunuz. Fakat çok nadir hata yer alıyor. Beta sürümde gördüğünüz oyunun versiyonları %99 olarak aynı kalıyor fakat %1 dahi olsa beta sürümünde görmediğiniz bir versiyon tam sürümde çıkma ihtimali az da olsa bulunuyor.

FM 2022 Yenilikler

Football Manager her yıl oyunun yeni versiyonu sunuyor. Bu yeni sürümde sadece takımlardaki oyuncuların değişikleri olsaydı oyun her yıl kullanıcılarından yüksek fiyatlar talep edemezdi. O yüzden geliştiriciler hem oyun piyasasında uzun yıllar yer almak hem de kazanç sağlamak için bir önceki seride tutulan özellikleri dışında bazı noktalarda değişiklikler yapıyor. FM’ın 2022 versiyonunda da birbirinden güzel 5 değişiklik yapıldı.

1- Yeni Trend Taktik 3-5-2’ye Özel Stoper Eklendi

Sheffield United ve Sporting Lizbon gibi takımlar son zamanlarda futbol dünyasını şaşırtan bir taktik uyguluyor. Bu taktik yeni bir taktik değil fakat bu taktikte uygulanan stratejiler şaşırtıcı oluyor. Kanat stoper rolü bunlardan biri. Kanat stoper atak yaptığınız sırada bir bek gibi ileriye çıkıyor ve hücuma katılıyor. Hücum da artı bir kişi ekleyerek üstünlük sağladığınız rakibinizi şaşırtıyor. FM ‘de futbol dünyasındaki güncel durumları takip edip gerçekçiliği artırmak için oyuna bu olayları ekliyor. Son zamanların trendi olan kanat stoper mevkisini de oyuna ekledi.

Yeni Trend Taktik 3-5-2'ye Özel Stoper Eklendi
Yeni Trend Taktik 3-5-2’ye Özel Stoper Eklendi

2- Maç Motoru Yenilendi

FIFA ve eski ismiyle PES gibi oyunlarda animasyonlar çok iyi durumda. Fakat FM serilerindeki animasyonlar bu oyunlara oranla çok geride fakat oyunun amacı menajerlik olduğu için FIFA ve PES gibi animasyon düzeni beklenmiyor. Üst düzey bir animasyon beklenmese de oyun sevenlerin diğer serilerde şikayetçi olduğu maç motorunda bu sene bir kaç iyileşme geliyor. Taktiğinizi nasıl işlediğini, oyuncuların dizilişi ve futbolunu daha net olarak görebiliyorsunuz.

Maç Motoru Yenilendi
Maç Motoru Yenilendi

3- Veri Merkezi Eklendi

FM oyununu oynayan herkes kendi taktiği bulmaya çalışıyor. Oyundaki amaç da oyuncuların kendi taktik ve stratejilerini belirleyip favori takımlarını yönetmesi. Kendi taktiğinizi uygularken bundan önceki serilerde takımınızın durumunu basit veriler ve maç sonuçları ne kadar başarılı olduğunu görebiliyordunuz. Geliştiriciler de gerçeklik hissi artsın ve menajerlerin taktikleri hakkında daha fazla bilgi sahibi olsun diye veri merkezi/ data hub butonunu ekledi. Bu butondan oyuncularınızın verdiği pasların haritasını, dizilişlerini, şut isabetlerini ve takımınız hakkında bir çok detayı görebiliyorsunuz.

Veri Merkezi Eklendi
Veri Merkezi Eklendi

4- Transferin Son Günü Daha Uzun

Gerçek hayatta da oyunda da futbol sevenlerin heyecanla takip ettiği iki gün bulunuyor. Transferin ilk günü ve son günü takımların neler yapacağı merak ediliyor. Finansal açıdan büyük takımlar transferlerini çok bekletmeden yapıyor. Fakat ülkemizin büyük ve Anadolu takımları finansal açıdan sıkıntılı olduğu için transfer süreçleri uzuyor.

Transferin Son Günü Daha Uzun
Transferin Son Günü Daha Uzun

Ülkemizin son şampiyonu Beşiktaş’ın transferin son gününde Pjanic hamlesi gibi sürpriz transferler olabiliyor. Futbol severleri bu kadar heyecanlandıran olay oyunda menajerlik yapanlarda da anı etkiyi yaratıyor. Çünkü transfer döneminde eksiklerini ne kadar kapatırsa o kadar menajer için faydalı çünkü bir sonraki transfer dönemi 3-4 ay sonra oluyor. O döneme kadar takımdaki eksiklikler menajerlerin başarısına engel oluyor. Oyunda gerçekçiliği artırmak için transferin son günün geliştirdi. Bu günde hangi takımların ne tür transfer yaptıklarını ve oyuncular hakkında bilgileri gibi bir çok durumu sizinle paylaşıyor.

5- Personel Toplantıları

Gerçekte de oyunda da bütün övgüyü menajerler alsa da başarılı kulüp yönetimi için ekip işi çok önemli. Bu yüzden ekibinizle sürekli fikir alışverişinde bulunmanız gerekiyor. Oyun gene gerçekçiliği artırmak için bu durumu da güncelledi. Ekibinizle takımınız hakkında her hafta toplantılar yapıyorsunuz ve bazı konularda ekiple karar alıyorsunuz.

Personel Toplantıları
Personel Toplantıları

FM 2022 Wonderkids Belli Oldu Mu?

FM 2022 wonderkids durumu güncellemelerden daha çok ilgi görüyor. Çünkü oyun sevenler finansal durumu iyi kulüpleri yönetmektense kötü durumdaki takımları yönetmeyi daha çok seviyor. Bu kulüpleri de başarıya götürmeniz için az para verip yüksek verimlilik veren oyuncuları transfer etmeniz gerekiyor. Wonderkids futbolcular bu yüzden çok seviliyor. Bizlerde altın çocuk arayan FM severlere her mevki için oyuncuları paylaşıyoruz. Bu futbolcuların yeteneklerini, ödeyecekleri bonservis bedellerini, oyuncuların maaş beklentileri gibi bir çok detayı bu yazılarımızda belirtiyoruz. Örnek görmek istiyorsanız FM 2020 wonderkids kaleciler yazımıza bakmanızı tavsiye ediyoruz.

FM 2022 Personeller Hakkında

FM serilerinde pek fazla takip edilmese gerçekçiliğin tamamını yaşamak isteyen oyuncularda bulunuyor. Bu tür oyuncular her konuda titiz davranıyor ve kendisini başarıya götürecek en önemli noktalardan biri olan ekip çalışanlarını özel olarak seçiyor. Bizlerde personel konusunda tavsiye isteyen oyunculara en iyilerini ve takımlarına katabilecekleri personel tavsiye yazıları yazmayı planlıyoruz.

FM 2022 Kulüpler

Oyundan daha çok zevk almak için takım seçimini iyi yapmanız gerekiyor. Zevkinize göre isterseniz küçük isterseniz büyük kulüp çalıştırabiliyorsunuz. Bir FM sever olarak küçük takımlar yönetmenizi tavsiye ediyoruz. O takımı başarıya götürmek kolay olmadığı için daha çok zevk alıyorsunuz. FM 2020 oyununda tavsiye ettiğimiz kulüpler gibi bu seride de sizlere yönetebileceğiniz kulüpler hakkında tavsiyelerde bulunmayı planlıyoruz. Ayrıca oyun daha çıkmasa da oyunun en güçlü takımları;

Oyunun Güçlü TakımlarıPuanlarıDefans GücüOrta Saha GücüForvet Gücü
Bayern Münih258818592
Paris Saint German257858389
Manchester City256868585
Liverpool254858386
Manchester United252838485
Real Madrid252838584
Chelsea251818684
Atletico Madrid250838384
Barcelona249808485
Juventus248848282
FM 2022 En Güçlü Takımları

FM 2022 Sistem Gereksinimleri

Her oyunda olduğu gibi FM oyunun da sistem gereksinimleri bulunuyor. Sürekli donan ya da oyundan atılmak istemiyorsanız cihazınızın bazı özellikleri bulunması gerekiyor. Gelin hep beraber oyunun pc için sistem gereksinimlerine bakalım.

En az 64 bit işlemcinizin olması gerekiyor
İşletim Sistemi:Windows 7/8/10
İşlemci:Intel Core 2 or AMD Athlon 64 1.8GHz+
Bellek:4 GB
Ekran Kartı:AMD/ATI Mobility Raedon HD 3650 – 256MB VRAM
Intel GMA X4500, NVIDIA GeForece 9600M GT
DirectX:Sürüm 11
Depolama Alanı:7 GB
FM 2022 Sistem Gereksinimleri

Muhammet Ali Bademkıran

Küçüklüğünden beri film, oyun ve futbola ilgisi olan Muhammet Bademkıran, bu konulara ilgisi olan kişiler ile sohbet ediyormuş gibi yazılar yazmayı seviyor. Muhammet Bademkıran, okuyuculara zevk veren ve bir daha okuma isteği uyandıran yazılar yazma konusunda isteği ve çalışmaları ile birlikte Teknotomy sitesinde yazarlık yapıyor.

İlişkili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu