Teknotomy DosyaGüncel

Fotoğraf Boyutu Küçültme İşlemi Nasıl Yapılır?

Fotoğraflarımızın piksel piksel görünmesini hiçbir zaman istemeyiz. Fotoğraflarımızda genel olarak net ve kaliteli bir görüntü olması bizler için önemlidir. Günümüzde kullanılan çözünürlüğü yüksek akıllı telefonlar ve fotoğraf makineleri ile çekilen fotoğrafların görüntü kalitesi oldukça iyi bir durumda. Fakat görüntü kalitesinin artması fotoğraf boyutunun da yüksek olması anlamına geliyor. Dolayısıyla bu durum fotoğraf boyutu küçültme işlemini uygulamayı gerektiriyor.

Avantaj
Fotoğraf Boyutu Küçültme İşlemi Nasıl Yapılır?

Gerek sosyal medyaya yüklemek, gerek mail atmak olsun yüksek boyutlu fotoğraflar ile oldukça zor bir durum haline gelebiliyor. Hatta çok basit bir işlem olan duvar kâğıdı yapmak bile kullandığınız cihazı oldukça zorlayabiliyor. Bu tür durumlar için fotoğraf boyutunu küçültme işlemi yapmak oldukça mantıklı bir çözüm oluyor.

Fotoğraf boyutu küçültme işlemi yapmaya başlamadan önce fotoğrafınızın orijinal bir kopyasını, küçültme işleminden memnun kalmama ihtimalinize karşı mutlaka saklamalısınız. Bu işlem için birçok uygulama mevcut durumda. Ancak bütün bilgisayarlarda bulunan Paint uygulaması ile bu işlemi çok hızlı ve basit bir şekilde yapabilirsiniz.

Fotoğraf Boyutu Küçültme İşlemi Paint ile Nasıl Yapılır?

Fotoğraf boyutu küçültme için kullanacağımız Paint uygulaması, Windows işletim sistemi olan bütün bilgisayarlarda bulunan bir uygulamadır. Öncelikle bilgisayarımızdan paint uygulamasını açtıktan sonra aşağıdaki görselde görüldüğü gibi fotoğrafımızı paint uygulamasına sürüklüyoruz. Örnek olarak göstermek için kullandığımız görsel 3,99 MB boyutunda.

Fotoğraf Boyutu Küçültmek için Paint
Fotoğraf Boyutu Küçültmek için Paint

Daha sonra giriş kısmında bulunan yeniden boyutlandır kısmına tıklıyoruz.

Paint
Paint

Önümüze küçük pencere çıkıyor. Bu pencereden pikseli seçerek istediğimiz boyutun oranlarını yazıyoruz.

Paint2
Paint2

İstediğimiz oranları yazdıktan sonra tamama tıklıyoruz ve fotoğrafımız yeniden boyutlandırılmış oluyor.

Paint3
Paint3

Yeniden boyutlandırdığımız fotoğrafımızı kaydetmek için ise dosya kısmından farklı kaydet tuşunu tıklayarak istediğiniz formatı seçip fotoğrafımızı kaydediyoruz. Yeniden boyutlandırdığımız 640×426 boyutundaki fotoğraf artık 176 KB.

Paint4
Paint4

Başka Yöntemler ile Fotoğraf Boyutu Küçültme İşlemi Yapılır Mı?

Daha önce de bahsettiğim gibi bu işlem için birçok uygulama mevcut. Aynı zamanda bilgisayarına uygulama indirmek istemeyenler için de online siteler mevcut. Bu online sitelere Google arama motoru ile kolayca ulaşabilirsiniz. Bu yazımızda, fotoğraf boyutunu online olarak küçülten sitelerden Imagecompressor’ı örnek göstererek, nasıl yapacağınızı anlatacağız.

Öncelikle burada bulunan linke tıklayarak siteye gitmeniz gerekiyor.

Fotoğraf Boyutu Küçültme
Compressor ile Fotoğraf Küçültme

Sitenin açılan sayfasında Upload files yazan kısma tıklayarak boyutunu küçültmek istediğiniz fotoğrafı seçiyorsunuz.

Fotoğraf Boyutu Küçültme
Compressor ile Fotoğraf Boyutu Küçültme

Boyutunda değişiklik yapmak istediğiniz fotoğrafı seçtikten sonra sayfayı aşağı kaydırarak orijinal boyutunu ve sıkıştırılmış boyutunu yan yana bir şekilde görüyorsunuz. İki fotoğrafın bulunduğu hizada sağ kısımda bulunan Quality kısmından kalitesiyle oynayarak fotoğrafınızın boyutunu küçültüyorsunuz. İstediğiniz boyutu ayarladıktan sonra Download All kısmana tıklayarak fotoğrafı bilgisayarınıza indirebiliyorsunuz.

Fotoğraf Boyutu Küçültmenin Avantaj ve Dezavantajları

Fotoğraf boyutunu küçültmenin pek çok avantajı var. Teknoloji çağında internet kullanan insanların sayısı da gittikçe artıyor. Dolayısıyla internet ortamında fotoğraf yüklemesi yapmak kaçınılmaz bir durum haline geliyor. Öncelikle bilinmesi gerekiyor ki fotoğraf boyutu küçüldükçe, fotoğrafın internet ortamına yüklenme hızı artıyor.

Örneğin bir internet sitesi sahibi konumundaysanız ve siteniz yavaş açılıyor ise sitenizde bulunan görsellerin boyutunu küçültmeniz, sitenizin daha hızlı açılmasını sağlayacaktır. Bir görseli mail yoluyla göndermek istediğiniz zaman uzun bir süre beklemek zorunda kalabilirsiniz. Bu uzun bekleyişin sebebi de görselin boyutunun yüksek olmasına bağlanır. Bu durum hem gönderen kişiyi hem de mailin alıcısını zor duruma düşürebilir. Dolayısıyla böyle bir durumu engellemek için fotoğraf boyutu küçültme işlemi yaparak mailinizi göndermeniz avantajlı olur.

Fotoğraf boyutu küçültmenin avantajları olduğu gibi dezavantajları da vardır. Örnek verecek olursak fotoğraf boyutunu çok fazla küçülttüğünüzde görüntü kalitesi de düşer ve elinizdeki fotoğraf piksel piksel görüntülere sahip olur. Bazı zamanlar yapılabilecek bir hata olarak görselin orijinal halini kopyalamamışsanız ve elinizde sadece piksellere sahip bir görüntü kalması oldukça üzücü bir sonuç doğurur.

Fotoğraf çekimini gerçekleştirdiğiniz cihazdan baskıya aktarım yapmak için fotoğraf boyutu küçültme işlemi yaptığınızda da sonuç sizi hüsrana uğratacaktır. Çünkü cihazlardaki kalite ile baskı kalitesi bir olmamakla beraber, genellikle baskıda kalite düşer.

Gece yapılan fotoğraf çekimlerinde ışığın doğru ayarlanmış olması fotoğraf kalitesi için önemli bir detaydır. Elde ettiğiniz mükemmel fotoğrafı internet ortamına yüklemek için fotoğrafın boyutunu küçültmeniz durumunda fotoğrafınız mükemmelliğini kaybedecektir. Görüntü kalitesi düşeceği için fotoğrafınızda pürüzler meydana gelecektir ve netlik gittikçe kaybolacaktır.

Ayşenur Köprülü

Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik öğrencisidir. Gazeteciliğe ve yazı yazmaya olan tutkusu Teknotomy aracılığıyla bilim ve teknoloji alanında birleşiyor. Tutkusunu ve ilgi alanlarını birleştirip hayatının sonraki dönemlerinde daha başarılı olmak istiyor.

İlişkili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu