Teknotomy Dosya

Gmail’de Saklı 5 Özelliği Keşfederek E-Posta Yönetiminde Profesyonelleşin

Bugün e-posta kutunuza gelen ve giden ileti akışını daha iyi yönetmenize yardımcı olacak Gmail’de saklı 5 özelliği keşfediyoruz. Gmail’i her gün resmi işlerimizin yanı sıra bir siteye, oyuna kaydolmak ya da bazı haber iletilerine abone olmak gibi çeşitli şahsi amaçlar için kullanıyoruz. Peki, tüm bu yoğun e-posta iletilerinde boğulmamak için gelen kutunuzu en iyi şekilde yönetmek istemez misiniz? İşte, bu beş ipucu sizi Gmail profesyoneline dönüştürecek.

1- Gmail’de Saklı 5 Özelliğin İlk Adımı: Rahatsız Eden İleti Dizilerini Sessize Alın

Gmail’de saklı 5 özelliği keşfetmeye ilk olarak iletileri sessize almakla başlayacağız. Grup e-posta iletilerinde sıkışıp kalmak, telefonunuzdaki sürekli akan grup mesajları bildirimleri kadar can sıkıcı olabilir. Özellikle evden çalışıyorsanız gün boyunca yeterince dikkat dağıtıcı unsurla karşı karşıyasınızdır. Bu tip e-posta iletilerinde yer aldığınızda takip etmeyi bırakmak ve e-posta dizisini yok etmek için ileti dizisini açın ve üstteki üç noktaya ardından Sessize Al’a tıklayın.

gmail'de saklı 5 özelliği keşfedin e-posta iletilerinde profesyonelleşin
Gelen Kutunuzun En Üstünde Devamlı Yer Kaplamasını İstemediğiniz İletileri Sessize Alabilirsiniz

Görüşme, arşivinize taşınacaktır. Daha sonra bakmak isterseniz Gmail’in arşivlenmiş iletilerinizi içeren Tüm Postalar görünümünde bulabilirsiniz. Konuşmayı açıp sayfanın üst kısmındaki “Yok Sayılanlar” etiketinin yanındaki çarpı işaretini tıklayarak konuşmanın sesini açabilirsiniz. Yok saymaktan vazgeçtiğinizde yeni bir yanıt alırsanız gelen kutunuzun en üstünde görünmeye devam edecektir.

2- Unutmamak İçin Erteleyin

Gmail’de saklı 5 özelliğin ikincisi size gelen e-postayı ertelemektir. Tıpkı alarmınızdaki erteleme seçeneği gibi, Gmail’de de yanıt vermeye hazır olmadığınız ancak gelen kutunuzdaki izini kaybetmek istemediğiniz iletiler için bir erteleme düğmesi vardır. Gelen kutunuzdaki ertelemek istediğiniz bir iletinin üzerine gelin ve sağdaki küçük saat düğmesine tıklayın. Sonra seçtiğiniz e-postanın gelen kutunuzun en üstünde tekrar görünmesini istediğiniz zamana göre bir saat ve tarih seçebilirsiniz.

gmail e-posta iletilerinde erteleme
Daha Sonra Dönmek İstediğiniz E-Postaları Unutmamak İçin Erteleyin

3- Outlook Benzeri Bir Okuma Paneli

Büyük bir ekrana sahipseniz,lüks ekran alanınızdan yararlanmak için Gmail’de saklı 5 özellikten üçüncüsü olan Gmail’in okuma bölmesini kullanmanızı tavsiye ederim. Bu Outlook benzeri görünüm modundayken, gelen kutunuzdan çıkmadan iletileri görüntüleyebilir ve yanıtlayabilirsiniz. Hızlı Ayarlar panelini açmak için sağ üst köşedeki dişli simgesini tıklayın ve aşağı kaydırarak Okuma Bölmesini bulun. Buradan gelen kutusunun sağını veya gelen kutusunun altını seçerek görünümü yatay ya da dikey şekilde bölebilirsiniz.

gmail'de saklı 5 özelliği keşfedin e-posta iletilerinde profrsyonelleşin
Büyük Ekrana Sahipseniz Gmail’in Okuma Panelini Kullanmayı Denemelisiniz

4- Sekmeleri Etkinleştirin

Gmail, gelen kutunuzu harika bir şekilde filtreleyerek önemsediğiniz iletilerin gelen kutunuza, geri kalanının ise Sosyal veya Promosyon sekmelerine gönderir. Sağ üst köşedeki dişli simgesini tıklayıp “Tüm ayarları görüntüleyin” yazısına tıklayın. Açılan ayarlar sayfasının yukarısından “Gelen Kutusu” kısmına gittikten sonra buradaki Kategoriler bölümünden gelen kutunuzun en üstünde görmek istediğiniz sekmeleri seçebilirsiniz. Gmail’de saklı 5 özelliğin bu dördüncüsünü kullanabilmek için aşağı kaydırıp Değişiklikleri Kaydet demeyi unutmayın.

5- Otomatik İlerlemeyi Etkinleştirin

Her iş gününün başında ve sonunda istenmeyen e-postaları silmek büyük bir zaman kaybına neden olur. Eğer her e-postayı silmeden önce hızlıca bir göz atmak için açmayı tercih edenlerdenseniz Gmail’de saklı 5 özelliğin sonuncusu adeta sizin için tasarlanmış gibidir. Varsayılan olarak, açık bir iletiyi sildiğiniz zaman bir sonraki ileti yerine gelen kutunuza yönlendirilirsiniz. Bu da gelen kutunuzu temizlemek için daha fazla tıklama ve zaman gerektirdiği anlamına gelir.

gmail'de saklı 5 özelliği keşfedin e-posta iletilerinde profestonelleşin
Otomatik İlerleme Özelliğini Kullanmak Zamandan Tasarruf Etmenize Olanak Tanır

Açık bir mesajı sildikten sonra önceki veya sonraki mesaja geçmek için yine dişli simgesinden “Tüm ayarları görüntüleyin” seçeneğine tıklayın. Burada yukardan “Gelişmiş” yazısını seçin. En üstte “Otomatik ilerle” seçeneğini göreceksiniz. Sağda yer alan “Etkinleştir” yazısının yanındaki yuvarlağa tıklayın. Aşağı kaydırıp “Değişiklikleri Kaydet” dedikten sonra otomatik ilerleme modunu kullanabilirsiniz.

Kaynak
7 hidden Gmail features that might even help get you to inbox zero

Semanur Karaca

Bilim ve sanata büyük ilgi duyuyor. Sanat, sağlık, bilim ve teknoloji okumaları yapmaktan hoşlanıyor ve öğrendiklerini paylaşmak için Teknotomy'de yazıyor.

İlişkili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu