Android

Google Akıllı Seçim Menüsüne Güncelleme Geliyor

Google Akıllı Seçim Menüsü, 2017 yılından beri oldukça verimli çalışıyor. Bir metni okuyorsanız ve belirli bir bölümünü kopyalamak istiyorsanız, ekrana biraz baş parmağınızla baskı uygulamanız yeterli. Ardından Android cihazınızda “tümünü seç”, “kopyala”, “paylaş” vb. gibi seçenekler sunan bir menü açılıyor. Google Akıllı Seçim Menüsüne ilginç ve çok ihtiyaç duyulan başka bir işlevselliği getiriyor. Bu işlevsellik, menüye “dönüştür” seçeneğinin eklenmesidir.

Google Akıllı Seçim Menüsü
Google Android Kullanıcıları için Bir Yenilik Sunuyor

Google Akıllı Seçim Menüsünün Yeni Özelliği Nasıl Kullanılır?

Çevrimiçi bir tarif okurken tarifte belirtilen birimleri dönüştürmeniz gerektiğinde bulunduğunuz sekmeden ayrılarak Google Arama kısmında arama yapmanız gerekiyordu. Ancak yeni özellik ile dönüştürmek istediğiniz birimi seçiyorsunuz ve “Dönüştür” seçeneğinin üzerine tıkladığınızda, sizi arama çubuğuna önceden yazılmış bir sorgu ile Google Arama’ya götürüyor. Daha sonra ise ihtiyacınıza göre düzenleme yaparak hızlı sonuçlar görebiliyorsunuz.

Google Akıllı Seçim Menüsü
Akıllı Seçim Menüsü

Benzer şekilde, bir iş makalesini okurken, içinde bahsedilen para birimlerini dönüştürmek istediğinizde “Dönüştür” seçeneği size yardımcı oluyor. Böylece dönüştürülen para birimlerini eskisinden daha hızlı bir şekilde aramanızı gerçekleştirebiliyorsunuz. Bu özellik kullanıcıların tam olarak istediği şekilde olmasa bile en azından arama yapma konusunda hız kazandıracağı için iyi bir başlangıç olarak kabul ediliyor. Google Akıllı Seçim Menüsüne gelen güncellemeyi Android 9, 10 ve 11 kullanıcıları deneyimleyebilecek.

Kaynak
Google brings the option of ‘Convert’ to the Smart Selection menu on Android

Ayşenur Köprülü

Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik öğrencisidir. Gazeteciliğe ve yazı yazmaya olan tutkusu Teknotomy aracılığıyla bilim ve teknoloji alanında birleşiyor. Tutkusunu ve ilgi alanlarını birleştirip hayatının sonraki dönemlerinde daha başarılı olmak istiyor.

İlişkili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu